Az üveggyapot szigetelés jellemzői
Ásványgyapotok az ásványi alapanyagból készült szigetelő anyagok, mint például a kőzet- vagy az üveggyapot. A világon leggyakrabban alkalmazott szigetelés az üveggyapot. Ezen belül kétféle termék csoportot különböztetünk meg, az egyik a kisebb testsűrűségű tekercses üveggyapot szigetelés, a másik pedig a nagyobb testsűrűségű táblás üveggyapot szigetelés. Az üveggyapot szigetelés üvegből készített, hosszú, rugalmas, és vékony szálakból álló szigetelőanyag, melyeket kötőanyaggal vonnak be, az üveggyapot nagy százalékban újrahasznosított üvegből készül. Az üveggyapot kiváló hő- és hangszigetelő anyag, tűzvédelmi besorolása A1-es (nem éghető). Rendkívül sokoldalú tulajdonságú anyag: véd a hidegtől, a melegtől, kiváló hangszigetelő, egyszerűen szállítható, nem vagy alig öregszik, sok évtizeden keresztül megtartja remek fizikai paramétereiket, könnyen kezelhető, beépítése nem jelent problémát, környezetünket is védjük az alkalmazásával, mivel nem bocsát ki toxikus égési termékeket, illetve gázokat, és nem csepeg, az egészségre ártalmatlan, nem vesz fel vizet. Akár csupasz kézzel is megfogható az üveggyapot, de mindenesetre a munka során javasolt a védőkesztyű használata, és a fedő ruházat viselése. Jól alkalmazható az épület különbféle szigetelésére: pl. a kisebb testsűrűségű anyagokat magastetők szarufák közé (dróttal hálózva), födémek, álmennyezetek, a nagyobb testsűrűségű anyagokat falak, belső elválasztók, fa- és fémszerkezetű vázas épületek, pincék.
Üveggyapot szigetelés könnyűszerkezetes házakhoz
Mivel az üveggyapot szigetelés nem veszi fel a vizet és kiemelten tűzgátló, így a könnyűszerkezetes házak szigetelésének a legjobb választása. Könnyűszerkezetes épületeknél a legjobb minőségű és tulajdonságú üveggyapotokat válaszuk, a tekercses könnyebb változatot födémre ajánljuk, míg a táblás üveggyapotot az előbbi helyek mellett alkalmazhatjuk előtét, határoló és válaszfalakba (pl. gipszkarton táblák mögé). A vázszerkezet belső oldalára gipszkartont lehet rögzíteni, a külsőre pedig fa, vagy fém burkolatot, ajánljuk fa- és fémszerkezetes vázas épületek hő- és hangszigetelésére. A szigetelőanyag hővezetési tényezője minél kisebb, annál kedvezőbb a hőszigetelése a terméknek. A felhasználónak a lemezek darabolásához csak egy késre van szüksége, egyszerűen alakítható, könnyű vele dolgozni.
Üveggyapot tetőszigetelés, padlásszigetelés
A tető utólagos hőszigetelése rendszerint kétféle módon történhet, vagy a szarufák közötti, vagy/ és szarufák alatti rész szigetelésével. Az üveggyapot szigetelést a tetőtér beépítésnél is lehet alkalmazni, de mindenképpen el kell látni egy „z” alakban történő rozsdamentes huzalozással. Amennyiben a szarufák mélysége kevés, ahhoz hogy megfelelő szigetelő képességet érjünk el, akkor alkalmazható a szarufák alatti szigetelés.
Ha a tetőtér nem kerül beépítésre, akkor célszerű a padlásfödémet szigetelni. Szigetelés előtt érdemes eldönteni, hogy járható, vagy nem járható padlásteret szeretnének- e kialakítani. Természetesen a tárolási, raktározási célokat is figyelembe kell venni. Vastagabb réteg kialakítása esetén érdemes kettő- vagy több rétegből átlapolással fektetni a szigetelő anyagokat, így jobb hőszigetelést tudunk elérni az átmenő hézagok csökkentésével. Kiváló hő- és hangszigetelési tulajdonságai miatt, belső terek szigetelésére is tökéletesen megfelel. Alkalmazható gipszkarton válaszfalak, álmennyezetek, és előtét falak szigetelésénél. Eltérő hőmérsékletű helyiség közötti elválasztó szerkezeteknél fontos, hogy a magasabb hőmérsékletű (fűtött) oldalra párazáró fóliát helyezünk, hogy megakadályozzuk a pára bejutását a szigetelőanyagba, illetve az ebből adódó problémákat (páralecsapódás, penészesedés). Az így elkészült szerkezeteket bármilyen burkoló anyaggal le lehet fedni.
Használható-e ar üveggyapot lemez 4 cm vastagságú faház szigetelésére , esetleg a multipor külső szigetelésre?
Tisztelt Károl Róza!
Sajnos 4 cm- es vastagságú üveggyapottal nem tudunk szolgálni, és egy 4 cm- es helyre nem javasoljuk az 5 cm vastagságú szigetelés betömködését, mert sajnos akkor romlik a szigetelő képessége.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Károl Róza!
2004-ben épült családi ház vasbeton födémét szeretném hőszigetelni mivel korábban ez csak részben lett megoldva. Milyen költséghatékony megoldást javasol ha nem kívánok járkálni a kialakított szigetelésen?
Üdvözlettel, HGábor
Tisztelt H. Gábor!
Amennyiben nem szükséges, hogy járható felületet alakítson ki, akkor a sima, hagyományos tekercses üveggyapotot ajánlom 2 x 10 cm- es vastagságban lefektetni. A szigetelés alá javaslok még egy párazáró fóliát, és a szigetelés fölé egy páraáteresztő fóliát.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
1980-ban épült családi ház mennyezet szigetelését szeretnénk elvégezni (padlás szigetelését) házilag nem járható üveggyapot leterítésével.(a födém horcsik födém ahol salak van a födémen leterítve és nincs a salak betonréteggel lezárva)
Gondoltam párazáró fólia leterítésére majd rá 10/5 DF45 üveggyapot + rá még 5cm-es ügegyapot leterítésére (összesen 15cm) átfedéssel.
Tud-e ajánlani akciós terméket, milyen áron? Ha nem akciós akkor azt milyen áron m2-ét ?
Tisztelettel: Rózsavölgyi Gáborné
Tisztelt Rózsavölgyi Gáborné!
Köszönjük az érdeklődését, de árajánlatot legyen szíves a termékeknél feltüntetett helyen kérni.
Köszönöm.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Lebetonozott padlásfödémemre szigetelést szeretnék rakni. A padláson nem lesz tárolva semmi, így üveggyapot lefektetésére gondoltam 3*10 cm vastagságban(0,044). Kérdésem, hogy a 30 cm üveggyapot mennyire lesz alaktartó, vagy pár évek alatt a saját súlya alatt össze fog -e esni? Az összeesett üveggyapot gondolom így veszít a hatékonyságából, azaz évek múlva ki kell majd cserélnem?
Válaszát előre is köszönöm.
Kozma Zsolt
Tisztelt Kozma Zsolt!
Az tény, hogy a tekercses üveggyapotok, főleg a rosszabb szigetelő értékkel bíró anyagok, kisebb testsűrűségűek, így a függőleges- és ferde síkokba hossz irányban össze rogyhatnak. De vízszintes felületen, pl födémszigetelésnél ez nem befolyásolja a termék tartósságát. Fontos, hogy az üveggyapot le legyen takarva, hogy ne tudjon a szerkezete porral megtelni, mert így nehezedik az üveggyapot és hamarabb tönkre mehet.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt cím!
Lebetonozott padlásfödémre szeretnék szigetelést rakni. A padláson nem lesz tárolva semmi, így üveggyapot lerakására gondoltam. Kassírozott URSA üveggyapotra esett a választás 10 cm-es vastagságban, amit még egy sor 10 cm-es üveggyapot réteggel fednék át.
Kérdésem az lenne, hogy a kassírozott felület alá kell párazáró fólia, illetve hogy ez a 20 cm-es vastagság elegendő lesz-e? A padlás területe 40 négyzetméter.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Korpás Bertalan
Tisztelt Korpás Bertalan!
Amennyiben a hőtükör rész miatt szeretné az alukasírozott üveggyapotot, akkor inkább javaslom a sima Reflex Tél hőtükör fóliát alulra, rá 2 x 10 cm vastagságban tekercses üveggyapotot, és a tetejére egy páraáteresztő fóliát. Szerintem árban is jobban jönne ki, és egyszerűbb is a lerakás. Az alukasírozott üveggyapotnál meg kell oldani a toldások közti párazárást, mert sajnos ez a fajta üveggyapot nem rendelkezik “fülecskével”, ami biztosítja az átfedéseket.
Szerintem a tervezett 20 cm- es szigeteléssel, a ami szabványokat elérné, de ez csak egy saccolás, mivel ezekből a paraméterekből ezt nem lehet még körül belülre sem meghatározni. De az, hogy elegendő-e a szigetelés vastagsága, azt attól függ, hogy mit szeretne elérni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt szakértő! a kérdésem az lenne hogy van egy 40m2-es padlásfödém amin papír és azon deszka van.Łeterítettünk 20 centi üveggyapotot a fa gerendákat eltakartuk a tetejére kell rakni fóliát vagy nem.
köszönettel;Kiss Attila
Tisztelt Kiss Attila!
Az üveggyapot tetejére egy páraáteresztő fóliát javaslok elhelyezni, ami megvédi bármely nedvességtől, és az el porosodástól.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Én egy régi ablakot szeretnék szigetelni üveggyapottal. Azt olvastam ez tartosab mint a purhab. De igazából nem sok leirás van a menetéről. Ebben kérném a segitségét.
Tisztelt Harmat János!
Sajnos ezen a téren nincsenek tapasztalataim, így kérem inkább egy nyílászárókkal foglalkozó szakembert legyen szíves felkeresni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Régi fafödémünk van, azt szeretnénk utólagosan 2*10 cm üveggyapottekerccsel szigetelni simán ráterítve. Kérdésem, hogy ha párazáró fóliát teszek a szigetelés alá, akkor nem penészedik meg a fagerenda?
Üdv
Szabolcs
Tisztelt Szabolcs!
Amennyiben a szerkezetek megfelelő szárazak, és megfelelő szellőztetést biztosít az épületnem, illetve a feltenni kívánt szigetelés megfelelő szigetelést biztosít a szerkezetnek, akkor nem alakulhat ki párakicsapódás, és így penészesedés sem.
Fontos, hogy a szigetelés fölé páraáteresztő fólia kerüljön, hogy a szigetelésbe jutó pára ki tudjon szellőzni.
De természetesen az ön döntése, hogy milyen rétegrendet szeretne kialakítani, én csak javasolni tudok.
A párazáró fóliát, azért javasoljuk, hogy a lakásban lévő, felfelé távozó pára ne a szigetelést terhelje, mert a szigetelés felső részén a hideg levegő hatására a feldúsult pára kicsapódhat, így a szigetelés elázhat.
Esetlegesen fafödém szigetelésére van egy olyan technológia is, hogy a meglévő födém, és a szigetelés közé kialakítanak egy légrést, amiben a lentről jövő pára ki tud szellőzni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Kérdésem lenne, hogy egy kétszintes téglaépítésű családi házban lakunk, aminek a teteje üveggyapottal van szigetelve, de a szobákban alul és a fürdőben a ferde falon a párától vizesedik. A kérdésem pedig, hogy belülről lehetséges a szigetelés?
Tisztelt Bán Attila!
Természetesen lehetősége van utólagos szigetelésre belülről. Még hozzá gipszkarton előtét fallal és szálas szigeteléssel, de fontos, hogy ha lehetséges akkor elsősorban a külső szigetelést próbálják elkészíteni, vagy javítani.
Ezenkívül nagyon fontos, hogy oda figyeljenek a megfelelő szellőztetésre. Amennyiben nem elég a napi kétszeres huzatos szellőztetés pl. a fürdőszobába, akkor érdemes plusz szellőző nyílásokat beépíteni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Családi házunk fafödémes (vakolt, nádas mennyezet a fagerendák aljára szegelt deszkákon, gerendák fölött még egy deszkasor, azon 2cm betonréteg), ezt szeretnénk hőszigetelni. A következő kérdéseim lennének:
- elegendő-e a két deszkasor közt jelenleg üresen álló részeket pl. üveggyapottal kitölteni? (kb. 20cm a gerenda magassága)
- amennyiben igen, hová és milyen fóliát célszerű tenni, ha a fölső deszkaréteg (és talán a vékony beton is) később visszakerül?
- ha mégsem, akkor mi lenne a legjobb megoldás, ami egy ember súlyának elviselésére, illetve apróságok tárolására is lehetőséget ad?
Előre is köszönöm a válaszait.
Tisztelt Sike Béla!
Érdemes lenne nem csak a gerendák közét, hanem a gerenda alatt, vagy fölött elhelyezni még egy réteg szigetelő anyagot.
A következő rétegrendet tudom elképzelni (alulról-felfelé):
-meglévő mennyezet rétegrend (nem tudom ez vissza bontásra kerül-e),
ha igen, akkor gipszkarton álmennyezetet javaslok + 10 cm- es szigeteléssel, és a gipszkarton mögé párazáró fóliát,
ha nem, akkor a fentről megbontott rétegrendből adódóan
-fa gerendák, közte szálas szigetelés,
-fa gerendák tetejére plusz lécezés, közte szigetelés,
-páraáteresztő fólia,
-hézagos deszka burkolat.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
A lakásunk régi építésű a padolás is őskori kb 10cm sár réteg van rajta/meglehetősen hullámos/ a cserép alatt nincs fólia. A fal vályog, hőszigetelt ajtó ablak.Mégis nagy a hő veszteség,ezért gondolom a padláson távozik a meleg.A padlást tárolásra nem használom,de néha fel kell menni ellenőrzés miatt.Ezt figyelembe véve Ön milyen és hány cm-es szigetelést ajánlna.Válaszát előre köszönöm!
Tisztelettel.
Kedves Szakértő!
A tanácsát szeretném kérni abban, hogy milyen szigetelést rakja a padlásomra. A ház a 80-as években épült, a padlás sárral tapasztott, és nem kel lépésállónak lennie. Azzal sem vagyok tisztában, hogy milyen anyagok és hová kerüljenek (párazáró?, üveggyapot?, stb). Ja és az ára is fontos tényező. Válaszát előre is köszönöm.
Üdv. Attila
Kedves Szakértő!
Most épülő családi házamhoz szeretnék tanácsot kérni a padlás szigetelésével kapcsolatban.A padlás fa födémes, pallók vannak élére állítva 50 cm-enként, a mennyezetet le szeretném hozni még 20 cm-rel ez alá.Felül pedig nagy részét be szeretném deszkázni.Válaszát előre is köszönöm: Gergely
Tisztelt Tibor!
Födém szigetelésnek min. 15- 20 cm- es szálas szigetelést szoktunk javasolni, két rétegben. Amennyiben nem használják tárolásra, akkor sima tekercses üveggyapot is megfelelő. Arra a részre amin szeretnének járni oda, egy fa szerkezetet kell készíteni, amibe bele tudja fektetni a szigetelést, és a tetejére egy hézagos padló burkolatot tud készíteni. A szigetelés alá párazáró fóliát, a szigetelés fölé pedig páraáteresztő fóliát szoktunk javasolni. De természetesen ellenőrizni kell, hogy nem vizes a felület, illetve megfelelő szellőztetést kell biztosítani az épületben.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Attila!
Nem járható födémre sima tekercses üveggyapotot javaslok szigetelésnek, kétszer 10 cm- es vastagságban minimum. A szigetelés alá párazáró fóliát, a szigetelés fölé páraáteresztő fóliát javaslok. Fontos, hogy ne legyen vizes a szerkezet, és megfelelő szellőztetést biztosítsunk a lakásban.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Gergely!
A mennyezetet gipszkarton álmennyezettel tudja lejeb vinni, amit rögtön szigetelni is tud szálas szigetelő anyaggal.
Így két rétegben tudja megoldani a szigetelést. Egyrészt szigeteli gipszkarton álmennyezetet, másrészt a födém szerkezetet.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Abban kérném az Ön tanácsát, véleményét hogy most újonnan épülő családi házunk fafödém szigetelásáre mit javasolna.
A ház 1 szintű, nincs tetőtéri beépítés és a padlás sem lesz sűrűn használva.
Fafödém az 20*15*7m-es fenyőgerendák és közte 19*146*4m-es hajópadló van. Gerendák azok látszóak.
Tervező 20-cm-es szigetelést javasol, 10-10cm szigetelőanyag keresztbe való lerakásával.
Kérdésem az lenne, hogy üveggyapot vagy közetgyapot kell-e nekünk illetve abból is milyen hőszigetelési tényezővel rendelkezzen. Esetleg ha tudna ajánlani is terméket azt megköszönném.
Tisztelettel: Gubai Zoltán
Kedves Zoltán!
A megadott adatok alapján az Ursa DF 32- es tekercses üveggyapotot javaslom. Nagyon jó hőszigeteléssel rendelkezik, és jól szabható, merev anyag.
Esetlegesen egy rosszabb szigetelő képességgel rendelkező szigetelést is megvásárolhat, de akkor min. 30 cm- es vastagságot javaslok.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Födém szigetelést szeretném javítani.
Jelenlegi rétegrend:
gipszkarton álmennyezet
párazáró fólia
10 cm üveggyapot
20 cm légrés
12mm-es OSB lap a fagerendára csavarozva
1. elképzelés
+10cm üveggyapot leterítése a meglévő tetejére
2. elképzelés
2 x 10 cm kőzetgyapot átlapoltan (üveggyapot helyett)
3. elképzelés
2 x 10 cm kőzetgyapot átlapoltan + meglévő 10 cm üveggyapot ráterítve
4. elképzelés
+ 2x10cm kőzetgyapot a meglévő üveggyapotra (összenyomódás veszélye)
Előre is köszönöm a segítségét
Tamás
Kedves Tamás!
Mivel vízszintes födém szigetelésről beszélünk, ezért a legegyszerűbb tekercses üveggyapotot javaslom.
Amennyiben a már beépített üveggyapotnak jó a minősége, akkor maradhat a szerkezetben. Erre lehet tenni 2 x 10 cm- es üveggyapotot, fölösleges a táblás, nehéz kőzetgyapot. Nem is biztos, hogy elbírná a gipszkarton álmennyezet. A kialakítani kívánt 30 cm- es üveggyapot elhelyezése előtt érdemes felmérni a gipszkarton álmennyezett minőségét is, hogy el fogja- e bírni a plusz szigetelést.
Mindenképpen figyelni kell arra, hogy a most 20 cm- es légrés kitöltése után közvetlenül ne legyen lezárva a szigetelés, tudjon szellőzni. Ami azt jelenti, hogy vagy csak plusz 15 cm- es szigetelést helyezzen el, vagy az OSB fedés helyett pl. egy hézagos padló burkolatot készítsen + páraáteresztő fóliával.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím!
Padlásom (nem beépített) üveggyapot szigetelésére páraáteresztőként használható-e MASTERFOL Sárga/Fehér mikroperforált tetőfólia?
Ha nem, kérném szíves javaslatát! köszönettel : István
Tisztelt István!
Födém szigetelés esetén a mi termékeink közül a STROTEX tetőfóliát tudom javasolni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia álmennyezetet szeretnék készíteni házilag de szigetelni is szeretném.Fa födémmel épült vályog ház és az lenne a kérdésem hogy ön szerint milyen szigetelést rakjak milyen vastagsággal.
Tisztelt Dani!
Gipszkarton álmennyezet esetén a tekercses üveggyapotokat tudom javasolni, és minimum 10 cm- es vastagságban.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
3m-es belmagasságú lakásomat szeretném gipszkarton álmennyezettel 2,70m-re lehozni. leírnám az általam tervezett rétegrendet, és szeretném ha véleményezné, hogy megfelelő lesz e.
Alulról felfelé:
- gipszkarton
- hőtükör fólia
- 15cm üveggyapot szigetelés
- 15cm légrés
- betonfödém (Csak a konyha fafödémes)
- 10cm salak (Már fent volt csak nem szeretném lehordani)
- párazáró fólia
- 10cm üveggyapot szigetelés
- páraáteresztő folia
Szeretném még megkérdezni, hogy a gipszkarton és a födém között kell e tartani a rejtett penészedéstől.
Előre is köszönöm!
Viktor
D. János 2012-01-18
Kedves Szilvia!
A padlás födém E-gerenda közt kerámia béléstest, rajta
8cm-es nikecell, kb 8cm vastag betonnal. Ezt milyen megoldással szigeteljem, hogy legalább a mostani hőszabvénynak megfeleljen.
Tisztelettel:Durecz János.
Kedves Viktor!
Az ön által leírt rétegrenddel egyet értek, bár szerintem, ha a gipszkarton mögé már tett párazár fóliát, akkor a födém tetejére már nem szüksége. Esetlegesen a por ellen rakhat egy üvegfátyol fóliát.
Mivel a lakásban lévő pára mennyiséget nem engedjük felfelé távozni, így szerintem nem lehet rejtett párásodás miatt penészesedés, ha csak nincs valami szerkezeti vizesedés.
A födém tetejére viszont 15 cm- es szigetelést javaslok a 10 cm- es helyett.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt János!
Min. 8 cm- es szigetelést javaslok a födémre, természetesen függ a szigetelés anyagától, és a födém használati céljától. A pontos értékekkel kérem egyeztesse egy energetikussal.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Szeretném a véleményét kérni az alábbi elképzelésemmel kapcsolatban.
Jelenleg egy panel társasházban lakom és pont az épület végén található a lakásom. A szobák esnek a külső panelfal oldalra. Sajnos a társasház külső szigetelésére sajnos nem látok esélyt a közeljövőben. Többször nekifutottunk ennek, de mindig leszavazásra került. A mostani nagy hidegek miatt gondoltam a belső szigetelésre.
Nagyon fontos számomra, hogy a szigetelő anyag minélt természetesebb anyagból készüljön és ne műanyag alapból (esetleges penészedés miatt). Így merült bennem fel az üveggyapot belsőszigetelés gipszkartonnal.
Szeretném ha tanácsot adna nekem ebben, hogy lehetségese üveg- vagy kőzetgyapottal szigetelni így és tud-e terméket és anyag vastagságot nekem javasolni.
Előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel:
Bóna Mária
T cím!
Érdeklődni szeretnék,hogy a garázsomat szeretném leszigetelni,mit tudnának ajánlani?
Előre is köszönöm!
Kedves Mária!
Természetesen a belső szigetelés megoldható, egy gipszkarton előtét fallal, viszont ez nem végleges megoldás. A gipszkarton szerkezetbe táblás üveggyapot szigetelést javaslok min. 10 cm-es vastagságban.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Mikocsi Gyula!
Külső szigetelésnek javaslom a polisztirol lapot. Viszont a szigetelő anyag fajtája, és vastagsága függ a falazat anyagától, vastagságától, és rétegrendjétől, na és persze, hogy milyen szinten szeretné leszigetelni az említett épület részt.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelettel megkérdezném, hogy milyen anyagot ajánlanak a
következőre. A padlás aljzatát szeretnénk hőszigetelni. Később sem lesz beépítve marad az üres eredeti állapot.
válaszukat előre is köszönöm.
Tisztelt Nemesapáti Géza!
Amennyiben a padlás födém szerkezetét szeretnék leszigetelni, nem járható kivitelben, akkor a legegyszerűbb tekercses üveggyapotot javaslom min. 2 x 10 cm-es vastagságban.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia,
Hetvenes évek közepén épült házunk lebetonozottt padlásfödémjét szeretném utólag házilagosan szigetelni.
A szigetelés alá párazáró fóliát, a szigetelés fölé páraáteresztő fóliát gondoltam, szigetelésre pedig 2x 10 cm átmérőjű tekercses üevgygapotot.
Két kérdésem van:
Elégnek gondolja e a 2×20 cm-t, vagy megérné még egy 10 cm-es réteggel megtoldani?
Csak az esetleges cserép-, tetőjavításhoz szeretném járhatóvá tenni majd. Milyen megoldást javasol?
Tisztelettel,
Veres Attila
Kedves Attila!
Sajnos a megadott paraméterek nem elegendőek egy pontos meghatározáshoz, így csak egy kb. értékkel szolgálhatok. A 20 cm-es tekercses üveggyapottal kb. a mai rendeleteknek megfelelő szigetelést tud elérni. Amennyiben jobbat szeretne min. érdemes még 10 cm-es szigetelést rátenni.
A pontos értékekkel kapcsolatban kérem keressen fel egy energetikust.
Ha járható felületet szeretne kialakítani, akkor egy fa keretet kell készíteni, ebbe kell fektetni az üveggyapotot, és a keret tetejére egy hézagos padló burkolatot kell készíteni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt szakértők!
Könnyűszerkezetes házam padlásterét szeretném leszigetelni.
Jelenleg Mekk mester által “lerakott” táblás szigetelést találtam, ami a gipszkartonra van lerakva, alatta semmi, felette 10mm-es OSB lap. A padlást csak tárolásra használnám.
Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelt Polgár Róbert!
Sajnos a leírtakat nem igazán értem. Ha esetleg egy kicsit pontosabban leírná a jelenlegi rétegrendet, talán könnyebb lenne megérteni.
Amennyiben járható födém szigetelést szeretne készíteni, akkor elsősorban szálas szigetelést javaslok faszerkezettel tetején hézagos padló burkolattal.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Jelenlegi rétegrend: gipszkarton, táblás szigetelés, OSB lap.
Kérdésem: mi hiányzik? Kőzet vagy üveggyapotot ajánlana? Táblást vagy tekercsest?
Tisztelettel: Polgár Róbert
Tisztelt Róbert!
Elsősorban a fóliákat hiányolom. Amennyiben a belső fűtött tér felől nézzük, akkor a következőt tudom javasolni:
-gipszkarton,
-Reflex TÉL hőtükrös párazáró fólia,
-meglévő gerendázat közte szálas szigetelő anyag, tekercses üveggyapot,
-légrés, a tetején üvegfátyol,
-OSB lap.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Az üvegfátyolt alulról rá kell ragasztani az OSB lapra? Milyen szerepe van?
Tisztelettel:
Polgár Róbert
Tisztelt Róbert!
Az üvegfátyolt a szigetelésre terítik le, és a szigetelést védik az elporosodástól.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia !
Könnyűszerkezetes társasházban lakunk. Szeretném a hangszigetelést megoldani. Mind az oldalsó falakon mind a mennyezeten a kopogó lépegető zajokat megszüntetni. 10 cm-es légréses szigetelés van. Köszönettel : Zsigri Gábor
Tisztelt Gábor!
Hangszigetelés vázaként gipszkarton előtét falat javaslok, illetve gk. álmennyezetet plusz szálas szigetelő anyaggal.
Pl. Rockwool Airrock XD táblás kőzetgyapot, vagy Ursa TWP 1 táblás üveggyapot.
Bár a kopogó hangok teljes mértékű megszüntetéséhez, inkább a födém felső részén elhelyezett szigetelő anyag alkalmas.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
2×10 cm üveggyapot szigetelést szeretnék tenni a padlásfödémünkre. Ez egy beton födém ahol kb 8cm vastagon salak van a födém gerendái közt leterítve és 3-4 centi vastag “földszerű” (vagy talán valami sovány beton) réteggel lezárva ami eléggé poros felület. Ezért is gondoltam, hogy nem közvetlenül erre a poros felületre tenném az üveggyapotot, hanem ahogy Ön is sok esetben javasolta: párazáró fólia + üveggyapot + páraáteresztő fólia rétegezésben. Ezzel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy előfordulhat -e az, hogy a födém és a párazáró fólia között páralecsapódás keletkezik. (Mert mondjuk a födémen keresztül pára távozna, vagy ilyesmi).
Tisztelettel: Megtért Gábor
Tisztelt Gábor!
Amennyiben a szerkezetnek nincs vizesedési problémája, és megfelelő szellőztetést biztosít az épületnek, akkor egy beton födém esetén megfelelő vastagságú szigetelés lerakása után nem alakulhat ki pára lecsapódás. Természetesen a pontos rétegrendet, és anyagtípust (fólia, és szigetelés) egy energetikai-, és egy páratechnikai számítás alapján lehet meghatározni. Ezeket a számításokat egy energetikus tudja önnek elkészíteni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelettel érdeklődöm milyen hőszigetelőanyag használatát javasolja beltéri alkalmazásra. Állmennyezetet szeretnénk készíteni a belső terek csökkkentése miatt. Milyen tipusú és vastagságú közet vagy üveggyapotot alkalmazhatunk a gipszkarton burkolat alatt, amelyek legkevésbé ártalmasak az egészségünkre. Szabad e a lakószobákban belső szigetelést alkalmazni?
Válaszát milőbb várom Zsófia
Tisztelt Zsófia!
Gipszkarton álmennyezetbe elsősorban tekercses üveggyapotot szoktak javasolni min. 10 cm-es vastagságban. Ha megoldható, akkor ez csak egy kiegészítő szigetelés legyen, és a födém felső síkját is szigeteljék le.
Ezek az új technológiával készült anyagok megfelelő módon történő beépítés esetén semmilyen veszélyt nem jelentenek az egészségre.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
födémszigetelést szeretnék készíteni, úgy hogy a meglévő szerkezet megmarad!
jelenleg(fenntről lefelé)
-15cm tapasztás
-gerendázat
-farostlap
Én erre a szerkezetre helyeznék el egy gipszakrton állmennyezetet, a jelenlegi plafontól kiindulva az alábbi szerint, lentről felfelé!
-gipszakrton
-hőtükör fólia téli
-20cm üveggyapot
Kérdésem az lenne, hogy nem lesz e probléma az átszellőzéssel, mivel a tapasztást nem nagyon tudom hogy megfogom e tudni bontani, illetve szellőzhet-e annyit a faforgácslapok illesztési hézagain keresztül,amit egyébként is fennthagyok, mivel légrést már csak minimálisat hagyok meg, mivel a gerendák azthiszem 20×20-as-ok között semmi nincsen csak alulról az osb felülröl meg az agyag.
a másik felvetésem az lenne hogy meglévő plafonnál a vakolt zárt plafon ugyanilyen rétegrendű felépítése párásodáshoz vezethet-e ,itt ebben az egy helyiségben van vakolt plafon, nádtapasztott, a padláson pedig tapasztás helyett osb lapk vannak fektetve kb 2 cmes illesztési hézagokkal!
REmélem tud segíteni , és nem írtam túl sokat!
Tisztelettel:Gyula
Kedves Gyula!
Sárral tapasztott födémnél nem szeretnék távolból találgatni, így inkább megkérném, hogy legyen szíves egy energetikust felkeresni. Az említett szakember pontos számításokat tud önnek végezni, ami alapján pontos rétegrendet tud meghatározni önnek.
Sajnos ezeknél a régi födém típusoknál egy kis rétegrendbeli hibából is nagy károk keletkezhetnek.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Régi építésű (cca.: 100 éves) tégla házban lakunk, ami egy 6 lakásos társasház is egyben. A fölöttünk lévő padlásrészt szeretném szigetelni (cca.: 60 m2).
A födém anyagát nem tudom pontosan, csak annyit, hogy valamekkora vastagságban salak/por van ráterítve, felette mennek a tetőszerkezet gerendái, és a salakon lehet gyakorlatilag közlekedni.
A padlást tárolásra is használjuk így lépésálló szigetelésben gondolkoztam, erre vonatkozóan tudna nekem javaslatot tenni, hogy milyen vastagságú és minőségű anyagokat kellene leteríteni, hogy minél kevesebb hő szökjön el a tetőtér felé?
Fóliákat érdemes letenni?
A padlás többi része nem biztos, hogy szigetelésre kerül, akkor ez rontja a szigetelésem hatásfokát?
Abban az esetben, ha mégsem lépésálló megoldást választanék, akkor hogy kellene felépíteni a szigetelést?
Köszönettel,
Haszonits Miklós
Kedves Miklós!
Amennyiben járható felületet szeretnének kialakítani, akkor a stafnizást tudom javasolni, közte elhelyezett szálas szigeteléssel, és hézagos padló burkolattal.
A szigetelés vastagságára kb. 20 cm-est tudok javasolni.
Viszont a szigetelés pontos vastagságát, és a rétegrend pontos kialakítását csak egy páratechnikai, és egy energetikai számítás alapján lehet meghatározni.
Amennyiben nem a teljes felület lesz leszigetelve, akkor a szigetelést a szomszédos födém fölé minimum 1 m-re át kell lapolni.
Általános esetben a szigetelés alá párazáró fóliát szoktak elhelyezni, a szigetelés fölé pedig vagy páraáteresztő fóliát, vagy geotextiliát, vagy üvegfátyolt javaslunk.
Természetesen a fólia típusa a meglévő szerkezet rétegrendjétől függ.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelettel üdvözlöm!
Most értünk a tetőtér beépítésének munkálataihoz.
A következőkben kérném segítségüket:
-70×150-es szarufák közé milyen vastag kőzetgyapot kerüljön?
-milyen vastagság esetén nem szükséges a szarufák belső oldalának szigetelése?
-30-as nútféderes Ytongból van a térdfal, kívűlről 5 cm nikecellel szigetelve. A gipszkarton alatt a falazott szakaszokon fontos e a belső felületeket üveggyapottal borítíni.
Tisztelt Demeter Tibor!
Amennyiben a szarufa magassága 15 cm-es, és a szarufa külső oldalán páraáteresztő fólia található, akkor 15 cm-es vastagságú szigetelést lehet elhelyezni.
A jelenlegi értékekhez képest egy 32-es hővezetési tényezővel rendelkező szigetelő anyaggal kb. elérhető a mai követelmény. De sajnos jövőre, vagy 5- 6 év múlva ez már kevés lesz.
Így min. egy 20 cm-es vastagságú szigetelést javaslok 32-es hővezetési tényezővel.
A jelenlegi előírások alapján az YTONG falazata is megfelelne, de ez a közel jövőben már nem lesz elegendő. Így érdemes a gipszkarton előtét falba is elhelyezni min. egy 5 cm-es szigetelést.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Szeretnék tanácsot kérni a családi házunk szigetelésével kapcsolatban.
1983.ban épült uniform téglából 30-as fallal +6 cm vakolat,kőpor,a ház alatt 1 m-es szuterén van terméskővel kirakva.
Az ablakokat 2011-ben kicseréltük műanyag 3 rétegű 0,7 K minőségűre.
Az északi oldalon gyakori a penészedés a hideg időben.(itt helyezkedik el a WC, fűrdő, konyha, spajz egyvonalban)
A kérdésem az lenne, mit javasol mivel és hogyan szigeteljük a házunkat, hogy kevesebb legyen a hőveszteség és kizárjuk a penészedést.
Várom mielőbbi válaszát!
Üdvözlettel:
Csontosné
Tisztelt Csontosné!
Elsősorban azt javaslom, hogy keressenek fel egy energetikust, aki számítások alapján meg tudja önöknek határozni, hogy hova milyen vastagságú, és típusú szigetelésre van szükségük.
Sajnos sok esetben csak a nem megfelelő szellőztetés okozza az említett problémát, mert a műanyag nyílászárók, nem tudják a régi hagyományos fa nyílászárók feladatát elvégezni. Így plusz intézkedésekre van szükség.
Természetesen az épület hőhidas részei is okozhatják a problémát, ilyen esetben pedig csak a szigetelés segíthet. Ez a jelenség általában a beton szerkezeteknél, vagy a vékonyabb falazatoknál fordul elő.
Ennek a pontos meghatározásához viszont szükséges az épület pontos szerkezeti rétegrendje, és tulajdonságai.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szigatech!
Deszka (födém) borítású helyiséget szeretnék szigetelni a téli hideg ellen.A deszkák között 1-3 mm hézag van jelenleg fólia takarás van rajta.
Kérdésem mit javasol a szigetelő anyagok közül és milyen vastagságban?
Egy pajtába szeretnék álmennyezetet OSB lemez borítással és annak a tetejére szigetelést a téli fagy ill. a nyári meleg ellen.
Szeretném kérdezni mi a javaslatuk?
Köszönettel: K István
Tisztelt Szigatech!
Padlásfödémet szeretnék szigetelni. Borított gerendás födém van jelenleg homokfeltöltéssel, habarcsba rakott padlástéglával. A szigetelt födémen járást, tárolást nem tervezünk. Az előző tulajdonos a födém síkja alá gipszkartonból álmennyezetet készített a födém alsó síkjára kb 20 cm légréteggel. Arról nincs információm, hogy valamilyen párazáró rétegbeépítésre került-e. A tetőhéjalás alá az előző tulajdonos tetőfóliát épített be, a fólia állapota jó, beézások nincsenek a padlás teljesen száraz.
A kérdésem az lenne, hogy a szigetelésre mi lenne a helyes rétegrend (kérnék konkrét anyagot megjelölni ha lehet). 2×10 cm Nobasil MPN kőzetgyapot szigetelést tervezek fedésben lefektetni. Kell-e alá, vagy fölé valamilyen más réteg?
Köszönettel:
R. Gábor
Kedves István!
Amennyiben nem szükséges, hogy járható felületet készítsen, akkor a legegyszerűbb tekercses üveggyapot szigetelést javaslom min. 2 x 10 cm-es vastagságban.
A szigetelés fölé pedig érdemes lenne vagy egy geotextiliát, vagy egy üvegfátyolt elhelyezni, hogy ne porosodjon a szigetelés. Amennyiben a héjazat alatt nincs fólia, és esetlegesen előfordulhat valamilyen formában a nedvesség bejutása, akkor a szigetelés fölé páraáteresztő fóliát javaslok.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Gábor!
Fafödémes épületnél óvatosan kell eljárni a rétegrend kialakításával, főleg ha nem is tudjuk a pontos rétegrendet. Mivel nem tudom a pontos rétegrendet, és a födém állapotát sem, így a fólia meghatározásában nem tudok segíteni. Ebben az esetben a fólia helyét, és pontos típusát egy páratechnikai számítással lehet meghatározni.
Általános esetben egy deszkaborítású födémnél párazáró fóliát szoktak alkalmazni a szigetelés alá, de mivel feltöltéssel rendelkezik a födémszerkezet ezt már nem tudom biztosra mondani.
Ha nem szükséges járható felületet kialakítani, akkor elégséges vagy egy 2 x 10 + 5 cm-es vastagságú tekercses üveggyapot, ami 0,044-es tényezővel rendelkezik (pl. Ekoroll vagy Ursa ELF Gemini), vagy egy 2 x 10 cm-es tekercses üveggyapot (pl. Ursa DF 39-es).
Mivel a héjazat alatt van fólia, így elégséges a szigetelést letakarni egy üvegfátyollal, vagy egy geotextiliával.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia,
Tetőkészítés előtt állunk, mivel fekete cserepet vásároltunk gondolkozunk rajta, hogy hőtükör fóliát rakjunk alá, hogy nyáron ne legyen nagyon meleg. Ilyen esetben hová és milyen hőtükör fóliát javasol? Két fóliát kell tennem a tetőre, páraáteresztő tetőfóliát és egy hőtükörfóliát?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Szilvia,
Az előző kérdésemhez még annyit tennék hozzá, hogy a Solflex lélegző fólia aminek a páraáteresztő képessége jóval alacsonyabb 230g/m2/24h, mint a hagyományos páraáteresztő fóliáknak (1500g/m2/24h) megfelelő-e a szigetelés fölé, cserép alá?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves László!
Igen, a gyártó cég szerint megfelelő tetőtér beépítés esetén a héjalás alá, és a szigetelés fölé.
A belső burkolat alá pedig egy párazáró fóliát javaslok.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Lakásbővítésként két szoba, valamint egy kis folyosó lett kialakítva nálunk. A födém fából lett elkészítve. Jelenleg abból áll, hogy 10 cm széles, 15 cm magas fagerenda, majd deszkázat a tetején. Nem járható padlást szeretnék, kérdésem az lenne, hogy jól oldanám meg a szigetelését, ha a következő rétegrendet használnám belülről kifelé:
- gipszkarton
- párazáró fólia
- fagerenda
- deszkázat
- tekercses üveggyapot 2 X 10 cm-es
- páraáteresztő fólia
A párazáró fóliát milyen módon célszerű rögzíteni a fagerendához?
Köszönettel: Sz. László
Tisztelt Cím
Nekem egy családi házam van, amiben a mennyezet gipsz karton, amik a tető gerendákhoz van rögzítve. A gipsz karton teteje és a gerendák között olyan 45 50 cm légüres tér van. A gerenda síkjában a Z huzalokon 10 cm-es üveggyapot szigetelés van leterítve!
A kérdésem, az lenne, mert szerintem a meleg nagy része felfele elszáll, hogy a gipsz karton tetejére szeretnék egy 5 cm-es hő és hang szigetelést helyezni!
Mit tanácsol jó ötlet, és ha igen akkor mit helyezzek arra ?
Kedves Sz. László!
A leírt rétegrend nagyjából megfelelő. De a gipszkartont mindenképpen profilozásra javaslom felrögzíteni. Így a profilra egy kétoldalas ragasztó szalaggal fel tudja ideiglenesen fogatni a fóliát, amíg a gipszkarton fel nem kerül.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Zoltán!
Amennyiben a tetőtér mennyezete felett lévő födém szigetelését szeretné megoldani. Akkor vízszintes felületre sima, hagyományos 5 cm-es üveggyapotot javaslok leteríteni. Nincs nagy súlya, így könnyen elbírja a szerkezet. Viszont ha csak 5 cm-es vastagságban gondolkozik, akkor a legjobb szigetelő értékkel rendelkező szigetelést javaslom.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia !
Egy családi házat épitettünk . A plafon gerendára gipszkarton lesz . Még nem döntöttünk hogy mit tegyünk a gerendák közé , tekercses üvegvattát vagy kőzet gyapottat ami szinte 3 szoros árba van . kérdésem : hány réteg üvegvatta lenne elég ha arra döntünk . Nem lesz a padláson semmi esetleg ledeszkázzam ?
Kedves Levente!
Ha jól értem, akkor a födém egy fagerendás födém, ami alulról gipszkartonnal, felülről pedig deszkázással lesz burkolva, és a gerendák közét szeretné kitölteni. Ebben az esetben a legjobb szigetelő értékkel rendelkező URSA DF 32 cm-es tekercses üveggyapotot javaslom. A szigetelés vastagsága természetesen attól függ, hogy mekkora hely adott.
Ha esetlegesen 3 x 10 cm-es vastagságban gondolkodik, akkor URSA DF 39-e szigetelés is megfelelő lenne önnek.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Tanácsát szeretném kérni, hogyan oldjam meg a családi házunk tetőtéri falazatának szigetelését. A szigeteléshez tekercses 10 cm-es üveggyapotot vásároltunk, de elakadtunk abban, hogy hogyan oldjuk meg a rögzítését. Ebben a kérdésben nem kaptunk egyértelmű választ. Mivel a szigetelés érintené a tetőtérben lévő 2 szoba külső falazatát,melyek a padlástérben vannak, kérem tanácsát abban, hogy szükséges-e párazáró fóliát a szigetelés alá, illetve a szigetelés fölé páraáteresztő fóliát helyezni? Mi legyen a rétegrend ? A tető nincs szigetelve. Előre is köszönöm válaszát. Tisztelettel:V.László
Tisztelt László!
Ha a tetőtér födémjét szeretnék vízszintesen szigetelni, akkor csak le kell teríteni a szigetelést. Ha viszont a tetőtérben lévő falazat részt szeretnék függőlegesen szigetelni, akkor mindenképpen kell készíteni egy stafnizást, és e közé kell berakni a szigetelést. Ezt vagy egy drótozással lehet ideiglenesen rögzíteni, vagy a belső burkolattal végleges rögzítést tud elérni.
De erre a célra inkább csak a táblás anyagok a megfelelőek.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Padlásfödémet szeretnénk szigetelni.Elég régi a ház, és jelenleg alulról felfelé így néz ki a rétegrend. Gipszkarton ami léccel van felfüggesztve(tehát itt van 6 cm légrés),nádpadló vakolva(ahol még volt rajta),födémgerenda,deszkázat.
Jó megoldás-e az,ha felszedem a deszkázatot és leterítek egy párazáró fóliát a gerendára és a nádra,majd erre egy réteg 15 cm szigetelést(vagy amennyi a gerenda magassága). A gerendára merőlegesen bramac lécet teszek állítva, közé 5 cm szigetelést,páraáteresztő fóliát, majd a födémgerendával párhuzamosan teszek 5×5-ös stafnit, amire visszateszem a deszkázatot.
Próbáltam részletesen leírni mindent. Kicsit tarok a födémgerenda és a nád penészesedésétől.
Előre is köszönöm a segítségét!
Tisztelettel: Tibold
Tisztelt Tibold!
Mivel a gipszkarton mögé nem került párazáró fólia (az elolvasottak alapján). Így a vakolt nádra nem ajánlott egy párazáró réteg elhelyezése. Mert esetlegesen lecsapódó (visszacsapódó) pára átáztathatja a mennyezetet. Természetesen a pontos rétegrendet csak egy páratechnikai számítás alapján lehet meghatározni. Kérem ezzel kapcsolatban forduljon egy energetikushoz.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia.!
Szeretném a padlásfödémet szigetelni K39-es üveggyapottal,de nem tudok a gyártók közül választani.
Kérem segítsen melyik a legjobb ursa,isover,knauf.
Köszönettel: Váradi Anikó
Tisztelt Anikó!
Ahogy telefonon is egyeztettük. Az általunk forgalmazott két termék között nincs lényegi eltérés. Így bármelyik megfelelő az Ön által felhasználni kívánt célra.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Nemrég vettünk kis vályogházat. Padláson a födémet az egyik szoba felett 10cm Ecoroll-lal ma szigeteltem (csak 1 szobát, mert a padlás többi részén tárolok dolgokat). Ügyeltem, hogy a szoba válaszfalára (kb. félig) essen a gyapot odaeső része (hőhíd csökkentése, vagy elkerülése végett). A külső falra ráhelyeztem teljesen.
Deszka födém van, felül föld van. A kettő között nem tudom, mi van, gondolom nád. Kérdéseim lennének, ha lenne szíves válaszolni:
1, muszáj-e párazárót tenni a gyapot alá?
2, ahol érintkezik a 2 gyapotcsík lefektetve, összetoltam, ahogy lehet, elég-e ez? vagy kell-e a tetejére tenni az esetleges rést lefedő csíkot?
3, kimaradt néhány m2 gyapottal mit csináljak? Rátehetem-e random valahova a már leterített gyapotra plusz rétegként (nyilván így valahol 20cm lenne, míg máshol csak 10).
Párát mérjük egyébként, igyekszünk mindig 60% alatt tartani. Konvektoros szoba felett egyébként van az üveggyapot most.
4, mennyi az élettartama ennek a szigetelőanyagnak (honnan látom, hogy tönkrement?)
Válaszát előre is köszönöm. maradok Tisztelettel:
Zsolt
Tisztelt Szakértő!
Nemrég fejeztük be régi, 50-es években épült házunk tetőfelújítását (aláfóliázás, léccsere, cserép átrakása). Most a padlásfödém szigetelését tervezzük, ebben szeretném a segítségét kérni. Tudtommal a födém rétegrendje a következő (belülről a padlás felé):
- 1 réteg cserép;
- öntött beton, a vasalás benne kisvasúti sínekből van;
- salak valamilyen vastagságban;
- vékony cement a salak kiporzása ellen.
Emellett a tetőszerkezetben a szarufák belülről megtámasztottak, így nemcsak a tetőn körbe, hanem a belső részén is vannak a födémen gerendák.
Az alacson részeket nem, de a hsználható belmafógasságú részeket szeretném járhatóvá tenni, tárolásra használni. Az eddigieket elolvasva 2*10 cm tekercses üveggyapot leterítésében gondolkozom, a járható részeken fölé épített fa járófelülettel (alatta lenne légrés a szigetelésig).
Szükség van a szigetelés alá párazáró fóliára? Ha igen, melyiket javasolja? A tetőtér teljesen száraz, üvegszövet fólia szükséges a szigetelésre? Ha igen, melyik fóliát javasolja? A födémen álló gerendákat le kellne szigetelnem? Nem lesz hőhíd ezekena helyeken (ráadásul lehet, hogy ezek alatt tömör beton van, salak nincs is!)?
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel: Detrich Balázs
Tisztelt Zsolt!
Mivel a jelenlegi födém típus pontos réteg rendjét nem ismerjük, így nem merek javasolni párazáró fóliát. A szigetelés alá helyezendő fólia típusát egy páratechnikai számítás alapján lehetséges pontosan meghatározni.
Födém szigetelésre általában 2 x 10 cm-es szigetelést szoktak alkalmazni egymásra merőlegesen terítve. Így elkerülhető az anyagok találkozásánál kialakuló vonal menti hőhíd.
Amennyiben még maradt anyaga, érdemes két 5 cm-esé szét szedni (mert gondolom 10/5-ös kiszerelésben kapta), és így ráteríteni a meglévő felületre. Ezzel nagyobb felületet tud lefedni két rétegben.
Hőszigetelés esetén mindenképpen figyelni kell az épület szellőztetésére.
A szálas szigetelő anyagok élettartalmát úgy tudjuk megőrizni, hogy megóvjuk a vizesedéstől, és a portól.
Ha a héjazat alatt van fólia, akkor elegendő egy üvegfátyollal leteríteni.
Ha nincs akkor viszont érdemes egy páraáteresztő fóliával lefedni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
A garázsunkon nem régen cseréltük le a bitumenes hullámpalát zsindelyre. Célunk, hogy fűthető legyen. A falazata porotherm 30 tégla. A szarufák közét gondoltuk 20 cm üveggyapottal kitömni és arra gipszkartont raknánk. A zsindely alatt van zsindely alátétlemez és 22 mm hajópadló. Abban az esetben, ha kitömjük a szarufák közét üveggyapottal szükséges-e még valami (pl. párazáró fólia). Elegendő-e 20 cm?
Tisztelettel: Mezei József
Tisztelt Mezei József!
A szarufa külső síkjától számítva min. 3- 5 cm-es légrést javaslok elhagyni. Ezenkívül érdemesebb a szarufa közé 15 cm-es szálas szigetelést berakni, és alá még 5 cm-es vastagságot (vagy 2 x 5 cm-t), hogy a szarufánál is csökkentsük a hőhíd erősségét.
A belső burkolat alá, közvetlenül párazáró, ha lehet hőtükrös fóliát javaslok.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Parasztházunk deszka mennyezetén jelenleg csak 8-10cm sár van.A következő rétegezést gondoltam kialakítani:
-a saralásra hőtükör fólia
-párnafák közé 15-20cm-es üveggyapot vagy kőzetgyapot
-páraáteresztő fólia
-10mm-es osb
Mivel az osb szerintem lezárná a párát (?), megoldható-e esetleg szellőzőfuratok készítésével a felesleges pára távozása?
A saralás száraz, a hőtükör fólián vajon lecsapódhat a pára?A fürdőszobákban ventilátorokat használunk a pára elvezetésére és a konyhában is nagy teljesítményű páraelszívó működik.A nyílászárók 1,0 K.
Köszönöm:Zsolt
Kedves Zsolt!
Sajnos a födém szerkezet típusa miatt nem szeretnék a hőszigetelő alá fólia típust javasolni. Átlagosan a saras födém típusnál nem szoktak fóliát alkalmazni, mert sajnos magas pára terhelés esetén előfordulhat a pára lecsapódás. Ami esetlegesen a sár vissza ázását okozhatja.
Kérem legyen szíves felkeresni egy energetikust, aki páratechnikai számítás alapján meg tudja önnek határozni a szigetelés alá kerülő fólia típusát.
A födém párnafáit inkább hézagos deszka burkolattal készíteném el.
Ha a cserép alatt van fólia, és így nem tud semmilyen nedvesség a szigetelésre jutni, akkor elegendő egy üvegfátyollal leteríteni a szigetelést.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Péter vagyok!Tanácsát szeretné, kérni padlás födém szigetelésben .
éter
Meg lévő födém rétegei ,alulról felfelé ,
-vakolt, nádas mennyezet ,15cm-es gerenda ,tetején deszka,a két rétek közt csak levegő van !A tető most lett fel újítva,pára áteresztőfólia van fent!A padlást nem használjuk !Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel
Tisztelt Péter!
Érdemes lenne ebben az esetben födém szigetelést készíteni. A javasolt vastagság min. 2 x 10 cm, és mivel nem járható födémről van szó, így elegendő egy sima, tekercses üveggyapotot is alkalmazni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Tavasszal épülő családi házunk beton födémes lesz. E gerenda, beton béléstest, beton. Csak padlás van fölötte, de szeretnénk rajta tárolni dolgokat. Ennek megfelelően lépésállónak kellene lennie. Milyen rétegrendet ajánlana? Polisztirol + OSB lap?
Előre is köszönöm a segítséget!
Tisztelettel: Imre
Kedves Szilvia
Födémbe ideiglenesen beépített üveggyapot höszigetelés okozhat-e köhögést? A gyerekek az utóbbi időben feltűnően sokat köhögnek.
Köszonettel:
Istvan
Kedves Imi!
A leírt elgondolása is jó. Viszont egy kicsit több munkával olcsóbban is megoldhatja a födém szigetelését.
Egy fa szerkezetet kell kialakítani a födémen, ebbe kell fektetni a szálas szigetelő anyagot, és a tartószerkezetre terhelve egy hézagos padló burkolatot kell készíteni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves István!
Gyakorlatilag nem, ha jól van beépítve. Ha esetlegesen hiányos, vagy rossza beépítési technológiával készült a rétegrend, akkor előfordulhat, hogy be jut a lakótérbe is. Mindenképpen meg kell vizsgálni a beépítést.
De a gyerekeket is érdemes elvinni egy alapos kivizsgálásra. Mert lehetséges, hogy a lakás túlzott szárazsága, vagy párásodása is okozhatja a köhögést.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Jó napot!
Érdeklődni szeretnék,hogy lehet-e betonfödémes szigetelést alulról csinálni úgy, hogy betonfödém alá 10cm üveggyapotot, majd 2-2,5 cm légrés, majd gipszkartont rakunk?
Tisztelettel: Zoltán
Tisztelt Zoltán!
Természetesen gipszkarton álmennyezet elhelyezésével, lehetséges alulról szigetelni egy födém szerkezetet. De mindenképpen javaslok még egy 10 cm-es szigetelést a födém felső síkjára is.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Egy 70es években épült családi ház hőszigetelését szeretném javítani. A padlás beépítetlen, a fa födém le van betonozva(kb 5 cm). A szigetelést polisztirollapokkal szeretném megoldani, oly módon, mint ha álmennyezetet ragasztanék, ám nagyobb (5cm) vastagságú lapokat ragasztanék(fúrnék fel) a plafonra(tehát a födém alá). Fa ablakok vannak az épületen, így gondolom a szellőzés is jobban biztosított, mint műanyag ablakok esetén.
Érdeklődnék, hogy ez a megoldás életképes-e, illetve hogy az Önök kínálatából melyik termék lehet alkalmas erre a megoldásra?
Köszönettel:
Márk
A perlitbetonos, cserépbéléstestes padlásomat szeretném utólag szigetelni.Gerenda rácsszerkezet, 100 mm ásványgyapot, 10 mm-es OSB lap a tetejére, hogy járni, használni lehessen.
Kell-e alá PE fóliát teríteni?
Kedves Márk!
Elsősorban födém szigetelés esetén külső szigetelést javaslok. Amennyiben nem járható födém szigetelésről lenne szó, akkor egy 2 x 10 cm-es tekercses üveggyapot szigetelést javaslok.
Ha mindenképpen csak belső szigetelést szeretne, akkor elsősorban gipszkarton álmennyezetet javaslok szintén szálas szigeteléssel.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Zoltán!
A szigetelés fölé vagy páraáteresztő fóliát javaslok, vagy üvegfátyol tapétát. Az OSB borítást pedig hézagos kivitelben javaslom, hogy a szálas szigetelés tudjon alatta szellőzni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Vályog házam van aminek a padlásterén szeretnék kialakitani egy szobát.A mostani állapot:Födém alulról felfele:gipszkarton,légrés saralt mennyezet.Tető belülről kifele:szarufa,cserépléc,osb,zsindelyalátétlemez,zsindely.A szoba fala gipszkarton lenne.Kérdésem a következő:mivel szigeteljek és milyen vastagot rakjak a födémre ami járható ill.a tetőnél az osb alá és a gipszkartonhoz?Köszönettel Nagy Károly
Tisztelt Károly!
Tetőtér beépítésnél elsősorban a szálas szigetelő anyagokat tudom javasolni.
A szarufa szigetelését min. 20- 25 cm-es vastagsággal javasolt leszigetelni min. 0,039-es hőszigetelő képességgel rendelkező anyaggal. Ez lehet táblás kőzetgyapot, vagy tekercses üveggyapot.
Az OSB (zsindely alátétlemez) és a szarufa közé behelyezett szigetelés között min. egy 3 cm-es légrést kell biztosítani, hogy ki tudjon szellőzni a szigetelés.
A födém szigetelésére, mivel két fűtött lakrészről beszélünk, így elégséges egy 4- 5 cm-es szigetelés. Amennyiben meleg burkolat kerül elhelyezésre, akkor egy tartószerkezet közé befektetett szálas szigetelő anyagot javaslok, min. 5 cm-es vastagságban.
Ha viszont betonozni szeretnének, akkor elsősorban egy statikussal érdemes beszélni, hogy kibírja- e a plusz terhelést a régi födém.
A gipszkarton falazatba elsősorban táblás anyagot javaslok, de ez lehet üveggyapot, vagy kőzetgyapot is.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
A padlás födémemet ami sár mennyezet beton gerendákra fektetve,le hőszigeteltem több rétegben 2×5 cm táblás és 1×12 cm Tekercses hőszigetelő anyaggal és borítottam 19 mm-es forgácslappal.Nagyon félek a páralecsapódástól hogy vissza áztatja a szigetelést és tönkre megy mit tehetek?Válaszát előre is köszönöm.Tisztelettel András.
Kedves András!
Először érdemes vissza szedni a forgácslapot. A szigetelés tetejét el kell látni egy páraáteresztő fóliával, vagy egy üvegfátyol tapétával. Majd a tartószerkezetre feldarabolva, hézagosan vissza helyezhető a faforgácslap.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Egy beton padlásfödémre szeretnék szigetelést lerakni, melyet üveggyapottal gondoltam megoldani(nem kell,hogy járható legyen).
Egyik kérdésem lenne, hogy a betonfödém és az üveggyapot közé szükséges vagy nem párazáró fóliát leterítenem?
Fólia esetén a plafon (illetve a szoba fal)nem fog penészedni?, hiszen a pára bent reked a helyiségben.
Illetve milyen vastagságú szigetelést érdemes lerakni ebben az esetben? Válaszát előre is köszönöm, Üdvözlettel István
Azt szeretném tudni miért vizesedik a szigetelés tetotérben.Rétegek KIVULROL BEFELE zsindely,katranypapir,osb,3cm légrés,paraatereszto folia,10cm tekercses alufolias salag gyapot.Az alufolias rész,a para atreszto folia fele néz. 10 cm hagyomanyos salaggyapot/OSZESEN 20CM/Utanna parazaro folia,gipszkarton almenyezet.Elore is koszonom valaszat.
Kedves István!
A szigetelés, és a födém közé elhelyezett fólia pontos típusát egy páratechnikai számítás alapján lehetséges meghatározni. Viszont a beton födém elég rossz páradiffúziós értékkel rendelkezik, így a legtöbb esetben egy párazáró fóliát szoktak alkalmazni.
Amennyiben nem szükséges, hogy járható felületet érjen el, akkor a legegyszerűbb tekercses üveggyapotot javaslom 2 x 10 cm-es vastagságban. Természetesen a födémhez való pontos szigetelő anyag vastagságot egy energetikai számítás alapján lehetséges meghatározni.
Ha cserép alatt nincs fólia, akkor a szigetelés tetejét célszerű ellátni egy páraáteresztő fóliával a porosodás, és a nedvesedés ellen. Ha viszont van, akkor elegendő egy geotextilia, vagy egy üvegfátyol tapéta is porosodás ellen.
Ha megfelelő szigetelést, és szellőztetést biztosít az épületnek, akkor nem léphet fel a penészesedés. Az épületben lévő pára mennyiséget nem a szerkezeteken keresztül kell kiszellőztetni (hozzá teszem, hogy ez nem is lehetséges, csak tévhit). Megfelelő módon biztosítani kell, hogy a lakásban felgyülemlett páramennyiség természetes, vagy mesterséges szellőztetéssel juttassuk ki a szabadba. Ezenkívül az épület nagymértékű hőhidasságát is meg kell akadályozni, ahol a pára lecsapódhatna.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Marianna!
Sajnos azt kell mondanom, hogy általános esetben az alukasírozással ellátott szigetelő anyagok többségén párazáró rétegként viselkedik az alu rész.
Vagyis ez azt jelenti, hogy az ön által beépített páraáteresztő fólia nem tudja a közvetlenül neki tolt szigetelés szellőzését megoldani, mert köztük egy párazáró réteg helyezkedik el, amit az alukasírozás képez.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Azt szeretném kérdezni,hogy egy átlagos páraáteresztő fóliának mennyibe kerül négyzetmétere?milyen árban lehet legolcsóbb és a legdrágább,köszönöm!
Kedves Szilvia!
Családiházunk tetőterét szeretnénk beépíteni!
A tető cserépből áll,de a cserép és a szarufák között nincs fóliázva!
Milyen megoldása van arra hogy a cseréptető megbontása nélkül be lehessen páraáteresztőfoliázni(és utána a többit a szigetelés,párazárófolia stb..)?
A másik hogy mivel magas a tető ezért nem szeretnénk az egészet lefoliázni megszigetelni csak ami lakórészünk be lenne építva gipszkartoból!
Erre van vmi megoldás?
Válaszát előre is köszönöm
Szabó Ádám
Kedves Ádám!
Tartós, és jó megoldást sajnos csak a cserép alá elhelyezendő fólia nyújtana. Mivel sok hibázási lehetőség lenne utólagos fólia elhelyezésénél belső oldalról, így inkább ezt nem javaslom.
Sajnos a fóliázást azt az egész tetőszerkezeten meg kell oldani, de a hőszigetelést elégséges a tetőtér beépítés körül elkészíteni, megfelelő méretezéssel.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Köszönöm a valaszat!
Még annyit szeretnék kérdezni hogy tetőtér külsőfalàt szeretnénk belülről szigetelni mert kivülről nem lehet!De a beltéri szigetelők eléggé huzos áron mennek!
Milyen megoldásunk van azokon kivül?
Kedves Ádám!
Beltéri szigetelésnek elsősorban gipszkarton előtét falat javaslok szálas szigeteléssel. De külső térrel érintkező falazatoknál mindenképpen egy kiegészítő szigetelésként működhet a belső falszigetelés, és meg kell oldani a külső szigetelést.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt SZilvia . csaladihazban lakom az udvaromon van egy epulet melyiknek 2 oldala 5cm vastag beton lapbol all ,a teteje gerenda es hullam pala ,hatulja es eleje 20 cm vastag fal, szeretnek egy kis muhelyt, ha uveggyapottot tennek a betonlapok oldalara es a gerendak kozze belulrol 10 cm vastagot ,azzal csokentenem a zajt valamijen szinten,vagy meg esetleg kivulrol tennek hungarocelt.
Tisztelt István!
A hangszigetelés javítására mindenképpen egy gipszkarton előtét fal szigetelést javaslok szálas szigetelő anyaggal min. 5 cm-es vastagságban. Viszont mivel elég vékony a falazat, és még ráadásul beton is. Így nem ártana a külső felületét is leszigetelni min. 5- 10 cm vastagságú polisztirol lappal.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Jonapot kedves Szilvia, most épülö családi házam fa födém szigetelésére a következöt gondoltam, ugye a fagerendák egymástol 60-80 cm re vannak mivel az ács igy készitette nah szoval a következö rétegrendet gondoltam alulrol felfelé gipszkarton hötükrös folia ez fémvázon a gerendák alatt 5 cm roockwol airrock szigetelö 40kg/m3, a gerenda között 10cm roockwol deltarock 35kg/m3 szigetelö es a tetejére 5 roockwol multirock 28kg/m3 szigetelö ezek fölött már a padlástér van de nem pakolási céllall szükséges e lefedni az egészet egy páraáteresztö foliával válaszát ködzönöm üdv István
Tisztelt István!
Nem járható födém szigetelés esetén, illetve gipszkarton álmennyezet rendszer szigetelésénél gyakorlatilag egy jobb minőségű tekercses üveggyapot is megfelelő erre a célra. Ha jobb szigetelést szeretne elérni, akkor inkább az Ursa DF35-ös, vagy az URSA DF32-es szigetelést javaslom.
A szigetelést érdemes letakarni egy páraáteresztő fóliával, hogy ne tudjon porosodni a szigetelés.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Palatetős házunk van, amit valószínüleg hamarosan (1-2 év) cserépre fogunk lecserélni.
Szigetelni szeretnénk a tetőt, és a kérdésem az lenne, hogy milyen anyag kell hozzá? Jól gondoljuk e a sorrendet belülről kifelé nézve: gipszkarton-párazáró-üveggyapot a gerendák közé- PÁRAÁTERESZTŐ fólia. Kell e ez utóbbi, vagy elég egyik oldalról a párazáró?
Köszönettel:
S.Gábor
Kedves Gábor!
A rétegrendi sorrend körülbelül megfelelő, de természetesen a beépíteni kívánt tetőtérhez kell igazítani.
A szigetelés fölé mindenképpen kell fóliát elhelyezni, mivel a nedvességtől meg kell óvni a szigetelést.
Mivel mindenképpen akarnak héjalást cserélni, így érdemes lenne az után elvégezni a szigetelést.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Mostanság épitetünk egy könyü szerkezetü házat.kivülröl 5cm hungarocel+12mm osb lap,ez 10cm gipszkarton konstrukciohoz van hozzáfogatva.A 10cm konstrukcio közé 10cm üveggypot+párazáró+gipszkarton szeretnék helyezni.A tetötér is ilyesmi elképzelés,de ott zsindej+8mm osb+10cm gipszkarton konstrukcio közé+2*10cm üveggyapot felkötözve+párazáro+gipszkarton.Igy meg e oldhato,nem lesz a gyapot nedves,nem lesz vele a jövöben gond?
Köszönettel
SZ.Péter
Kedves Péter!
Gyakorlatilag a homlokzati résznél megfelelő a rétegrend, és nem hiszem, hogy gondot fog a későbbiekben okozni. Viszont a tetőtéri rétegrendnél a felső oldalra hiányolok egy fólia réteget. Általában ennek a fóliának a típusát a a héjalás gyártói határozzák meg.
Kérem, keressen fel egy könnyűszerkezetekkel foglalkozó szakembert a rétegrendek pontosítása céljából.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia,
A házunk födémszigetelését szeretném javítani. A házban egy galériás nappali van. A belső fa burkolat a páros fogókra van felrögzítve. ( alulról fölfelé: lambéria – osb lap-5cm Nikecell – párazáró fólia ) E fölött található a páros fogók közé szorított szálas hőszigetelő anyag ( úgy emlékszem Therwoolin, mely teljes magasságában kitölti a 15 cm-es páros fogó magasságot. Ha plusz 10, vagy 15 cm réteget terítek le, az lefedi a páros fogókat. Nem baj-e ez? Nem fog-e a faanyag gombásodni? Ez a tér egyébként átszellőztetett. Néhány helyen a Therwoolin össze van esve, poros is. Kell -e ezt cserélni, mielőtt a másik réteget ráterítem?
Válaszát előre is köszönöm: Király Sándor
Kedves Sándor!
Amennyiben poros, összeesett szigetelést szeretne kibővíteni. Akkor mindenképpen elsősorban azt javaslom, hogy az összeesett, poros részek távolítsa el. Sajnos ezek már nem szigetelnek úgy, ahogy kellene.
Természetesen problémát nem okoz, ha a fa szerkezetet is betakarja üveggyapottal. Mivel ez a szigetelés páraáteresztő, így ha föntről nem zárja el a pára útját, akkor el tud távozni a szerkezetben lévő pára.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
A padlást szeretném szigetelni,1970-ben épült a ház,a cserép alatt nincs fólia!Betontálcás salakkal van feltöltve!Azt szeretném kérdezni,hogy kell-e alá párazázó fólia,illetve a tetejére kell-e páraáteresztő fólia?20 cm üveg vagy kőzettyapottal szigetelném!A lakás másik fele fafödémes,kátrány papírral van leterítve.Fel kell-e szedni a kátrány papírt,vagy mehet rá a párazáró fólia és a 20 cm üveg vagy kőzettyapot és a pára átersztő fólia!És a betonkoszorút kell szigetelni?
Válaszát előre is köszönöm!
Köszönettel:Lázár jános!
Kedves János!
A szigetelés fölé mindenképpen javasolt a a páraáteresztő fólia, hogy megvédjük a porosodástól, és a fentről érkező nedvességektől.
Természetesen a födém páratechnikai jellemzőétől függ, hogy szükséges- e párazáró fóliát elhelyezni, és ha nem akkor milyen típusú szükséges.
A fa födém szerkezet eddig is rendelkezett egy párazáró réteggel, még hozzá a vízszigeteléssel, így nem hiszem hogy gond lehet a párazáró fólia elhelyezéséből.
Kérem, hogy a szigetelés alá elhelyezendő fóliák típusát egyeztessék egy energetikus szakemberrel.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Felújítás előtt állunk. Több portálon is olvastam már, hogy a szobák belső szigetelése megoldható üveggyapottal, ha gipszkarton van előtte, más portálok viszont azt írják, hogy nem ajánlott a belső falak szigetelése. Igazság szerint már nem tudok kiigazodni. Szakértői tanácsát szeretném kérni ez ügyben. Mikor ajánlott és mikor nem ajánlott a belső szigetelés, valamint hogy Ön milyen alapanyagot ajánl erre a célra! Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Zoltán!
Gyakorlatilag mindegyik portálon olvasható véleményeknek van igazság alapjuk.
Amennyiben egy épület nincs megfelelő módon ellátva külső hőszigeteléssel, nem javasolt a belső oldali hőszigetelés. Ha viszont mindenképpen szükséges egy kiegészítő vagy egy ideiglenes belső szigetelést készíteni, akkor elsősorban a gipszkarton előtét falat javaslom szálas szigetelő anyaggal ellátva.
Így, ha teheti elsősorban mindenképpen a falazat külső hőszigetelését javaslom megvalósítani.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilva!
Régi, stukatúros – fafödémes házam födémszerkezetét szeretném szigeteltetni, a felső deszkázat visszabontásával, gerendák közé elhelyezett üveggyapottal (alsó szigetelés nem oldható meg). Az árajánlat, amit a mestertől kaptam, hőtükrös párazáró fóliával indít, miközben több weboldalon is azt olvasom, hogy ez az alsó deszkázat (és a nád + mennyezeti vakolat) vizesedését fogja okozni. Megint csak más weblapok szerint ugyanakkor a lakótérbe kerülő pára elenyésző része távozik a szerkezeti elemeken keresztül, legjavát a szellőztetés viszi ki. Eddig három vállalkozót kérdeztem meg, az egyik ugye rakna fóliát, egy másik nem, a harmadik pedig nem is a gerendák közé szigetelne, hanem a felső deszkázat fölé, aminek én sok értelmét nem látom, mert akkor az ereszdeszkák irányába szökne a hő a gerendák közti jókora (20cm magas) “alagutakon”.
Tudna nekem valami konkrét állásfoglalást adni ezzel kapcsolatban? Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Zoltán!
Mindenképpen azt tartom jó megoldásnak, ha a födém gerendázat közé helyezik el a szigetelést. Általánosan egy födém szigetelés min. 2 x 10 cm-es vastagságból épül fel.
Régi, hagyományos fafödém szigetelésénél óvatosan, és megfelelő elővigyázatossággal kell eljárni. Egy stukatúros mennyezetnél fenn állhat az a veszély, hogy a párazáró fólia elhelyezése után egy nagyobb mennyiségű páralecsapódás következtében vissza ázhat a nád, és a vakolat, ami esetleg le is szakadhat ezek után.
Ezért ilyen esetben mindig azt javaslom, hogy a kiválasztott szigetelő anyag gyártóját érdemes felkeresni. A gyártó alkalmazás technikusai minden rétegrendre, és mindegyik szigetelő anyagukra megfelelő rétegrendi sorrendet tudnak önnek javasolni. Mindenképpen egy ilyen szakemberrel egyeztessen, és az alapján készítse el a kivitelező a munkát.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Szeretném szigetelni a padlást úgy hogy lefektetek kőzetgyapotot. Alá párazáró fólia kell felé pedig páraáteresztő fólia. A sima nylon zsák az párazáró? Abból nagyon nagy mennyiségben van itthon és arra gondoltam, hogy azt raknám le a kőzetgyapot alá.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
László
Tisztelt László!
A szálas szigetelések alá elhelyezendő fólia típusa függ a födém szerkezet típusától, és a kialakítani kívánt rétegrendtől. Általános esetben párazáró-, vagy párafékező fóliát szoktak alkalmazni a szigetelés alá, de van olyan eset is, amikor semmit sem. A fólia típusának a pontos meghatározásához egy páratechnikai számítás szükséges. Esetlegesen a lerakni kívánt szigetelést gyártó cég alkalmazás technikusát kell felkeresni, és pontos rétegrend leírás alapján nagyon szívesen segítenek önnek a kérdésében.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Hétvégi házunkon akarjuk lecseréltetni a régi hullámpalát trapézlemezre.
Milyen szigetelést javasol Ön a lemez alá?
A tetőtérben ritkán tartózkodunk, azt is többnyire nyáron.
Válaszát előre is köszönöm: Erzsébet.
Tisztelt Erzsébet!
Tetőtér szigetelés esetén a javasolt vastagság 20- 25 cm-es. Első sorban a szarufa közé, és a szarufa alá szoktak elhelyezni szigetelést. De ma már a szarufa fölé is elhelyezhető utólagos szigetelés.
Természetesen a kialakítani kívánt rétegrendtől függ az elhelyezendő szigetelés vastagsága.
Amennyiben csak a szarufa közé szeretnének elhelyezni 10- 15 cm vastagságú szigetelést, úgy min. egy 35 vagy egy 32-es hőszigetelő értékkel rendelkező tekercses üveggyapotot javaslok.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm!
A problémám a következő lenne.Vásároltunk egy házat amelyen a kisszoba és a fűrdő utólag lett felhúzva….ez már beton alappal és beton födémmel lett megoldva.A probléma ezzel az ,hogy lapostetős megoldás után beázott régebben…ezért kapott egy féltetőt.A beázás ezzel megszünt viszont gyönyörüen látszanak a betongerendák a plafonon(penészes).Mit javasolna ennek megszüntetése érdekében?Előre is köszönöm!
András
Tisztelt András!
Ez a jelenség lehetséges a beázás, és a szigeteletlen felület miatt is. Így, csak egy helyszíni szemle után lehetne megmondani a pontos megoldást. Kérem, keressen fel egy szakembert, aki ki tud önökhöz menni megnézni a problémát.
Ha csak átázás miatt lenne, akkor megfelelő szellőztetést kell biztosítani az födémnek.
Ha viszont hőhidas a szerkezet, akkor szigeteléssel kell ellátni a felületet.
Ha mind a kettő, akkor csak akkor lehet neki állni a szigetelésnek, ha már kiszáradt a födém szerkezet.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Tanácsot szeretnék kérni! Tetőtéri szobák felújításába kezdtünk, eddig lambéria borítás volt fenn, ami az idők során összeszáradt szét csúszott, ezért úgy gondoltuk, leszedjük és gipszkartont teszünk fel helyette. De tanácstalanok vagyunk a szigeteléssel. Jelenleg befelé haladva a cserép (bramac) alatt van egy sárga-kockás szigetelő nejlon, ezen belül 10 cm vastag üveggyapot téglalapok(amit annak idején bevontak vastag nejlonba körbe ez úgy néz ki mint egy párnahuzatba bebújtatott párna -na ezt nem tudjuk hogy valóban így kell-e, miért így csinálták jó-e ez így) ezek vannak a gerendák közé berakva és ez előtt egy alufóliás nejlon erre raknánk rá a gipszkarton lapokat. ez a megoldás így valóban jó megoldás lenne? vagy az üveggyapotot ki kéne nyitnunk? Jó hogy ezek be vannak csomagolva?
Segítségét, tanácsát előre is köszönöm!
Üdvözlettel : Hajni
Kedves Hajni!
A megfelelő rétegrend tetőtér beépítés esetén a következő lenne.
-cserép, cserépléc,
-ellenléc,
-tetőfólia, ha jól értelmeztem sima, sárga hálóerősített fólia, ami nem páraáteresztő, vagy nem megfelelő mértékben,
-szarufa, pl. 15 cm-es széles ???, e közé helyezve 10 cm-es szigetelő anyag, úgy hogy a szigetelés, és a fólia között legyen légrés,
-szarufa alsó részére egy réteg lécezés, vagy profilozás, közé 5 cm-es szálas szigetelés,
-ellenlécezés keresztirányban, plusz 5 cm-es szigetelés,
(most tartunk összesen 20 cm-es szigetelésnél, ami min. javasolt egy megfelelő tetőtér beépítéshez, és egy dupla profilozásnál, ami jobban elnyeli a tetőszerkezet mozgását),
-párazáró, hőtükrös fólia,
-belső burkolat gipszkarton.
A szigetelés javasolt min. 0,039-es értékűnek lennie. A belső burkolat alá pedig érdemes lenne még egy réteg lécezés, hogy a gipszkarton felrögzítésével, ne fúrjuk át a fóliát.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Vasbeton gerendás és kerámia béléstestes padlásfödémem szeretném szigetelni.Grafit 150 200mm polisztirol lappal.Fölé OSB 10mm lapot szeretnék.A vasbeton gerenda és kerámia béléstest fölé közvetlenül lerakható-e lap vagy alá kell betonozni? Kell-e alá párazáró fólia?Később a tetőtér be lesz
építve.
Köszönettel:György
Kedves György!
Közbenső födém szigetelés esetén javasolt egy vékony réteg felbetont készítése a födém tetejére, és erre ráhelyezni a szigetelést. Az elhelyezett szigetelő anyag, és a fölé készített aljzat beton közé javasolt egy technológiai réteg,- fólia elhelyezése.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
A rovatot olvasva már szinte választ is kaptam a kérdésemre, de szeretném ha megerősítené! A vályogból épült parasztházunkon két helységben (konyha és háló) deszkázott parasztmennyezetet alakítottunk ki (régi tapasztott elbontva, új építve) melyet szeretnék szigetelni a padlásról. A tető is új, de tetőfóliát nem tettünk fel. Kérdésem, hogy a sokszor említett rétegrend alkalmazható-e (alulról párazáró fólia, 2×10 cm üveggyapot keresztben, majd páraáteresztő fólia)?
Előre is köszönöm,
Marci
Tisztelt Szilvia!
1970-es évek elején épült családi ház padlását tervezem szigetelni. A padlás egyéb célra nem lesz használva. Ursa Gemini Elf üveggyapotot szeretnék használni. Az padlás alapzata salakos törmelékkel van fedve. Kérdésem: elégséges-e egy páraáteresztő fóliázás a gyapot fölé, vagy szükséges aláfóliáznom is egy párazáró réteggel?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Marci!
Az épület szerkezetétől is függ a rétegrend kialakítása. Ezért azt javaslom, hogy keresse fel a szigetelést gyártó cég alkalmazás technikusát, aki pontos válasszal tud önnek szolgálni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Tamás!
Födém szigetelés esetén elhelyezendő fóliák típusát egy páratechnikai számítás alapján lehetséges meghatározni. Amit egy energetikus szakember tud önöknek elkészíteni.
Vagy keressék fel az URSA gyár alkalmazás technikusát, és egyeztesse vele a kérdését.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
5 éve (Mekk Elek által) épület családi házunk födémszigetelésén szeretnék javítani.
A ház egyszintes, fafödémes, a padlás nem járható. A fa gerendákról van belógatva a gipszkarton álmennyezet. Jelenleg a fagerendázat FELETT van fólia kifeszítve és erre van rátéve az üveggyapot paplan hőszigetelés. Ezen kívül csak a (beton)cserepek alatt van fólia.
Tehát a rétegsorrend lentről felfelé: gipszkarton, 30 cm légrés, fa gerenda (gerenda között semmi), fólia (talán párazáró), 10 cm üveggyapot. A külső falnál a koszorúhoz le van húzva a fólia (több-kevesebb sikerrel és lyukkal) és az üveggyapot.
A korábbi válaszai alapján szükséges lenne párazáró fólia a gipszkarton fölé. A kérdésem, hogy egy kész háznál ezt hogyan lehet megoldani (a gipszkarton lebontása nélkül).
Kedves Bálint!
Sajnos nincs ötletem. Nem igazán hallottam még párazáró fólia elhelyezését felülről, a profilokon, és függesztőkön keresztül való leterítéséről.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Milyen problémám származhat abból ha a párazáró fóliát a födémgerenda fölé feszítem ki és zárom le légmentesen? (Jelenleg is itt van ugye a fólia, de nincs lezárva a széleken légzáróan.)
A házban amúgy működik központi szellőztető, így a levegő inkább száraz most a lakótérben. Emiatt talán nem párásodna be a párazáró alatti faszerkezet.
Kedves Bálint!
Igazából, megválaszolta saját maga a kérdését. Amennyiben a lakótér funkcionalitásából adódóan, és a nem megfelelően megtervezett szigetelésből, és nagy mennyiségű pára juthat fel a födém szerkezetbe, akkor ténylegesen kialakulhat a fólia alatti páralecsapódás. Vagy ha nem megfelelő minőségben, vastagságban kerül a szigetelés a födém szerkezetre. Érdemes a szigetelést gyártó cég alkalmazás technológusával egyeztetni ilyen esetben, hogy mit javasolnak.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Az lenne a kérdésem, hogy vályogház esetében ahol tapasztott sár a födém, hogyan érdemes a födémet szigetelni? Általában azt javasolják, hogy az üveggyapot réteg alá kerüljön párazáró fólia, fölé pedig páraáteresztő. A kérdés igazából arra vonatkozik, hogy ha a párazáró fólia miatt a pára nem tud felfelé távolzni, akkor ez nem okozza-e a födém átvizesedését, ami vályog esetében komoly instabilitást is okozna.
Köszönettel!
Robi
Kedves Robi!
Vályog, és fafödém esetén a rétegrend kialakítását egy páratechnikai-, és egy energetikai számítás alapján javasolt megállapítani. Természetesen veknis mennyezet esetén nagy a kockázat, hogy vissza vizesedik, és akár a mennyezeti rész le is szakadhat.
Ezért mindenképpen javaslom, hogy a rétegrend kialakítását egyeztessék egy energetikai szakemberrel, vagy a felhasználni kívánt szálas szigetelő anyagot gyártó cég alkalmazás technológusával.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Új építésű családi házunkban a nappali felett parasztfödém került kialakításra. Ezt szeretnénk szigetelni 20 cm vastagságú tekercses isover hőszigeteléssel. Kérdésem az lenne, hogy a szigetelés alá párazáró vagy pára áteresztő fóliát tegyek e ? Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Zsolt!
A födém szerkezet pontos rétegrendjétől függ a szigetelés alá helyezendő fólia típusa. Ezt egy páratechnikai számítás alapján lehet pontosan meghatározni, amiben egy energetikus szakember tud a segítségére lenni. Vagy az alkalmazni kívánt szigetelést gyártó cég alkalmazás technológusa tud önnek segíteni a födém pontos típusának, és jelenlegi rétegrendjének megadása után.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
80-as években épült családi ház lebetonozott padlásfödémét szeretnénk szigetelni. 2×5 cm-es polisztirol táblát raknánk le, aminek a teteje nem kapna újabb betonréteget, hanem OSB táblát tennénk rá. Kérdésem az lenne, hogy szükséges-e a szigetelőanyag alá párazáró (párafékező) fóliát tennünk? Valamint a szigetelőanyag és az OSB lap közé kell-e fóliát tenni? Ha igen, milyen fajtát?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel
Jakab Norbert
Kedves Norbert!
A szigetelés alá alkalmazni kívánt fólia típusának pontos meghatározása egy páratechnikai számítás alapján lehetséges. Illetve egy egyszerűbb megoldás, ha a szigetelő anyag gyártó cég alkalmazás technológusával egyeztet a kialakítani kívánt rétegrendről.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Érdeklődni szeretnék, én építettem egy házat 6 évvel ezelőtt és a padlásomon nagyon nagy a pára lecsapódás. Fafödémes a mennyezetem, ami azt jelenti, h gerendák teteje le lett lambériázva 2-cm vastag lambériával és én ezt szigeteltem le! Deszka tetejére raktam párazáros hőtükör fóliát és annak a tetejére 25-cm vastag szigetelő anyagot! Szeretném kérdezni, h ez így helyes-e vagy nem!? Köszönöm szépen! Tisztelettel: Bíró Sándor
Kedves Szilvia!
A 60-as években épült családi ház padlásfödémét szeretném leszigetelni. A mostani rétegrend a következő belülröl kifelé haladva: Polisztirol álmennyezet- gipszkarton- 15 cm légrés- 2,5 cm nádas vakolat- 2,5 cm deszka- 15 cm gerendák- 2,5 cm deszka- 3-5 cm vályogréteg. A felső vályogréteget és deszkázatot szeretném eltávolítani és egy új járóréteget kialakítani. A gerendák között és felett 15/10 cm Ursa üveggyapotot szeretnék elhelyezni a tetején páraáteresztő fóliával és deszkázattal. A kérdésem az lenne, hogy a párazáró fóliát ilyen esetben hova kell elhelyezni.
Válaszát előre is köszönöm
Tisztelt Sándor!
A leírtak alapján megfelelő lenne a rétegrend. Viszont ha fent áll a leírt jelenség, páralecsapódás, akkor mindenképp azt tudom ajánlani, hogy nézesse meg helyszínen egy szakemberrel a szerkezetet. Sajnos ennyi adatból nem lehet megállapítani a páralecsapódás okát.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves István!
Födém szigetelés esetén a párazáró fólia elhelyezését közvetlenül a belső burkolat mögé javasolt elhelyezni. Mivel ez már nem gazán megoldható, illetve egy nádszövetes, hagyományos vakolattal is rendelkezik a felület, már nem olyan egyszerű. Így, mindenképpen azt tudom csak javasolni, hogy keresse fel az URSA gyár alkalmazás technológusát, Varga Tamást.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt szakértő!
Padlasteret szeretnék szigetelni
A födém deszka és salakkal szórt
Kérdés az lenne,hogy uveggyapoton kívül kell e még valami a szigeteléshez
Tisztelt Laci!
Nem járható födém szigetelés esetén egy páratechnikai-, és egy energetikai számítás alapján meghatározható, hogy a födém és a szigetelés közé pontosan milyen típusú fólia javasolt, ha egyáltalán szükséges. A szigetelés vastagsága átlagosan 2 x 10 cm, persze ez is megállapítható az előző számítások alapján. Majd por, és nedvesség ellen páraáteresztő fólia ajánlott.
A szigetelés alá alkalmazni kívánt fólia típusának pontos egyeztetésével kapcsolatban érdemes egy szálas szigetelést gyártó cég alkalmazás technológusát felkeresni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Jó napot kívánok!
problémám a következő: egy kb 10 éves zsindely tetőnk van, amivel nem is volt semmi probléma míg 5 éve be nem lett építve a tetőtér. A tetőtér felett hagytunk egy pici padlást, szépen leszigeteltük a födémet is. A padlástérben az osb elkezdett penészedni vizesedni, ami a beépítés előtt nem fordult elő, ráadásul amennyire a padlástérből be tudok kukucskálni az üveggyapot szigetelés mögé a tetősíkon ott is penészedik az osb. Tavaly arra gondoltunk kevés a gerincen végig futó szellőző, ezért a tűzfalra oldalanként 2-2 kb. 25 cm átmérőjű szellőzőt vágtunk, de sajnos nem változott semmi.
Ha valaki tudna megoldást megköszönöm.
DSz
Tisztelt DSz!
Sajnos ez komolyabbnak tűnik, mint hogy látatlanul mondjon is valamit az ember. Mindenképp helyszínen kellene megnézetni egy szakemberrel, hogy mi lehet a probléma.
Lehet egy nem a rétegrendbe illő anyag beépítése okozza, vagy esetleg egy anyag nem megfelelő módon történt beépítése. Esetlegesen egy anyag hiánya. Sajnos ezt nem lehet megmondani ilyen kevés adatból.
Érdemes végig venni, hogy megfelelő szellőztetést tudtak-e biztosítani a szerkezetnek, készült-e megfelelő párazárás, vagy páraáteresztés, elég vastag szigetelés készült, vagy, hogy megfelelő-e a vízzárás.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia,
fél évvel ezelőtt a padlás vízszintes részére 2×10 cm üveggyapotot terítettünk, de feltehetően nem megfelelő (páraáteresztő) fóliát tettünk a tetejére, mert a fűtési szezon közben észrevettük, hogy az üveggyapot nedves lett. Mi a teendő? Szedjük le a fóliát, várjuk meg, míg kiszárad, és utána pótoljuk páraáteresztő fóliával? Egy ilyen hiba folytán az üveggyapot jelentősen károsodhat?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Ádám!
Sajnos a nedvesség hatására összeeshet az üveggyapot szerkezete. Mindenképpen egy páraáteresztő fóliával javasolt leteríteni a szigetelés tetejét. Az új fólia leterítése esetén érdemes megvárni, amíg kiszárad a szigetelés.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia,
köszönöm a válaszát. Arra is gondoltunk, hogy az üveggyapotot a tető fordított “V”-alakjában, a szarufák közé rögzítjük. Ez alá is páraáteresztő fóliát érdemes tenni?
Köszönettel: H. Ádám
Tisztelt Ádám!
Amennyiben nincs tetőtér beépítés, és nem is szeretnének, illetve a szarufák vastagságát nem akarják teljes keresztmetszetbe kitölteni szigeteléssel, akkor nem javasolt a páraáteresztő. Hisz ezek páranyomás hatására engedik ki a páratöbbletet.
Viszont sokkal egyszerűbb megoldás lenne csak egy új, páraáteresztő fóliával leteríteni a meglévő szigetelést.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Fa födémmel rendelkező házunk mennyezetét szeretnénk gipszkartonnal borítani, azonban ellentmondó véleményeket hallok a szigetelés elhelyezésével kapcsolatban.
A gipszkartont építő szakember szerint a gipszkarton fölé kellene helyezni a szigetelést. Más (épületgépész-szakember)szerint a padlástérbe kellene azt a szigetelést elhelyezni. Ön mit javasol? Alulról, vagy felülről szigeteljük a födémet?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
Kiss Balázs
Kedves Balázs!
Személy szerint is a lehűlő felület felől szigetelnék. Max. egy pontos méretezés esetén kiegészítő szigetelésként helyeznék el belső oldalon szigetelő anyagot.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Családi házunk tetőtere be van építve, van fölötte egy 2,5 méteres max. magasságú padlástér. Ide szeretnénk üveggyapot-szigetelést. Érdemes a szarufák közé, vagy inkább a padlástér aljzatára tenni ezt? Mikor milyen fóliát szükséges használni?
Tisztelettel:
Kovács Antal
Kedves Szigatech!
Könnyűszerkezetes ház építése előtt állunk. Van egy kérdés, amire a sok kutakodás ellenére sem találok egyértelmű választ, azaz: a párazáró fólia kérdése. Minden “szakember” bátran mondja az igazát, akár igen akár nem a válasz. Megnéztem amerikai kivitelezői honlapokat, ott nem alkalmaznak a fűtött oldal felől a hőszigetelés előtt fóliát, csak kívülről egy páraáteresztőt a kívülről jövő esetleges víz (pl. csapadékvíz) ellen. Pedig ott tudnak faházat építeni.
Az Önök honlapján olvastam pl., hogy az üveggyapot nem veszi fel a vizet, plusz a pára 99%-ban a szellőztetéssel távozik, 1% a falon keresztül. Ennek ellenére párazáró fóliát javasolnak a fűtött oldal felől a szigetelés elé. Nem haszontalan ez? Vagy nem teszi a belső pl. gipszkartont nedvessé?
Örülnék, ha segítenének a döntésben, legyen-e fólia vagy sem a külső falak és a födém rétegrendjében?
Szíves válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Cs.L.
Kedves Antal!
Ha csak padlástérként funkciónál a helyiség, akkor fölösleges a szarufák közötti részt kitölteni a tető csúcsáig. Inkább a vízszintes szigetelést javaslok a padlástérre lefektetni, min. 2 x 10 cm-es vastagságban. A rétegrend kialakítása függ az alatta lévő szerkezet rétegrendjétől is. Általánosan vagy párazáró-, vagy párafékező fóliát szoktak elhelyezni a szigetelés alá, a szigetelés fölé pedig páraáteresztőt.
Kérem, hogy helyszínen keressen fel egy szakembert, aki pontos rétegrendet tud biztosítani helyszíni szemre vételezés, illetve egyeztetés után.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves László!
Minden épület megfelelő szigetelését, és annak kivitelezési módját, rétegrendjét egy energetikai-, és páratechnikai számítás alapján lehetséges meghatározni. Ezért elsősorban azt javaslom, hogy keressen fel egy energetikus szakembert, aki ebben a segítségére lehet. Vagy esetlegesen egy szálas szigetelő anyagokat gyártó cég alkalmazás technológusát, aki nap, mint nap ilyen rétegrendek kiajánlásával foglalkozik.
Általános esetben azért javasolt a párazáró fólia, hogy a lakásban keletkező pára ne a szerkezeten keresztül távozzon, vagyis ne terhelje. Egy esetlegesen kialakuló zugban való megrekedése a szigetelő anyag károsodásához vezethet.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Rengeteg leirást megnéztem az Önök oldalán, már nem tudom melyik cimszó alatt írtam a kérdésem. Ujból kérdeznék: padlás szigetelése lenne, 0.44 és 0.38 érték közt van akkora különbség, mint az ára?érdemesebb a kisebb értékűt megvenni, ha már költünk rá?
A Knauf vagy az Ursa termék az időtállóbb?
Köszönettel:
Sándor
Tisztelt Sándor!
Az előzőleg elküldött kérdését, e-mail formájában küldte el részemre, ezért nem találta a felületünkön.
Amennyiben egy nem járható födém szigetelésről beszélünk , akkor max. 2 x 10 cm-es vastagság felhasználása esetén a 0,44-es értékű üveggyapot is megfelelő. Amennyiben szeretné később bővíteni, akár 30 vagy 40 cm-es vastagságig is, akkor a min. 0,039-es értékű anyagokat javaslom. Természetesen a hőszigetelési értékük között nincs nagy különbség, de minőségileg jobbak a 0,039-es anyagok.
A két gyártó termékei között nem tudok, és nem is akarok különbséget tenni. Szerintem kb. ugyan azt a minőséget biztosítják. Mi pedig mind két terméket forgalmazzuk.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Jó napot!
Érdeklődni szeretnék, hogy egy panel lakás belső szigetelésére mit javasolnak? Üveggyapotot, multipor ásványi hőszigetelő lapot vagy esetleg más anyagot? És hogy milyen vastag szigetelést érdemes belülről tenni?
Tisztelettel: Fábián Csaba
Tisztelt Csaba!
Lakás belső szigetelését általában előtét fal és álmennyezet készítésével lehet megoldani. A vastagság a profil mérettől függően 5, 7,5 és 10 cm, ennek kiválasztását befolyásolja a lakás adottsága is.
További Szép Napot!
Tisztelt Cég!
Szeretném megkérdezni,hogy nem járható padlás utólagos hőszigetelését milyen módon csináljuk meg? Most gipszkarton + szerintem csak kb. 5 cm-es üveggyapot(tekercs)van a gerendák közzé téve ez sincs semmivel letakarva (ezt az kívitelező csinált így). Le kell a fedni az üveggyapotot? Hány centiméter pluszvastagság ajánlott még és tekercs vagy lap?
Köszönettel és üdvözlettel:
Szuperáné
Tisztelt Asszonyom!
A javasolt szigetelés vastagsága 15-20 cm. A tekercses és a táblás anyag is megfelelő, viszont mindkét esetben javasolt a lefedése egy páraáteresztő fóliával ezáltal védve a portól ami idővel károsítja a szigetelőanyagot. Pontos rétegrend kialakítása miatt keressen fel egy kivitelező szakembert. Az anyag átszellőztetését biztosítani kell.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia,
A kérdésem, hogy a tetőtér szigetelésénél az üveggyapot fölé kerülő páraáteresztő fólia a padlás deszkázása alá kerül vagy kerülhet a deszkák fölé is?
Köszönettel.
Kedves Ivett!
A páraáteresztő fóliát általában a deszkázás alá közvetlenül a szigetelésre szokták elhelyezni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Padlást szeretném szigetelni.Lakótérbe gipszkarton álmennyezet felette kb 15cm-re a mennyezet.Betongerenda,tálca,salak illetve tégla borítás.Illetve van egy 4×4-es rész ahol a salakra hungarocell tábla és vékony beton van.Kérdésem az lenne,hogy ilyen esetbe is a helyes rétegrend párazáró fólia,szigetelő/tekercses/,páraáteresztő fólia?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:Péter
Kedves Péter!
Az általános rétegrend födémszigetelésnél abban az esetben ha nem járható felületet kívánnak elérni: párazáró fólia, szálas szigetelőanyag, páraáteresztő fólia por védelem ellen. A párazáró fólia elsődleges célja, hogy a lakástérben keletkező párától megvédje a szigetelést. Ha a gipszkarton fölött már elhelyeztek párazáró fóliát akkor a páravédelem már megoldottnak tűnik, így az kihagyható.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Tanácsát szeretném kérni. 15 éve épült 10 lakásos sorházi lakásom tetőterében (ahol a kémény is van)a szomszédtól elválasztó válaszfalat kőzetgyapotból és gipszkartonból építették meg, a váz fa szerkezetet a szomszéd tégla válaszfalához erősítve.(építési terv szerint: a lakásokat elválasztó falak két futóra falazott B 30 téglafal élére állítva,közötte 3 cm.vtg.hőszigetelés) A szomszédom pár napja közölte, hogy beázik a tetőtéri szobája, valószínű azért, mert az én válaszfalam nem téglából épült annak idején.Tetőszint eltolás miatt (kb.25-30 cm.)az én tetőszintem alacsonyabban van. Kérem, szíveskedjen tájékoztatni,hogy utólag miképp tudom ezt a problémát megoldani.
Másik kérdésem:a lakások tetőhéjazata bitumenes zsindelyfedéssel készültek,légrés beépítése nélkül.A tetőm felújítása során utólag miképp lehetne a légrést megépíteni? Elnézést a szakszerűtlen megfogalmazásért.
Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm.
Üdvözlettel: Ilike
Kedves Ilike!
A beázás a tetőeltolás szakszerűtlen tetőfedése miatt is lehetséges. A probléma pontos megállapításához kivitelező szakember helyszíni megtekintése szükséges. A légrés kiépítését csak (külső vagy belső) bontással lehet megoldani, ennek kivitelezése függ attól is hogy milyen felújítást terveznek a tetőnél.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Az 1985-ben épült házamat szeretném ásvány vagy üveggyapottal szigetelni kívülről! Rétegrendre szeretnék javaslatot kérni,úgy,hogy szerelt fa vázszerkezet közé tenném a szigetelést,s a külső burkolatom hajópadló vagy lambéria lenne! A falazat kisméretű tömör téglából épült! Válaszát előre is köszönöm! Feczer Tibor
Kedves Tibor!
A rétegrend bentről kifelé haladva: párazáró fólia, szálas szigetelőanyag, páraáteresztő fólia, hajópadló vagy lambéria. Abban az esetben ha a párazáró fóliát nem tudják elhelyezni akkor a szálas anyag és külső burkolat között légrés hagyása mindenképp szükséges.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Esztétikailag kifogásolható, de szerkezetileg épnek látszó sárfödémemet szeretném belülről látszó gerendás, fölötte lambéria terítéssel megoldani. Mivel az utólagos belső gerendázás kivitelezése igen nehézkes, ezért az oly gyakran emlegetett szigetelő anyagokról lemondanék. A kérdésem az lenne, hogy a lambériázás fölött és a régi mennyezet között hagyott kb. 5-10 cm-es légrés okozhat-e penészesedést úgy, hogy a felszálló “valamilyen mennyiségű” pára a lambéria között “valahogy” bejutva ott nem kívánt hatást eredményez. A mennyezeti sík padláson belül a későbbiekben szigetelve lenne. A mennyezeti magasság most 280 cm.
Válaszát előre is köszönöm!
Fazekas Imre
Kedves Imre!
Belső oldalon a tökéletes párazárás kialakítása után az 5-10 cm légrés mellett az átszellőztetést is meg kell oldani. Ennek kivitelezéséhez helyszíni szakértés szükséges.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Vasbeton födémes padlás utólagos hőszigetelésében kérem tanácsát. A padlás nincs használatban, a cserép alatt nincs semmilyen védelem a porhó és egyéb szivárgások ellen. Nem szeretnénk a cserepet visszaszedni, kérdésem hogy a mi elgondolásásunk jó-e vagy tudna-e jobbat javasolni:
Födémre:
1. Párazáró fólia
2. 2×10 cm tekercses üveg gyapot
3. Üvegfátyol (por ellen)
Szarufák közé feltűzve páraáteresztő fólia.
Köszönöm segítségét!
Szilvi
Kedves Szilvi!
Az Ön által leírt rétegrend megfelelő, fontos hogy a szigetelőanyag tetejére páraáteresztő fólia kerüljön.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvi!
Segitseget es tanacsot szeretnek kerni tetoter szigetelessel kapcsolatban,a tetosik gerendak koze 1x 10 cm uveggyapot lett rakva,menyire szukseges meg 1 reteg??
Mekkora gondot jelent ha 1reteg lesz??
Valaszat elore is koszonom!
Kedves Zsolt!
Önmagában az nem jelent gondot, hogy ha egy rétegben van a szigetelés. Az anyag vastagságának kiválasztását annak hővezetési tényezője is nagyban meghatározza. Egy 0,039-es anyag esetében minimum 15-20 cm javasolt.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Segítségét szeretném kérni faház szigetelésével kapcsolatban. Olcsó és egyszerű szigetelésre van szükségem amit én magam is el tudok végezni, de az igazság, hogy nem vagyok ezermester!
Arra gondoltam, hogy a ház belső falára tennék kőzet vagy üveggyapotot mondjuk 5 cm-eset és utána Ck lappal fedném le. Mit javasol milyen szigetelőanyagot válasszak és kérdésem még, hogy a mennyezeten használhatom-e ugyanezt a megoldást azzal a változtatással, hogy oda álmennyezetet tennék. Válaszát előre is köszönöm!
Dávid
Kedves szigatech olyan kérdésem lenne most szeretnénk a tetőteret beépíteni a szaruhártya közé tettem 5 cm legrest hagyva 10cm szigetelő anyagot majd tettem rá még 10 cm úgy hogy csavaroztam stafnit a szarufara. Kérdés hogy elég vagy érdemes merőlegesen is tenni? Ha igen mit mennyit? Van alatta 10cm monolit vasbeton szerkezetek kérdés erre mit érdemes tenni hó-hangszigetelesre? Mit, mennyit. A baj hogy kicsi a belmagasság,ezért sok cm nem tehetek
Kedves Zsolt!
Egy 0,039-es hővezetési tényezőjű anyagnál minimum 15-20 cm vastagság javasolt. A födém szigetelésnél szintén a minimum 15-20 cm lenne célszerű, a szigetelés alá párazáró a tetejére páraáteresztő fólia használatával.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Kedves Dávid!
Előtétfal és álmennyezet építésénél szálas szigetelőanyag (ásvány vagy kőzetgyapot) használata javasolt, párazáró fólia alkalmazásával.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szigatech!
Olyan kérdésem lenne,hogy a padlást szeretnénk szigetelni üveggyapottal és hogy alá kell párazárófólia,vagy fölé páraáteresztő??Mert eléggé megoszlanak a vélemények..Ha csak felette van páraátersztő fólia(Tehát nincs párazáró az alján),akkor ami (elvileg)pára átmegy a födémen a gyapotba,az nem roncsolódik?Tovább engedi abból a páraáteresztőn keresztül tökéletesen?Így kevesebb az esélye a penészedésnek a szobákba(ha nincs párazáró)???
Köszönöm segítségét!
Gábor
Tisztelt Gábor!
Általános rétegrend: párazáró fólia, szálas szigetelő anyag, páraáteresztő fólia. Mindkét fólia a szigetelőanyag védelmét szolgálja. A párazáró fólia szükségességét a födém szerkezet is befolyásolja. Abban az esetben ha az anyag átszellőzése biztosított akkor a párazáró fólia elhagyható.
A páraáteresztő fólia lehetővé teszi hogy az esetlegesen az anyagba került pára kiszellőzhessen.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Zsuzsanna!
Újépítésű házunk födéme gipszkartonból van. Rajta hőtükör, majd 30 cm-es üveggyapot. E fölött deszka járófelület. Problémám, hogy a tető alatt lévő tetőfólián belülről, a fal tövénél lecsapódik a pára és vízformájában a ház szigetlésére folyik. A tetőfóliát az átfedéseknél megnyitottam, hogy távozzon a pára és mozogjon a levegő, de ahol találkozik a fal és a stablondeszka ott még mindig lecsapódik a pára. Kérdésem lenne, hogy erre milyen megoldást ajánl nekem? Hogyan tudnám a tetőszellőzését megoldani? Azt javasolják nekünk, hogy a stablon és a kültéri homlokzati szigetelés(a szigetelés 15 cm vastag) találkozásánál vágjak légrést. Erről mi a véleménye? Ez megoldást hozna-e a problémánkra?
Köszönettel
Papp László
Tisztelt Uram!
Sajnos ez a probléma helyszíni megtekintést igényel, ehhez kérje kivitelező szakember segítségét.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Kedves Gál Zsuzsanna!
Megtudná mondani, hogy az URSA DF 32 terméknek mekkora a
testsűrűsége?
Előre is köszönöm!
Tisztelt Uram!
Az Ursa DF32-es anyag testsűrűsége megközelítőleg 32 kg/m3.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő:40m2-es fűtött helyiségek fölötti padlásra amely 2000-ben épült és “kefnik”vannak fent, alul stukatúrozott,mit csináljunk annak érdekében, hogy az un. hőhidaknál a mennyezet ne legyen penészes és a meleg is jobban megmaradjon?A ház kívülről szigetelve van.
Köszönöm a válaszát.
Tisztelt Szigatech.
Meglévő házunk tetőterét szeretném szigetelni, a cserepek alatt nincs fólia, ez mennyiben befolyásolná hogy üveg vagy kőzetgyapot szigetelést alkalmazzak? Ebben szeretném a véleményüket, tanácsukat kérni.
Kedves Zsuzsanna!
Újból meg szeretném kérdezni, hogy a kasírozott üveggyapotra, ha sérült a felület és nem tökéletes a párazárás milyen fóliát tehetek ami a párazárást ellátja, de a kasírozás hőtükrét nem zavarja.(A meglévő télfóliám elfogyott és gondoltam egy sima átlátszó vékony takarófóliára, ami jóval olcsóbb).
Válaszát ezúttal is nagyon köszönöm.
Kedves Zoltán!
Lehetőség szerint a hőtükrös párazára fóliát alkalmazza, elkerülve bármilyen későbbi problémát.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsolt!
Az anyag kiválasztását nem befolyásolja a fólia hiánya. Mindkét termék használható az általános rétegrend alkalmazása mellett, mely bentről kifelé haladva: belső burkolat (pl.gipszkarton), párazáró fólia, szálas szigetelő anyag, légrés hiányában lélegző fólia a jobb hatásfok elérése és a szigetelő anyag védelme szempontjából.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Kedves Erzsike!
Födém szigetelése javasolt megfelelő rétegrend mellett. Előtte érdemes lenne megnézetni egy szakemberrel, hogy pontosan mi okozza a penészesedést és az alapján elvégezni a szükséges munkálatokat.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
A segítségét szeretném kérni egy 50-es években épült társasházi lakás hő és hangszigetelésével kapcsolatban.
A homlokzati fal 30-as ikersejt téglából épült,ez elé szeretnék belülről egy 5 cm-es előtétfalat készíteni.
A kérdésem az lenne,hogy kell-e párazáró fólia a karton alá?
Mi történik ha esetleg később kívülről homlokzati hőszigetelést készítenek?
A táblás hőszigetelést érhet-e a gázkonvektor parapetjéhez és kell-e oda tűzgátló karton?
Valamint a szomszédok által határolt falakhoz kell-e párazáró fólia?
Esetleg a válaszfallal leválasztott fürdőszoba impregnált kartonjai alá kell-e párazáró fólia?
A mennyezetet is szeretném lekartonozni és 5 cm-es hangszigetelő paplant elhelyezni,ide kell-e fólia?
Egy utolsó kérdés: e három területre melyik szigetelő anyagokat ajánlaná?
Válaszát előre is megköszönve valamint BOLDOG ÚJ ÉVET
kívánva,
tisztelettel : Urbán László
Kedves László!
Előtét fal és álmennyezet készítésénél a párazáró fólia használata szükséges a gipszkarton és a szálas anyag közé, válaszfalnál nem kell. A későbbi homlokzati szigetelés semmi problémát nem okoz. A gázkonvektor körüli szigetelésre külön tűzoltósági előírások vannak ezért mindenképpen szakirányú vizsgával rendelkező szakember helyszíni szemléje szükséges. Előtét fal és válaszfal esetében érdemes táblás ásványgyapotot vagy kőzetgyapotot választani, álmennyezetnél a tekercses anyag is megfelelő.
További Szép Napot
Boldog Újévet
Gál Zsusanna
Kedves Zsuzsanna!
Köszönöm szépen a válaszát,további jó munkát kívánva,
üdvözlettel: Urbán László
Tisztelt Sziga tech .
Szeretném a padlásomat leszigetelni ami alulról felfelé úgy néz ki hogy vakolat- nád-2.5cm léc-15cm gerenda 2.5cm léc 5cm sarazás, erre szeretnék járható szigetelést. 15-ös Osb
lapjaim vannak. Válaszukat előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Csapó Attila
Kedves Attila!
Faszerkezet kialakítása mellett bármelyik szálas szigetelőanyag használata megfelelő. Az OSB lapokat hézagosan kell elhelyezni, hogy a szigetelőanyag átszellőzése biztosítva legyen. A szálas anyagra páraáteresztő fólia használata javasolt.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Köszönöm szépen a gyors válaszát, de még lenne két kérdésem az első hogy ha a fa szerkezet 25cm magas lesz a szigetelés amit bele teszek 20cm akkor még 5cm légrés marad szellőzni az OSB lap alatt akkor ez így jó,vagy 30cm magas legyen a keret vagy ugyan akkora mint a szigetelés? A másik hogy az OSB lapokat (80×2500) mennyire hézagosan rakjam?
üdvözlettel: Csapó Attila
Kedves Attila!
Amennyiben lehetősége van rá akkor a keretet emelje meg hogy légrés 10 cm legyen. Az OSB lapok között 3-5 cm hézagokat érdemes hagyni.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím!
70-es években épült téglaház padlás szigetelését szeretnénk megoldani valahogy. Jelenleg egy kb 10-12 centis sárréteg van a padláson. Alatta viszont a deszkákat is valószínűleg ki kell cserélnünk, mivel elég rossz minőségű anyagból lett építve. Arra gondoltam, hogy ha már úgyis felszedjük a vastag sárréteget és a deszkákat is, akkor a deszkák alá üveggyapotot terítenénk. Alá párazáró, fölé páraáteresztő fóliát alkalmazva. Majd újabb jó minőségű deszkákkal bedeszkázni. A későbbiekben tervben van a padlástér beépítése. A deszkaréteg fölé mehetne egy réteg hungarocell (~3 cm) és rá 5 centi perlit beton. Ha kell akkor a hungarocell alá fólia.
Mit gondol erről? Alkalmazható ez így?
Válaszát alőre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Földi Bálint
Kedves Zsuzsanna,
70-es években épült ház födémét szeretném leszigetelni, ahol jelenleg most kb 10 centis szórt salak van leteritve.
A kérdésem az lenne, hogy megéri-e nagy munka árán letakarítani és úgy feltenni a kőzetgyapotot vagy nyugodtan tehetem rá? Leronthatja-e a szigetelő képességet a salak?
Abban az eetben ha rátehető, akkor kell-e alá vagy fölé fólia?
Köszönöm szépen válaszát!
Kedves László!
A salak felszedése nem szükséges, a kőzetgyapot alá párazáró (pl. reflex tél hőtükrös) fólia, a szigetelő anyag tetejére páraáteresztő fólia elhelyezése ajánlott.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Kedves Bálint!
A leírtak megfelelőek a szigetelés elkészítéséhez. A tetőtér beépítése előtt kérje ki statikus szakember véleményét hogy a plusz teher felhordására alkalmas-e a szerkezet.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Tisztelt cím!
A házamhoz épített teraszból szeretnék egy szobát csinálni. A terasz tartó oszlopai 20X20-as fa oszlopok. Ezek tartják a tetőt. A teteje úgy készült, hogy a 5X15cm-es szarufákra hajópadló lett rakva, majd erre a tetőcserép. Az elképzelésem az lenne, hogy belül gipszkartont kapjon a külső borítás pedig hajópadló legyen.
Jó-e az elképzelésem a fal tekintetében ha belülről kifele haladva a következő lenne:
gipszkarton, alatta párazáró fólia, majd 20cm kőzetgyapot, erre páraáteresztő fólia majd 3cm-es párnafa és erre jönne a hajópadló. A plafonra nincs még ötletem. Szeretném ha megnéznék a falra kigondolt tervemet és ötletet adnának a plafon szigetelésére is.
Válaszukat előre is köszönöm.
Kedves Tamás!
A fal esetében az Ön által leírt rétegrend megfelelő. A tető szigetelésénél kintről befelé haladva: hajópadló, légrés, hőtükrös lélegző fólia, 10 cm szigetelés a szarufák között, 5-10 cm szigetelés a szarufák alatt, párazáró fólia, gipszkarton.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Tanácsát szeretném kérni. Fém konstrukciós, CV, UV profilból álló kb 50m2-es épületet tervezek, Kinti nyugiszoba.
Főkép a párazárással és áteresztés elmélettel vagyok gondban. A szendvicspanel ami a falat képezné a következőkép képzeltem el (kívülről befelé haladva):
10cm sztiropor ráragasztva a 9mm-es OSB lapra ami fel van csavarozva a fém CV profilra, a profilba beleraknám 10cm-es üveggyapotot majd a profilra rácsavaroznám a 12,5mm-es gipszkartont ami az épület belső fala lenne. A plafont pedig állmenyezet, kintről befelé haladva 2x10cm üveggyapot majd gipszkarton alkotná.
Arra is gondoltam hogy a sztiropol réteget is lecserélném üveggyapotra.
Mi a véleménye erről a konstrukcióról, mivel bővítené ki vagy miből venne el annak érdekében hogy minnél energiatakrékosabb, tartós és gazdaságos legyen.
Köszönöm válaszát.
Üdv.
Ákos
Kedves Zsuzsanna!
Az lenne a kérdésem, hogy a 10cm vastag 0,039 hővezető képességü üveggyapotot szeretném kiváltani 0,032 hővezető képességüre és ugyanazt a hatásfokot szeretném elérni, akkor 0,032-ből milyen vastagot vásároljak?
Köszönöm előre is válaszát!
Üdvözlettel:Laci
Kedves Ákos!
A leírtakat azzal egészíteném ki, hogy az oldalfal és az álmennyezet esetében is a szálas szigetelőanyag és a belső burkolat ( gipszkarton ) közé párazáró fólia elhelyezése szükséges.
Az XPS lapot felrakás után üvegszövet háló beágyazásával kell lezárni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves László!
A 10 cm vastagságú 0,039-es üveggyapot hőszigetelő képessége megközelítőleg a 8 cm-es 0,032-es üveggyapotéval azonos.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdv!
Társasházi lakásban, a plafont szeretném hangszigetelni. Úgy gondoltam, hogy cserépléc felfúrva az oldalfalakra, fölé XPS lap, fölé párazáró fólia, fölé kb 10-20 centi üveggyapot, és fölötte kb 10 cm légrés. Mit gondol erről? A szoba oldalfalainál egy nincs fűtve túloldalról. Nem fog penészedni, kell pára áteresztő fólia is fölé? Az XPS lapok légmentesen zárnák le az egész szerkezetet, mert ki lennének glettelve.
Másik megoldásként úgy gondoltam, hogy a cseréplécre aljára felcsavarozva az XPS lap, fölő a fólia, kőzetgyapot, légrés. A második megoldásban az xps és a párazáró fólia közé kerülne a fa cserépléc, nem lesz tőle baja? Mind a kettő eléggé zárja a levegőt… Köszönöm a válaszát! Tiszteletem.
Kedves Zsolt!
Beltéri szigetelésnél a polisztirol használata nem javasolt esetleges páratechnikai okok miatt. Gipszkarton álmennyezet építése ajánlott szálas szigetelő anyaggal, melynek általános rétegrendje bentről kifelé haladva: belső burkolat (pl,gipszkarton), párazáró fólia, szálas szigetelőanyag.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Beépítetlen, nem használt padlásunk alját szeretném leszigetelni üveggyapottal!
Alapgondoloat az az volt hogy párazáró fólia, majd 1x10cm-es gyapot. Sokat olvastam neten róla, vannak akik nem ajánlják, mert a pára akkor ott fog kicsapódni, a fólián, ami visszafolyik a födémbe. Ebbe szerintem van igazság, főleg az én esetembe, ahol csak 10cm a gyapotréteg.
Ezt továbbgondolva 2x10cm-t szeretnék, hogy a harmatpont ne érje el a fóliát.
Elegengő ez így Ön szerint? Mennyire rossz ha kihagyom a fóliát?
A ház: Régi építésű vályog, szigetelt nyílászárókkal, nincs homlokzati és födémszigetelés. A födém az fagerenda annak teteje deszkázva pár cm agyagos sárréteg!
Köszönöm!
Tisztelt Szakértő!
1980-ban épült családi ház padlását szeretném szigetelni.
A födém 20 cm fagerendás, aló és felső padlás deszka a felső deszkára kb. 5-7 cm salakbetont tettünk annak idején. Elképzelésem az lenne, hogy a betonra párazáró fólia menne, majd 10 cm üveggyapot, rá páraáteresztő fólia. A padlás tárolás célját is szolgálja ezért arra gondoltam, hogy párnafa közé teszem az üveggyapot és a páraáteresztő fóliára még 2 cm-es OSB lapot csavaroznék le. Jó megoldás lenne e ez, vagy másképpen csináljam meg.
Köszönettel várom válaszát.
Tisztelettel: B. Marika
Kedves Péter!
A párazáró fólia elhagyható, abban az esetben ha szigetelőanyag átszellőzése biztosított(ha nem lesz lezárva). A 2×10 cm vastagság egy 0,039-es anyagnál már egy kedvező hatást biztosít. A szigetelés tetejére páraáteresztő fólia elhelyezése ajánlott az anyag védelmére.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Marika!
Az OSB lapot lehetőség szerint hézagos borítással helyezzék el, mert annak párazáró tulajdonsága van.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Gál Zsuzsanna!
Szomszédom szintén szigetelni akarja ugyan abban az időben épült lakását mint az enyém a tető a régi hullámpalás a padlása is hasonlóan volt megcsinálva. Elmondtam neki,hogy írtam Önnek és válaszit is kaptam. Ő költségtakarékossági okból azt a megoldást választja, hogy a lakás menyezetére felragasztja és dübellel felfogatja a 2cm vastag hungarocell táblát. Szerinte ugyan azt a hatást el lehet érni és sokkal kevesebbe kerül. Én több honlapon arról olvastam, hogy a lakást midíg a hideg oldal felöl érdemes szigetelni. Tényleg elérhető az a hatás vagy miért nem ajánlott ez a fajta megoldás?
Köszönettel várom válaszát.
Tisztelettel: B. Maria
Kedves Mária!
Belső szigetelésre a polisztirol használata esetleges páratechnikai problémák kialakulása miatt nem javasolt.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Udvozlom!
Azt szeretnem megkerdezni, hogy egy uj haz eseteben a tetoteret szeretnem szigetelni es melyik jobb megoldas az uveggyapot vagy kozetgyapot szigeteles?
Elore is koszonom valaszat!
Tisztelettel
Attila
Kedves Attila!
Tetőtér szigeteléshez (ferde sík) a kőzetgyapot alkalmazása célszerűbb öntartó tulajdonsága miatt. Ásványgyapot esetében (terméktől függően) mechanikai rögzítés szükséges.
Szigetelés szempontjából a termék hővezetési tényezőjének van jelentősége.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Segítségét szeretném kérni. Vályog kockaházunk mennyezetét szeretnénk szigetelni, belmagasság csökkentésével. Mivel a padláson nem lehetséges. Jelenlegi réteg: 2,5 cm nádas vakolat- 2,5 cm deszka- 15 cm gerendák- 2,5 cm deszka- 5-7 cm sarazás. Szeretnénk gipsz kartonozni a mennyezetet profilozni és fölé 10 cm üveggyapotot tenni. A meglévő mennyezet alá. A kérdésem az lenne hogy közvetlenül rátehetem,rászoríthatom a mennyezetre a gyapotot, vagy légrést hagyjak ki, párazárás szükséges valahova?
Előre is köszönöm a segítségét.
Gábor
Kedves Gábor!
A párazárás a gipszkarton és a szigetelő anyag között szükséges, az alábbi rétegrend kialakítása mellett: gipszkarton, párazáró fólia, szigetelő anyag. A szigetelő anyag és a meglévő mennyezet között célszerű légrést hagyni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő,
Egy beltéri ajtó hangszigetelését szeretném megoldani, de nem tudom hogyan kezdjek hozzá. Egy olyan ajtóról van szó, melynek egy része üveg. Arra gondoltam, hogy az ajtóra egy gipszkarton lapot rögzítenék, (az ajtó geometriájából adódó egyenetlenségek kiküszöbölése és szigetelési okok miatt)melyre egy üveggyapot tábla kerülne rögzítésre.
Mennyire kivitelezhető ez, illetve érdemes egyáltalán belevágni? Nem tudom, hogy az ajtó kerete, zsanérok képesek lesznek-e kibírni ezt a plusz terhelést. A gipszkarton súlyát még ki tudom számolni, de az üveggyapot táblákra nem találtam tömegre vonatkozó adatokat.
Köszönöm!
Kedves Attila!
Sajnos önmagában csak az ajtó szigetelése nem valószínű hogy megoldaná a hangszigetelést a hang terjedése miatt. A normál szálas szigetelőanyagok súlya típustól függően 10-30 kg/m3.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm!
Panellakás mennyezet szigetelésre milyen szigetelőanyagot érdemes használni? Az oldalfalak (észak+nyugat) le vannak szigetelve belülről 6 cm-es párnafa, 6 cm kőzetgyapot, rajta párazáró fólia, gipszkarton, glettelés, festés. 3 éve történt a szigetelés, tökéletesnek tűnik.Akkor a mennyezet sajnos kimaradt, párás időben amikor szellőztetéssel se lehet jelentősen csökkenteni a páratartalmat olyankor az oldalfal és mennyezet találkozásánál a mennyezet sarkában lecsapódik a pára.Erre a problémára létezik valamilyen megoldás?
Válaszát előre köszönöm!
Üdv. András
Kedves Zsuzsanna,
Köszönöm a választ.
Tervezem a két szobát elválasztó vékony válaszfalat is szigetelni, hogy a szomszéd szobából a hangok ne jöjjenek át, illetve fordítva. Ennek kivitelezését az alábbi módon képzelem, kérném megerősítését, javaslatait ezzel kapcsolatosan, ha lehet.
4 db gyalult lécet egy téglalap formában rögzítek, így lesz egy pl.: 1 nm-es keretem. Ebbe a keretbe kerülne be az üveggyapot. Lepedővászonnal vagy egyéb textillel, szorosan beburkolnám a gyapottal bélelt keretet, majd tűzőgéppel ( amit a bútoriparban is használnak)rögzíteném a textilt a keretre.
Így kapok egy megfelelő nagyságú, gyapottal bélelt panelt. Ilyen paneleket pedig már könnyedén tudok rögzíteni a vékony válaszfalra.
A kérdésem, hogy a fenti koncepcióm megállja-e a helyét, illetve Ön milyen, melyik szigetelő anyagot javasolja válaszfalakhoz, illetve ajtóra? Gondolom táblát érdemes használni ami merevebb, mint a feltekerhető gyapot.
Köszönöm válaszát előre is!
Kedves András!
Álmennyezet készítése lenne célszerű az oldalfalakkal megegyező szigetelés alkalmazásával. Az álmennyezet készítését csak a penész eltávolítása és a felület kiszáradása után szabad elvégezni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Attila!
A keretre páraáteresztő fólia feltűzése lenne optimális, szigetelőanyagnak a kőzetgyapot használata javasolt nagyobb testsűrűsége miatt.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna,
Köszönöm a választ. Azonban nem értem, hogy a páraáteresztő fóliának pontosan mi a a szerepe és miért van rá szükség egy válaszfalnál? Ez a fólia esztétikus megjelenésű, vagy erre még rá kellene tennem a textil anyagot?
Köszönöm
Kedves Attila!
A páraáteresztő fóliát a lepedővászon vagy egyéb textília helyett ajánlottam.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna,
Köszönöm, de amiket láttam fóliák, úgy gondolom nem túl esztétikusak, hogy feltegyem a falra, szabadon.
Valójában szükséges ez a fólia? A két szoba között nincs hőmérséklet különbség, ahol a hangszigetelést szeretném megcsinálni, így gondolom a merev kőzetgyapot nem is tudna vizesedni. Ezt rosszul gondolom?
Köszönettel:
Attils
Kedves Attila!
A fólia elhelyezése válaszfalnál nem szükséges.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm. Ugyan ilyen födémszerkezetem van és én alulról nem bontok viszont felülről szigetelném. A kérdésem az lenne hogy a párazáró fóliát hogyan teritsem le mert azt már nem írta. A lényeg hogy csak a gerendák közé vagy a gerendákat teljesen elburkólva megszakítás nélkül térítsem a fóliát. Sokan mondták egyáltalán ne tegyek fóliát volt aki azt mondta hogy csak a közöket hogy a gerendát ne burkoljam el teljesen. Fontos lenne mert nagyon jó minőségű tekercses üveggyapotot terítenék a közökbe és nem szeretném hogy tönkre menjen egyrészt drága is. Várom a választ.
Kedves Tamás!
A párazáró fólia használata abban az esetben elhagyható ha a szigetelő anyag átszellőzése biztosított (nem kap zárást). Ha a fóliát csak a gerenda közé teszi akkor a párazárás nem tökéletes.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
A melléképület szarufáira teszek osb lapot mennyezetnek, de le szeretném szigetelni a szarufák közözz, mivel fűtenék is benne néha. A kérdésem: Elég 5cm vastag üveggyapot szigetelésre vagy 10cm kell? Válaszát köszönöm! További szép napot!
Üdvözlettel: Tóth Csaba
Kedves Csaba!
Egy 0,039-es hővezetési tényezőjű anyagnál érdemes minimum a 10 cm vastagságot alkalmazni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves szakértő!
Régi ház födémszigetelésén gondolkozom. Fa gerendázat van felülről szeretném felbontani és a gerendázat közé 15cm üveggyapotban gondolkozom. Kérdésem a 0.42 vagy 0.39 üvegyapotot tegyem. 0.42 állitólag összeesik de mennyire? Tetejére geotextilia 5cm réssel.
válaszát előre is köszönöm.
üdvözlettel:Zoltán
Kedves Zoltán!
Arra adat sajnos nincs hogy melyik termék és mennyire esik össze az idő elteltével. Minél nagyobb a termék testsűrűsége annál kevésbé fordulhat elő.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves szakértő.
15 éve épült ytong családi ház mennyezet szigetelésével kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. A monolit beton födém vakolása elmaradt. Ezt szeretnénk eltüntetni gipszkarton álmennyezet építésével. Itt merült fel az ötlet 5cm üveggyapot szigetelés beépítésére. A tetőtér megfelelően szigetlet, de nem beépített. Javasolt-e szigetelés beépítése, és ha igen, szükséges-e párazáró fólia?
Köszönettel, Attila
Kedves Attila!
A szigetelőanyag használata tovább növeli a hőszigetelés hatékonyságát, ezért annak használata célszerű. A gipszkarton és a szigetelés közé szükséges párazáró fólia elhelyezése.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
2001-ben, 38-as Ytong-ból épült ház vásárlását tervezzük.
Jelenleg nincs rajta külső hőszigetelés.
Mekkora és milyen típusú szigetelést javasol, hogy a következő 15-20 évben is energiahatékony maradjon a ház?
Köszönöm,
Ákos
Kedves Ákos!
Grafitos polisztirolból minimum 6-8 cm, normál polisztirolos szigetelésből minimum 8-10 cm vastagságú szigetelés javasolt. A szigetelés hatékonyságát több tényező is befolyásolja (fűtés rendszer, nyílászárók stb.) ezért pontos méretet csak energetikai mérés után lehet meghatározni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Gipszkarton mennyezet felett a következő rétegrenddel tették szigeteltté, ill. járhatóvá a tetőteret: párazáró fólia, a gerendázat között táblás üveggyapot, felette gyakorlatilag közvetlenül nútféderes OSB-lapok, amelyeknek a szélén, a gerendák mentén helyenként maradt max. 1-2 cm-es hézag. Az asztalos ezt elegendőnek ítélte a szellőzéshez, de tartok tőle, hogy kevés lesz. Az OSB-lapok között is kellett volna hézagot hagynia? Kb. milyen sűrűn és milyen méretű hézagot? Vagy célszerűbb lett volna a légrés? A válaszát előre is köszönöm.
Csaba
Kedves Csaba!
Az OSB és a szigetelés között javasolt légrés és az OSB lapokat anyagvastagságnyi hézag kihagyásával célszerű elhelyezni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Régi 70-es években épült fafödémes családi házunk födémszigetelését szeretném elvégezni. Párazáró fóliának agrofóliát ajánlottak, rá 10cm üveggyapotot, és a páraáteresztő fóliát. Ön szerint az agrofólia mint párazáró megfelelő lehet?
Köszönettel,
Lajos
Kedves Lajos!
Az agrofólia használható párazáró fóliaként.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Régi családi házam padlásterét szeretném szigetelni üveggyapottal,20 cm vastagságban(2/10 cm).Alulra párazáró,felülre páraáteresztő fólia kerülne.Kérdésem,hogy a felső fóliaréteget hogyan érdemes rögzíteni? Alumínium ragasztószalag megfelelő erre a célra?
Kedves Csaba!
A páraáteresztő fólia átfedéseinek leragasztásához páraáteresztő ragasztószalag használata javasolt.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Gál Zsuzsanna!
Átböngészve az eddigi tanácsokat, a miénkhez hasonló födémű házak megoldásánál még mindig nem tiszta számomra a párazáró- és áteresztő fólia alkalmazása. A rétegrend: belső 3-5 cm stukatúros tapasztás, gerenda vastagságú légrés, fölső léces 5 cm saras tapasztás. Erre lenne 20 cm Ursa DF32 gyapot és a tetejére pára áteresztő fólia. Ha a gyapot alá rakunk párazáró fóliát, akkor félek hogy pára elvezető légrés nélkül a plafon penészedni fog. Vagy elegendő a két tapasztás közti gerenda vastagságú légrés? Mit mutat a tapasztalat? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Kedves István!
A rétegrend és a szerkezet figyelembe vétele mellett a párazáró fólia elhagyható, mert a szigetelés és a szerkezet átszellőzése is biztosított.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Gál Zsuzsanna .
Építettem egy fa szerkezetes kis raktárat a szerkezet 6*12 cm-es oszlopokból van kb 60cm-es közönként.Milyen szigetelést tegyek az oszlopok közé? Üveg gyapotra gondoltam csak azt nem tudom hogy lehet e a puhábbik tekercses változat vagy a keményebb táblásat rakjam.A válaszát előre is köszönöm.
Kedves László!
A táblás termék használata javasolt.
További Szép Napot!
Kedves Gál Zsuzsanna!
Házunk vasbeton szerkezetű padlás födémét tervezem hőszigetelni. Utána olvasva a lehetőségeknek a következő megoldásban gondolkodtam rétegezve:
- Reflex tél párazáró fólia
- 2 x 10 cm-es Ursa tekercses üveggyapot
- Páraáteresztő fólia
Kérdésem, hogy megfelel-e ez a rétegrend, valamint megoldás lesz-e a hőhíd kialakulásának megakadályozásához? Ha igen a fóliákat mivel szükséges lerögzíteni? Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Tamás!
A leírt rétegrend megfelelő. A reflex tél fóliát az átfedéseknél alu ragasztó szalaggal kell leragasztani, a páraáteresztő fóliát pedig páraáteresztő ragasztó szalaggal az átfedéseknél.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Az lenne a kérdésem,hogy padlástérben,gipszkartonnal épített szobát milyen vastagságú üveggyapottal lenne ideális körbeszigetelni?Kell e alá párazáró fólia?
Köszönöm vàlaszát!
Kedves Attila!
Legalább 10 cm vastagság javasolt, de pontos méretet csak energetikai méréssel lehet meghatározni. Előtétfal és álmennyezet esetében a gipszkarton és a szálas szigetelő anyag közé szükséges a párazáró fólia alkalmazása.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm
Padlást szeretném szigetelni. A gerendák kőzé szeretnék gyapotot rakni,tetején deszka lenne. A padláson csak raktározás lenne később. 10cm üveggyapotra gondoltam vagy közetgyapotra. Esetleg kell még valami ehez?Milyen szigetelést ajánlana nekem ehez?
Előre is köszönöm
Kedves Fülöp!
Födémtől függően a szigetelés alá párazáró fólia, a tetejére páraáteresztő fólia elhelyezése szükséges. A deszkaborítás lehetőség szerint hézagos megoldással célszerű kivitelezni. Mindkét termék alkalmas, legalább 0,039-es hővezetési tényezőjű anyag javasolt. Árajánlatkérését a szigatech@gmail.com email címre tudja átküldeni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt szakértő ! most vettem üveggyapotot , kérdésem az lenne, hogy alá és fölé milyen fólia jó. Válaszát köszönöm
Kedves Judit!
Az üveggyapot alá párazáró, a tetejére páraáteresztő fólia szükséges.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Régi vályogházam födémszigetelését szeretném befejezni, mert az előző tulaj 0,039-es Knauf insulation Classic 10 +5 cm-es tekercseket vett, de ő már nem terítette le őket. Mi most elkezdtük, de a kérdédem az, hogy a gerendák közé tudjuk rakni, alá nem mert tapasztott födém van (alulról: stukatúr nádas plafon, deszka, 15 cm légrés, megint deszka, majd sártapasztás). A gerendák 20 cm vastagok, közéjük terítjük le kötésben a szigetelést. A gerendáknál, sarkoknál be szabad-e nyomkodni, tömöríteni a szigetelő anyagot, vagy nem? Valójában ez a kérdésem. Válaszát előre is köszönöm.
Üdv
Tóth katalin
Kedves Katalin!
A szigetelő anyagot tömöríteni nem javasolt.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Régi építésű, de 11 éve teljesen felújított téglából épült házban, hideg falakra, ill. mennyezetre utólagos belső hőszigetelésre keresek megoldást.
Melyik szigetelőanyagot javasolja? Tud ajánlani oktató videót a termék felhasználáshoz?
Előre is nagyon köszönöm. Üdvözlettel, Tóth Mari
Kedves Mari!
Beltéri szigetelésre gipszkarton szerkezet készítése szálas szigetelőanyag alkalmazása mellett, vagy a TSM Ceramic bevonat ajánlott.
Az alábbi linkre kattintva tudja megtekinteni a gipszkarton rendszerek felhasználásáról szóló tájékoztatást:
http://szigatech.hu/termekek/gipszkarton-rendszerek/
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Egy beépített terasz szigetelését szeretném a lehető legjobban megoldani, lehetőség szerint bontás és nagyobb átalakítás nélkül.
Jelenleg a következő rétegrendet sikerült megállapítanom fentről lefelé:
1. Páraáteresztő fólia
2.Üveggyapot (5 cm)
3. Páraáteresztő fólia
4. 20-30 cm “légrés” mivel a falkoszorúra támaszkodó fagerendáktól ilyen távolságra került fel a mennyezet
5.Gipszkarton mennyezet
A kérdésem, hogy a meglévő gipszkarton mennyezet megbontása nélkül mi legyen a rétegrend ill. a szigetelés vastagsága stb…?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Oláh Andor
Tisztelt Válaszoló!
Az lenne a kérdésem, hogy a betonfödémes ház padlásterét szeretném szigetelni. Azt javasolja, hogy rakjunk a szigetelés alá párazáró fóliát így nem kerül nedvesség a szigetelésbe, valamint a tetejére páraáteresztó fóliát, a fentről jövő nedvességtől való megvédésre.
Ha nem teszek alá fóliát akkor a szigetelésen keresztül ki tud párologni a páraáteresztő fólián, nem? Mi a jobb megoldás?
Kérdésem a következő lenne. Mivel a párazáró fólia elzárja a nedvességet ami a födémen keresztül kicsapódik, az elzárt nedvességgel mi történik, hol tud elpárologni? Mivel a fólia nem engedi felfelé a párolgást, oldalirányba megtörténik a párolgás, vagy a nedvesség ott folyamatosan gyűlik? Esetleg a födémen keresztül visszajut a házba?
Válaszát előre is köszönöm.
Minden jót!
Fekete Róbert
Kedves Andor!
Abban az esetben ha a gipszkarton felett lenne párazáró fólia akkor a gipszkarton visszabontása nélkül nem lehet megoldani a további szigetelést. A kiegészítés rétegrendje bentről kifelé haladva: belső burkolat (gipszkarton), párazáró fólia, szálas szigetelő anyag legalább 15 cm vastagságban.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Róbert!
Abban az esetben ha a szigetelés nem lesz lezárva, akkor a párazáró fólia elhagyható mert a teljes szerkezet átszellőzése biztosítva van.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Címzett!
Van egy földszintes ház ami most épül. Jelenleg a tető alatt van és a nyílászárók is be vannak építve. Ha a fa födémgerendák közé beteszem a tekercses üveggyapotot hogy jobb idő legyen bent mint kint és Esztrich betonnal le betonozom az aljzatot akkor felszálló párától lehet valami baja a hőszigetelésnek vagy átengedi magán?
Köszönöm válaszát.
Kedves Dániel!
Ha egyik irányból sem lesz lezárva akkor a szigetelés átszellőzik.
További Szép Napot!
Tisztelt szakértő!
Nem rég vásároltunk egy tégla házat.
A födémet úgy csinálták meg hogy :
-hugarocel álmenyezet/kb.1,5cm/
-Gipszkarton/kb.2 cm/
-15cm üveggyapot
Ezt szeretném leboritani fa palokkal hogy járható legyen.
Sajnos nem raktak a gipsz karton és a üveggyapot közé fóliát.
Mennyire fontos hogy legyen fólia?
Útolag kell fóliáznom ahhoz hogy ne legyenek páralecsapodásos problémák?
Előre is köszönöm.
Üdv.
Dani László
Kedves László!
Utólagosan visszabontás nélkül nem tudja elhelyezni a párazáró fóliát, mert annak a gipszkarton és a szigetelés között kell lennie.
Ebben az esetben ajánlott a szigetelés és a deszkaborítás (hézagos) között légrést hagyni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsa!
Ha a párazáró fólia bekerül akkor is kell a hézag a pallok között?
Csak azért kérdezem mert befészkelhetnek akkor bogarak az üvegtyapotba.
Sok fajta párazáró fóliát lehet kapni.
Tudna ajánlani fóliát ami nem túl drága de erre a célra megfelel?
Előre is köszönöm.
Üdv.
Dani László
Kedves László!
A hézagos deszkaborítás mindkét esetben javasolt, szakszerű párazárás mellett nem szükséges.
Árajánlat kérését a szigatech@gmail.com email címre tudja átküldeni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsa!
1970-es években épült családi házam mennyezetét szeretném szigetelni, belső feléről érdemes-e ha igen milyen vastagságban?
Választ előre is köszönöm!
Padlasfodemen ha 30 cm uveggypotot teszek, mennyi lesz az u ertek?
Tisztelt Uram!
Ennek megadásához energetikai mérés szükséges.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Róbert!
Beltéren álmennyezet készítésével tudja megoldani a szigetelést, legalább 10 cm vastagság ajánlott egy 0,039-es hővezetési tényezőjű szálas szigetelő anyagból.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt szakértő! a kérdésem,hogy függőlegesen szarufák közé alkalmazhatok -e üveggyapotot amit páraáteresztő fóliával és fa burkolattal zárok le?
Kedves Tihamér!
Függőlegesen táblás szálas szigetelőanyag használata célszerű. Bentről kifelé haladva a rétegrend: belső burkolat, párazáró fólia, szálas szigetelő anyag.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Szeretném megkérdezni,mit tanácsol ha szükség lenne járható részre is a beton födémen?
első elgondolásom:
12 cm es szigatech padlap egy sávban ,ettől jobbra és balra viszont csak 20cm üveggyapot.alatta párazáró fólia ,felette párazáró
nagy hülyeség kombinálni?
Kedves Csaba!
A két technika alkalmazható együtt. A párazáró fóliát csak a szigetelések alá lehet elhelyezni. Az üveggyapot tetejére csak páraáteresztő fólia teríthető.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Gál Zsuzsanna!
Újépítésű ingatlanunk műszaki leírása alapján érdeklődnék, Ön szerint megfelelő lesz-e a tetőszigetelés vagy javasolt módosítani rajta? Idézem: „Födém: fafödém készül, a fogópárok között elhelyezett 15 cm vastag üveggyapot hőszigeteléssel, párazáró fóliával a lakótér felé, valamint CD profilra rögzített 1 rtg. 12,5 mm vtg. normál illetve vizes helyiségben impregnált gipszkarton burkolattal.”
Válaszát előre is megköszönve,
Üdvözlettel:
H.Mónika
Kedves Mónika!
A műszaki leírásban lévő rétegrend megfelelő.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna! Átszellőzött tetőtérben 15-20 évig gyűjtött és tárolt üveggyapot (tekercses) beépíthető-e szarufák közé? Mekkora élettartam várható ettől a szigetelő anyagtól, érdemes-e beépíteni vagy újat célszerű vásárolni? Tisztelettel várom válaszát! Üdvözlettel: Hornok István
Kedves István!
Tekintettel az eltelt évekre célszerű új terméket vásárolni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Gál Zsuzsanna!
Két éve vásároltam egy nyaralónak épült kis családi házat. A ház kisméretű téglából épült,jól fűthető, de hamar kiengedi a meleget. A külső fal szigetelését szeretném megoldani. Nem nagyon találom vonzónak a nikecel megoldást, arra gondoltam lehetséges-e, hogy tetőlécet fúrnánk fel a falakra kívülről, közéjük üveggyapot szigetelést fektetnénk, ezt beborítva valamilyen fa vagy fém, esetleg műanyag borítással. Mondjuk én lambériára gondoltam, megfelelően lekezelve. Nagyon elvetemült gondolat? Kérem, tájékoztasson, lehetséges lenne -e, és hogyan. Köszönettel : Török Andrea
Kedves Andrea!
A homlokzat szigetelés vakolható kőzetgyapotos rendszerrel is megoldható, mely légáteresztő tulajdonságú.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Gál Zsuzsanna. Az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy a 80-as években épült szilikát emeletes családi házam emeleti szintjén a beton mennyezetet szeretném kb.10-15 cm rel lejebb hozni, és a gipszkarton, valamint az eredeti mennyezet közé szigetelő anyagot rakni. A padlás nincs beépítve, ez àltal nem fűtött. Az lenne a kérdésem hogy mivel belülről történne a szigetelés ez a későbbiekben gondot okozhat e? Gondolok itt a penészesedésre, vizesedésre. Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Sándor!
Szakszerű kivitelezés mellett az álmennyezet készítése nem okoz páratechnikai problémát.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Gál Zsuzsanna!
Szeretnénk beépíteni a tetőteret és így szigetelni is.A cserép alatt párazáró fólia van én közvetlen oda gondoltam kőzet vagy üveggyapot szigetést csak azt az információt kaptam ha így csinálom nem tud távozni a pára és így tönkre megy a szigetelés a visszacsapódó víz miatt.Megoldásra azt ajánlották szedessem le a tetőt és páraáteresztő fóliát rakassak fel!A kérdés az lenne valóban ez a megoldás vagy van egyszerűbb is?Vagy ha csak simán a párazáró fólia alá leszigetelem valóban beázunk-e? Válaszát köszönöm!
Kedves Krisztián!
Ha párazáró fólia van a cserép alatt, akkor a szigetelés és a fólia között szükséges légrést hagyni. Abban az esetben ha nem akarnak fóliát cserélni, akkor a szarufák alatt tudják a szigetelés vastagságát növelni.
További Szép napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsa!
Egy hete lett leszigetelve uj epitesu lakasunk,lentrol irnam a retegeket, vadcseresznye mennyezet nut-federesen osszerakva,parazaro folia,farost lemez, a gerendak kozott 25 cm uveggyapot szigeteles, paraatareszto folia es deszka. A lakasban megjelent mindenen a finom zoldes por ami valoszinu hogy a szigetelobol szarmazik. az lenne a kerdesem hogy a lenti a a fenti legmozgas hatasara jon le a por?
Szep napot!
Kedves Klára!
A leírt rétegrend szerint nem valószínű, esetleg a kivitelezés során keletkezett szennyeződésről lehet szó. Helyszíni szemle alapján lehetne pontosan megmondani.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
50-es években épült családi hazát újítunk fel. Most jutottunk a födém szigetelésig. A fa födém alatt régi stukaturos mennyezet felette salak felette egy vékony betonsimítás ami részben feltöredezett. A mennyezet alá a teljes házban gipszkarton álmennyezetet raktunk ami felett a villany vezetékezést oldottuk meg. A ház kívülről 16 cm ESP szigetelést kapott a födémre pedig 2×10 cm gyapot szigetelést tervezünk fektetni. A padlás egy részét (kb 30 nm) pakolhatóvá szeretnénk alakítani oly módon hogy lábakra osb lapot raknánk. A kérdésem ezzel kapcsolatosan az hogy szükséges e a gyapot alá pára záró fólia. Amennyiben igen akkor ez nem idéz elé penészesedést a lakótérben? Mi a különbség az üveg illetve kozetgyapot között. Melyiket javasolja esetünkben?
Köszönöm válaszát!
Kedves Zsuzsanna!
Tetőtér beépítés kapcsán kérném segítségét. Meglévő házunk felújítás alatt van, jelenleg csak új cserép és lécezés van, viszont mielőbb szeretném szigetelni a ferde tetősíkot és a födémet, hogy normálisan fűthető legyen.
Amire gondoltam:
12cm-es gerendák közé 15cm-es üveggyapot szigetelés, fólia, tetőléc, és arra gipszkarton burkolat.
A födém részben már szigetelt, ezt alulról tetőléc+gipszkarton burkolat, felülről lécezés és üveggyapot szigetelés.
Ha jól tudom az oldalsó falazatot nem szabad belülről szigetelni, így ezt belülről csak tetőléc gipszkartonnal burkolnám, majd kívülről grafitos hungarocellel (az egész házat persze..)
Köszönöm meglátását és válaszát!
Kedves Csaba!
A 12 cm-es gerendák közé 10 cm-es szigetelés használata javasolt, mert nem jó a terméket tömöríteni. Az oldalfalat gipszkarton előtét fal készítésével szálas szigetelőanyag alkalmazása mellett lehet szigetelni beltéren.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Gabriella!
A párazáró fólia abban az esetben hagyható el, ha a szigetelés és az OSB lap között légrés van kialakítva és hézagos borítást kap, mert így a szerkezet átszellőzése biztosított.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Födémszigetelés előtt állok,a födémgerendák 15cm vastagok ezért a szigetelés is ennyi lesz.A párazáró fóliát kihagynám a rendszerből,a páraáteresztőt viszont tennék a szigetelőanyag védelme miatt.Az egészet lezárom hézagos deszkázással az esetlegesen kialakuló pára miatt.A szigetelőt a gerenda közé tenném.Önnek mi a véleménye erről az elkészítési módról.
A ház műanyag nyílászárókkal és az ablakra szerelt szellőzővel rendelkezik(AERO PLUS HYGRO).Még azzal számolok,hogy a födémgerendáknál lesz hőveszteség,de ezt egy tél után meglátom.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Tóth József
Kedves József!
A gerendák közé célszerűbb lenne a 10 cm-es szigetelés, hogy a deszkaborítás és a szigetelő anyag között legyen légrés a biztonságosabb átszellőzés miatt.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Családi házunk(10*10-es szilikátból épült) sárral tapasztott fa födémének utólagos szigetelését szeretnénk megcsinálni. Olvasgatva a témában nem egyértelmű nekem a rétegrend, ugyanis hasonló oldalon a szakértő a párazáró fóliát nem javasolja a szigetelés alá, idézem: “Hagyományos, fa födémek esetén sárral tapasztott szerkezet utólagos szigetelésénél nem javasolt párazáró fóliát használni a szigetelés alá.” Ön viszont szokta javasolni, szóval most elbizonytalanodtam, tegyek e? Valamint az érdekelne a szigetelő anyagokkal kapcsolatban, hogy van e annak jelentősége, hogy táblás vagy tekercses szigetelőanyagról beszélünk(tekercses rosszabb minőségű?), és mi a különbség az üveggyapot és ásványgyapot között?
Köszönettel: Bodnár Róbert
Kedves Róbert!
A fafödémeknél és sárral tapasztott szerkezeteknél nem javasolt a párazáró fólia, abban az esetben ha nem lesz lezárva a szigetelés ezáltal biztosítva az átszellőzést. A tetejére páraáteresztő fólia használata ajánlott. Az ásványgyapot szigetelés már az új technológiával készült, természetes ásványgyapot, nem tartalmaz mesterséges színezőanyagokat vagy hozzáadott formaldehidet. A tekercses termék sem rosszabb a táblásnál, mindkét esetben a hővezetési tényező befolyásoló tényező.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Most épülő földszintes családi ház monolit vasbeton födémre szeretnék üveg, vagy kőzetgyapot szigetelést 2×15 cm vastagságban, kis helyen járhatóvá téve (pakolás, tetőkibúvó megközelítése). A szerkezet száradása miatt érdemes várni vele tavaszig, vagy a vasbeton födém esetében nincs jelentősége és lerakhatom most is?
Köszönöm válaszát!
Üdv
Körmendi Dezső
Jó napot kívánok!
Leszigeteltem a padlásomat 10 cm-es üveggyapottal, melyet letakartam takarófóliával. Most az a problémám, hogy penészesedik a szobákban a fal. Milyen teendőm van? A ház kívülről szigetelt, és az ablakok is műanyagra vannak kicserélve. Fel kell szednem az üveggyapotot?
Köszönettel: Nagy Tamás
Kedves Tamás!
A szigetelésre csak páraáteresztő fólia teríthető. A takarófólia párazáró tulajdonságú, valószínűleg a problémát ez okozza. A fólia eltávolítása szükséges.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Dezső!
A szigetelést a teljes száradás után ajánlott kivitelezni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Jó estét kívánok érdeklödni szeretnék belsö födém szigetelés terény hogy jó az elképzelt gondolatok, Adod egy saralt födém a profilok közé 5cm üveggyapot kerülne rá egy tükörfolia és rá menne a gipszkarton. a padlás járható maradna. A lényeg az lenne hogy ez a megoldás mennyire gyengitené meg a saralt födémet. Vagy esetleg a sok pára gyengitené a két hö talákkozásánál. Elöre is köszönöm.
Kedves László!
Bentről kifelé haladva a rétegrend: belső burkolat (gipszkarton), párazáró fólia (szakszerűen elhelyezve), szálas szigetelőanyag. Ez a megoldás nem gyengítené a födémet.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves szakértő!
Két kérdésem lenne:
Egy családi ház tetőtér födémét szeretnénk szigetelni, mert nem használjuk a padlás részt. Hogy lehet leteríteni a fóliát és az üveggyapotot, ha lentről nyílik a feljáró, nem pedig egy külső részből?
Megfelelő ez födémre, vagy a sűrűn ajánlott 1,5-2x drágább Rockwool Multiplus kőzetgyapot mellett érdemes dönteni?
Előre is köszönöm!
Alex
Kedves Alex!
A padlás feljárót szabadon hagyva tudják szigetelni a födémet. Az üveggyapot is alkalmas, viszont elsősorban érdemes roskadásmentes terméket választani. Ezt az anyag testsűrűsége befolyásolja.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm! Egy szerkezetkész házban a szuterén fölötti aljzatot szeretnénk szigetelni. Jelenleg szerelőbeton van rajta.Lépésálló hungarocellből milyen vastagságot javasol? Elég rá 5 cm beton? Üveggyapotot lehetne használni a hungarocell helyett?
Kedves Gabriella!
Legalább 5-8 cm szigetelés javasolt, akár lépésálló polisztirol akár lépésálló kőzetgyapot esetében. Közbenső födémnél érdemes a lépéshanggátló polisztirol vagy a kőzetgyapot alkalmazása. Minimum 5-6 cm betonréteg szükséges. Pontos vastagság megadásához energetikai mérés szükséges, mert azt több tényező is befolyásolja.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő.
Ház felújítás előtt állok, első sorban a padlás szigeteléssel kezdeném.
Ezután ablak csere műanyagra és külső falszigetelés.
A mennyezet nádas salakkal tapasztva ha jól tudom.
15 cm üveggyapot szigetelő anyag majd szeretném be deszkázni, hogy járkálni lehessen rajta.
Kérdésem a következő?
kell e fóliát használnom?
ha igen pára záró vagy áteresztó?
szigetelőréteg alá vagy főlé (szigetelő anyag és a járó deszka közé)
Köszönettel Balázs
Kedves Balázs!
Tekintettel a födém szerkezetére a szigetelés alá nem kell párazáró fólia. Ebben az esetben a szigetelés és a deszkázat (ezt hézagosan építse be) légrés szükséges. A szigetelés tetejére páraáteresztő fólia használata javasolt.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Melléképületet építünk.Most készül a tető és ezt szeretném szigetelni üveggyapottal. 10×10 gerendák lesznek,bramac léc,és a tető trapézlemez lesz.Alulra osb lapot szeretnék,az osb és a trapézlemez közé 10cm üveggyapotot gondoltam. Jó lesz így?
Kedves Zoltán!
A belső burkolat és a szigetelés közé párazáró fólia elhelyezése szükséges. A trapéz lemez alá közvetlenül nem rakható fólia, azt távtartással lehet megoldani. A biztonságos megoldás érdekében kérje kivitelező szakember helyszíni felmérését.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Zsuzsanna!
Beton padlásfödém szigetelésén gondolkozok, 2x10cm vastagon. Azonban nem tudom, üveggyapot, vagy kőzetgyapot tekercs legyen-e? Az üveggyapottól tartok, mert irritálja a bőrt. Melyiket javasolja ennek ellenére? Köszönöm válaszát.
Kedves Dániel!
Ásványgyapot szigetelést tudunk ajánlani, mely kevésbé porzik, nem tartalmaz formaldehidet és mesterséges színezőanyagot.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna, nemrég vettünk egy házat, melynek a tetőszigetelése nem “tökéletes”, ezt szeretnénk megcsinálni. A foltokban felhelyezett üvegszálas gyapot alatt kátránypapír van lefektetve nem párazáró fólia. Ez így Önök szerint jó vagy mindent fel kell szedni és aláfóliázni kell? Mekkora a minimum vastagság amit üveggyapotból ajánlanak?
Köszönettel
Reinitz Éva
Kedves Éva!
A szigetelés alá párazáró fólia elhelyezése javasolt. Ajánlott vastagság legalább 15 cm, egy 0,039-es hővezetési tényezőjű termékből.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tiszteletem!
A padlást szigetelném üveggyapottal és egy részén csak deszka borítás van.
Arra kell párazáró fólia?A többi részre végig terítenék és arra menne rá a gyapot.
Köszönöm!
Kedves Csaba!
Ha a szigetelés nem lesz lezárva a párazáró fólia elhagyható. Részleges párazáró fólia elhelyezése nem célszerű.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tiszteletem!
Most éljük az első telünket családi házban és úgy érzem bőven van mit alakítani a dolgokon. A ház padlástere nem használt, nem beépíthető, de nem is szigetelt, sima beton a felülete. Gondolom ez nagyban befolyásolhatja a belső hőmérsékletet is, ha a padlástér aljzata(talaj) szigetelést kapna, akkor a lakótérben is melegebb lenne.
Amennyiben üveggyapottal borítanám be a padlástér aljzatát, az nagyban segítene? Ez lehet megoldás a problémámra?
Sajnos nem vagyok jártas az ilyen dolgokban, ezért fordulok Önökhöz!
Válaszukat előre is köszönöm.
Kedves Gábor!
A födém szigetelése pozitív eredményt hozhat, célszerű legalább 15 cm vastagságban alkalmazni. Szükséges vastagságot csak energetikai mérés alapján lehet meghatározni, mert azt több tényező is befolyásolja.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
A tetőtér beépítését szeretném megcsinálni a szarufák közötti illetve alatti szigetelésével. Ursa DF39 tekercses üveggyapotra gondoltam a szarufák között 10cm illetve alatta a hőhíd mentesítésre még 5cm szintén ebből az üveggyapotból. Természetesen a rétegrend betartásával. A kérdésem ezzel kapcsolatban, hogy mennyire alaktartó ez a fajta üveggyapot illetve idővel mekkora az esély, hogy össze csúsznak?
Könnyűszerkezetes kerti építményt szeretnék építeni. A függőleges falak szigetelésére (két MFP lap közt 20 cm kőzetgyapot)lehet-e tekercses kőzetgyapotot alkalmazni – olcsóbb!
Köszönettel: Gyuri
Kedves György!
Függőleges beépítésnél roskadásmentes táblás ásvány vagy kőzetgyapot alkalmazása javasolt.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Uram!
Az említett termék nem roskadásmentes. Tetőtérbe célszerű táblás kőzetgyapot vagy ásványgyapot alkalmazása.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Gál Zsuzsanna!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy szeretném a padlásteremet nem járható szigeteléssel ellátni. Beton gerendás a födém közte kerámia kefnikkel, ez van lebetonozva. A dilemmát nálam az okozza, hogy a párazáró fólia kell-e vagy sem, illetőleg ha kell, akkor hogyan kellene azt letenni? A tető tartó szerkezet fáira, szelemenekre kell-e fólia vagy sem? Ha rakok rá és kicsapódik a pára nem fogja elrohasztani a tartószerkezetet? Ha nem rakok párazáró fóliát, csak a tetejére páraáteresztőt (a tetőn csak a cserép van, a por és porhó védelme miatt gondoltam a páraáteresztőt) akkor a pára ki fog csapódni a tetején és visszaázik, vagy mivel a padlás szellőzik így a pára is eltávozik a szigetelésből? Ha a tartó szerkezet fáira nem teszek fóliát, csak a betonos részekre akkor a fa ugyanúgy felveszi a nedvességet és károsíthatja?
Illetőleg a tetejére rakott páraáteresztő fóliát hogyan kell, kell-e külön valahogyan rögzíteni?
Üveggyapot vagy a kőzetgyapot az alkalmasabb/könnyebb/költséghatékonyabb szigetelési mód?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel: Boldog Tamás
Kedves Tamás!
Abban az esetben ha a szigetelésre csak a páraáteresztő fólia kerül és nem lesz lezárva akkor a párazáró fólia nem szükséges, mert a teljes szerkezet átszellőzése biztosított. A páraáteresztő fóliát 10 cm-es átfedéssel kell elhelyezni, helyenként ragasztószalaggal lehet rögzíteni. Célszerű roskadásmentes terméket választani.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsa!
Új családi házunk előző tulaja a padlásra az egy réteg gyapotra (kb 20 cm) párazáró fóliát terített le.
Ez így megfelelő, vagy cserélni kellene áteresztőre?
Köszönöm
Kedves Gergő!
A párazáró fóliát el kell távolítani, és páraáteresztő fóliát helyezni rá.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Gál Zsuzsanna!
A következő dologban szeretném a segítségét kérni. Már meglévő födémszigetelésünket (ISOVER Domo Plus 10 cm vastagságú) szeretném további 20 cm-rel vastagítani. Érdeklődni szeretnék, hogy az említett típusú szigetelésre érdemes és egyáltalán megengedett-e olyan szigetelést fektetnem, melynek hővezetési tényezője jobb mint 0,038 W/mK? Vagy hasonló tényezőjű szigetelésből lenne érdemes választanom?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Gál Zsuzsanna!
Családi házunk egy részén (nappali) a látható gerendás deszkázott fa födémére párazáró hőtükör fólia került elhelyezésre, majd arra 30 cm vastagságban üveggyapot. A többi részén a háznak szinten fa födém van, azonban ott gipszkartonnal lejjebb lett hozva a mennyezet és ott a gipszkartonra került a párazárós hőtükör fólia majd arra az üveggyapot szigetelés de csak 20 cm vastagságban.
1. Érdeklődnék hogy az Ön véleménye szerint megfelelően járt e el a kivitelező a rétegek leírt módon történő elkészítésével?
Továbbá olyan tervem lenne hogy a telejes szigetelés vastagságát szeretném mindenhol 40 cm vastagságig bővíteni. Ugyanolyan hővezetési tényezővel rendelkező gyapotot szeretnék elhelyezni, mint amit a kivitelező is használt.
2. Az így megnövelt vastagságú szigetelés az Ön véleménye szerint súlyából adódóan az alsóbb rétegekben elhelyezett szigetelés hatásfokát nem rontja e?
3. Ilyen módon történő vastagítással jobb szigetelési hatásfok érhető el?
Illetve olyan problémám lenne még, hogy az oromfal téglából készült melynek homlokzati oldala szigetelve lett.
4. Érdeklődnék, hogy az oromfal belső födém felőli oldalát érdemes lenne e szigetelni a hőhíd elkerülése érdekében?
5. Amennyiben itt szigetelném az oromfal belső oldalát azt tehetem EPS-sel, aminek aztán nekifuttatom az üveggyapotot?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Gyula!
A szigetelés bővítésénél elsődleges szempont a termék súlya. A meglévő szigetelésre azonos, vagy kisebb súlyú terméket lehet rátenni. A hővezetési tényező nem okoz problémát.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Gyula!
A rétegrend megfelelő, (belső burkolat, párazáró fólia, szálas szigetelőanyag). A szigetelés bővítése azonos sűrűségű (súlyú) termékkel bővíthető. Az üveggyapot típusától függően lehet megadni, hogy az alsó réteg esetleg kicsit tömörödne-e. Roskadásmentes terméknél ez nagy valószínűséggel nem következik be. Természetesen a szigetelés bővítésével jobb hatásfok érhető el. Az EPS szigetelés helyett a szálas anyag alkalmazása ajánlott az oromfal szigetelésénél is. Ennek szükségességét csak energetikai méréssel lehetne megállapítani.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Cím!
Szeretnék tanácsot kérni.
Rendeltem Önöktől még 2011 évben Ursa DF42 üveggyapotot, ami 10cm vastagsággal van leterítve a padlás födémre.
Azt szeretném megérdeklődni, hogyha még egy 10cm rétegű – szintén Ursa DF42 üveggyapotot terítek le, azzal nem csinálok rosszat ugye?
Önöknek mi a véleménye?
Köszönöm válaszukat!
Kedves Gábor!
Ha termék nem károsodott akkor azonos testsűrűségű anyagot rá lehet tenni a tetejére.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tiszteletem!
1965-ben épült nyaraló betonfalú és födémű pincéjét szeretném kihasználhatóbbá tenni impregnált gipszkarton lapokkal való burkolat kialakításával. Azt tervezem, hogy valamilyen hőszigetelő anyagot teszek a betonfal és a gipszkarton lapok közé. A pincének van egy állandóan nyitott, finom ráccsal védett szellőző ablaka, de a páratartalom gondolom azért elég magas. Az üveggyapot tekercs megfelelő megoldás lehet, vagy van-e alkalmasabb anyag erre a célra? Mondjuk az üveggyapot tábla, a fújható poliuretán hab, vagy esetleg a Nikecell/Dryvit polisztirollap? Mit javasolna, hogy a penészesedés legkevésbé jelenjen meg, ill. okozzon bármiféle problémát?
Köszönettel: Nádai István
Kedves István!
Táblás ásvány- vagy kőzetgyapot alkalmazása célszerű. A gipszkarton és a szigetelés közé párazáró fólia elhelyezése szükséges.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Épülő házamnál a következő rétegrendet javasolt a tervező,kérem ha van javító javaslatuk,akkor segítsenek a párásodással kapcsolatban,illetve a szigetelés maximalizálására:
2,5 cm 2 rtg. tűzgátló gipszkarton burkolat
1 rtg. párazáró fólia, minden szerkezethez páratömören folytonosítva
3 x 10 cm üveggyapot hőszigetelés fa födémgerendák
és párnafák között
1 rtg. csapadékzáró fólia
5 cm Kiszellőztetett légrés
cserépfedés
Köszönöm
Kedves István!
A leírt rétegrend megfelelő (a csapadékzáró fólia légáteresztő legyen).
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm!
A tetőterünk be van építve,rétegrend bentről kifele:gipszkarton,tükörfólia,szarufák között két réteg kasírozott üveggyapot(2x10cm talán),régi cserép fólia nélkül.mivel a cserepek régiek,töredezettek,vetemedett,repedtek így kaphatott vizet bőven(15-20éves)a szigetelés. Felújítuk a tetőt(új cserép,páraáteresztő fólia,léc).Mit gondol érdemes lenne teljes szigetelés cserélni?
Milyen szigetelést javasolna?Táblás,tekercses?
Ha a szarufa külső teteje és a gipszkarton között 18cm van,a gipszkartont tartó léceknél 15,5cm.(tekercsesből 20cm vastagot össze nyomhatok 2cm-t?)
Üdvözlettel:Gábor
Kedves Gábor!
A teljes szigetelést ajánlott lecserélni a leírt időtartam miatt. Ferde síkban (tőtér) elsősorban a táblás kőzet- vagy ásványgyapot termék alkalmazása javasolt roskadásmentes tulajdonsága miatt. A termékek tömörítése nem célszerű, mert az ronthat a szigetelési tulajdonságán, inkább a 15 cm-es beépítése optimális.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm!
Családi házunk padlásterét szeretnénk beépíteni.
Üveggyapot vagy kőzetgyapot szigetelés az optimálisabb? (hosszú távon, élettartam, szigetelőképesség, stb)
Illetve 20 cm elegendő lehet? Mit javasol?
Köszönettel:
Zajacz Krisztián
Kedves Krisztián!
Roskadásmentes termék alkalmazása optimális (pl. táblás kőzet- vagy ásványgyapot). A 20 cm vastagság már hatékony, adott épületre szükséges vastagságot csak energetikai méréssel lehet meghatározni, mert azt több tényező befolyásolja.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm! Családi ház padlásterét szeretném szigetelni.A gerenda alatt deszka nád és malter van,felette deszka és vályog 10-cm vastagon.És még érdekelne,hogy belső falra milyen szigetelést ajánl!
Tisztelt Uram!
A födémre szálas szigetelőanyag (pl. kőzet- vagy ásványgyapot) alkalmazása ajánlott, belső falak esetében gipszkarton szerkezet készítése szintén szálas szigetelőanyag alkalmazásával.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözletem!
Egy 70es években épűlt házat újítunk fel. A vakoláson próbálunk spórolni gipszkartonnal. A kültérrel érintkező falakat körben bellülről sines megoldással szerelem, a többit ragasztom[válaszfalak és minden más bent lévő fal]. A külső és belső főfal 40cm es kisméretű téglával készült. Vizesedést nem látok. Kívülről 10cm es szigetelést szeretnék majd. Födémet 10cm es üveggyapottal szigetelném, alulról 10-15cm nikecelt kapott amin 6cm esztrich van.
A kérdéseim…. Mennyi távolság ajánlott a belső gipszkartonnal a faltól? Ha teljessen rátolhatom 10cm es gyapottal a légrés betömve jó lehet? Esetleg jobban járok ha nem rakok semmit a gipszkarton és a fal közé? Párazáró fólia szükséges? Mit kell előbb.. A mennyezetet vagy az oldalfalat kezdjem előbb? Ragasztásnál mi a minimum hézag a fal és a gipszkarton közt?
Válaszát előre is köszönöm!!!
Tisztelettel:Glázer Károly
Kedves Károly!
Előtétfal és álmennyezet esetében a gipszkarton és a szigetelés közé párazáró fólia elhelyezése szükséges. Minimum távolság ha nincs szigetelés a profil szélessége, viszont célszerű szigetelést alkalmazni. Először válaszfal elkészítése ajánlott, majd a mennyezet.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Zsuzsanna!
1978-ban épült családi ház födémét szeretném szigetelni. A födémgerendák közti rész kohosalakkal van kitöltve, lezárva nincs. Szigetelés után a padlásteret nem szeretném használni. Milyen megoldást javasol?
Válaszát előre is köszönöm!!
Kedves Fiatal!
A legegyszerűbb megoldás ha szálas szigetelőanyagot (pl. kőzet- vagy ásványgyapot) leterít és a tetejére páraáteresztő fóliát helyez el.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Régi családi ház betonozott padlását szeretnénk szigetelni. Viszonylag nagy felület, kb 100m2. Kezdetnek 15 cm-es vastagságra gondoltunk.
Kőzetgyapotot vagy üveggyapotot javasolna? Mi szól az egyik mellett és ellen?
A tárolás szempontjából nem tervezünk a padláson semmit tárolni.
A szigetelés alá, ill fölé fólia szükséges?
A szigetelés után a szobákban nem fog penész kialakulni a páralecsapódás miatt? Pl. ha párazáró fóliát teszünk a betonra, majd szigetelés, és páraáteresztő fólia a tetejére. 100m2-re ha saját magunk végeznénk a szigetelés lerakását, anyagköltség nagyságrendileg mekkora lenne?
Köszönöm előre is!
Kedves Asszonyom!
Optimális roskadásmentes szigetelést választani (pl. kőzet- vagy ásványgyapot). Abban az esetben ha a szigetelés nem lesz lezárva a párazáró fólia nem szükséges, a tetejére viszont javasolt páraáteresztő fólia, mely megvédi a szigetelést a porszennyeződéstől és az esetlegesen bekerülő kisebb csapadék ellen. Árajánlatot a szigatech@gmail.com email címen tud kérni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzaanna
Kedves Zsuzsanna!
Külső szigetelést szeretnék végezni a házamon,
5 cm-es táblás üveggyapottal és trapézlemez borítással.
A trapézlemez és a szigetelés közé mit javasol, páraáteresztő vagy hőtükör fóliát?
Üdvözlettel,
Faragó Tibor
Kedves Tibor!
Fémfedés alátét fólia alkalmazása ajánlott, mely légáteresztő tulajdonságú.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cim!
Szeretném a födémet szigetelni. Jelenleg a betongerendak és kefnik látszanak. Erre szeretnék egy jarható szigetelést tenni. 2 x 10 cm kőzetgzapotot a tetejét pedig 2 – 4 cm OSB lappal lezárni. Szükséges valamilyen párazáró-, áteresztő fóliát alkalmazi, valaimt ez igy kivitelezhető-e?
Köszönöm.
Kedves Gábor!
A szigetelés alá párazáró fólia elhelyezése szükséges, a tetejére páraáteresztő fólia ajánlott.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdv.
faház födém szigetelés egér elleni védelemre mit javasolnak?
lambéria-furnér-5cm légrés-5cm nikecell-furnér a mostani födém. ennek tetejére szeretnék 10cm üveggyapotot. üveggyapot alá párazáró fölé páraáteresztő folia. csak az egér zárást nemértem hogyha szellős a szigetelés akkor egeres is itt az erdő szélén lévő faházban.
Kedves Robesz!
Sajnos a rágcsálók ellen nincs garancia, esetlegesen az ásványgyapot ami ellenállóbb, mert annak nincs szerves anyag tartalma.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakember!
A tetőteret szeretném utólagosan szigetelni üveggyapottal min 5 cm vastagságúval jól begyűrve a szarufák és a hézagok közé. Nincs terhelés rajta .Ezt műanyag fóliával és vagy Osb lapokkal vagy dászkával szeretném lefedni.Szeretném kérni a véleményét a felület nagysága kb.40 m2.
Köszönöm segítségét.Cs.K.
Kedves Károly!
Födém szigetelésnél az általános rétegrend: párazáró fólia, szigetelőanyag, páraáteresztő fólia. Célszerű a szigetelés és a deszkaborítás között légrést hagyni.
A szigetelés tetejére párazáró fóliát nem lehet elhelyezni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő,
Fa födémet (úgy tudom struktúrnádas deszkázott) szeretnénk szigetelni. Sajnos a cseréptető alatt nincs semmi szigetelés (nincs semmilyen fólia és semmi).
Nem fogjuk pakolásra használni.
Nem tudjuk mivel kellene szigetelnünk, mi a jó rétegrend (ha egyáltalán több réteg kell).
A szigetelést a Gerendák közé kell tenni vagy csak beteríteni?
A Gerendák csak 13cm magas elég annyi szigetelés? Mivel nincs fóliával lezárva itt érheti, pára, esetleg nedvesség a szigetelést. Ettől az üveggyapot például nem fog összeesni?
Előre is köszönöm a segítséget!
Kinga
Kedves Kinga!
Tekintettel a szerkezetre és hogy a szigetelés nem lesz lezárva, a födém esetében párazáró fólia nem szükséges. Rétegrend: szálas szigetelő anyag (pl. kőzet- vagy ásványgyapot), páraáteresztő fólia, mely megvédi a terméket az esetlegesen bekerülő kisebb porhótól, csapadéktól.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Könnyűszerkezetes fal bélelésére üveggyapot vagy kőzet gyapot az ajánlottab?
Belülről a pára záró fóliát közvetlenül a gipszkarton alá vagy pl osb lemez és faszerkezethez közé kell helyezni?
Üdvözlettel András
Kedves András!
Előtét és válaszfal esetében optimális táblás szálas anyagot (kőzet- ásvány- üveggyapot) választani, fontos hogy roskadásmentes legyen. A párazáró fóliát a belső burkolat és a szigetelés közé kell elhelyezni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Padlás hőszigetelésének növeléséhez szeretném tanácsát kérni.
Jelenleg a gerendák alatt csak gipszkarton van. A gerendák között 10 cm-es üveggyapot van, de már 20 éves, ezért valamelyest össze van esve. Az üveggyapot és a gipszkarton között nincs valószínűleg fólia.
Hogyan érdemes ilyenkor rátenni az üveggyapotot, ha nem akarnánk felszedni a meglévőt? Tegyünk egy réteg párazáró fóliát a jelenlegire és rakjuk rá az új réteget, szorosan egymás mellé téve a kiterített tekercseket?
Köszönettel: Zombori Sándor
Kedves Sándor!
A két réteg szigetelés közé nem szabad párazáró fóliát elhelyezni, mert az az alsó rétegben okozhat páratechnikai problémát.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm!
9cm vastagságú helyre a 10cm tekercses üveggyapot paplat be lehet tenni?
Kedves Tamás!
A termék elhelyezhető, de sajnos tömörítés esetén veszíthet a szigetelési képességétől.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Salakos padlásra szeretnék 10 cm-es vastagságú üveggyapot tekercset elhelyezni, illetve középen egy csíkban egy járható részt kialakítani faszerkezettel. A cseréptetőm nem szigetelt, kell e ilyen esetben is párazáró fóliát elhelyezni az üveggyapot szigetelés alá, vagy eléggé szellőzik a padlástér és nem lesz páralecsapódás?
Kedves Attila!
Tekintettel a födém szerkezetére és hogy nem lesz a szigetelés lezárva, a szigetelés alá nem kell párazáró fóliát elhelyezni, viszont a tetejére ajánlott páraáteresztő fólia mely megvédi a terméket a porszennyeződéstől és az esetlegesen bekerülő porhó vagy kisebb csapadék ellen.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm, betonfödémre 30cm üveggyapot került. Olvasom, h érdemes fóliával lefedni – milyen fóliát érdemes használni? Köszönöm!
Kedves Andrea!
Páraáteresztő fóliával lehet a szigetelést leteríteni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna