A jelenlegi fűtési költségek emelkedése szükségessé teszi a régebbi, 50-es, 60-as, 70-es években épült családi házak (pl.: Kádár kockák) hőszigetelését. A régi házak kisméretű téglából és szigeteletlen B30-as falazóból épült falai mondhatni, pocsék hőszigetelési értékkel bírnak.
Ezeknek az épületeknek az utólagos hőszigetelésekor az elsődleges cél, hogy alacsony költségvetés mellett a lehető legjobbat hozzuk ki a felújításból. Nem cél az A++ kategória elérése, vagy megközelítése, csupán annyit szeretnénk, hogy egy átlag 85-90 m2-es ház 22,5 fokra fűtése esetén a teljes éves gázfogyasztásunk ne legyen több, mint 1700 m3.
|
Cikkünkben részben házilag, részben szakember által kivitelezhető megoldásokat ajánlunk, melyekkel csökkenthető egy családi ház rezsije.
Az eddigi vásárlóink tapasztalata és hőkamerás mérések alapján tudjuk, hogy ez a cél miként érhető el egy teljes felújítás keretében. Négy fő épületszerkezeti egységről beszélhetünk, ahol folyamatosan elveszik a fűtési energia, melyek sorrendben a következőek:
|
1. Az alap szigetelése
Amennyiben lehetőség van rá, a ház aljzatának felbontása után célszerű legalább 10 cm lépésálló szigetelést (EPS100-150) lefektetni, de ezen akkor is érdemes elgondolkodni, ha az aljzat felbontása nem megoldható, de az épület belmagassága megengedi, és a bentlakók is el tudják fogadni a kb. 2,50 m-es belmagasságot. Ebben az esetben a 10 cm vastag szigetelést a meglévő hidegburkolt felületre kell fektetni, majd erre kerül egy hőtükör fólia, ezt követi az új aljzatbeton kb. 5 cm vastagságban betonhálóval erősítve.
|
2. A födém szigetelése
 A legegyszerűbb, és ár-érték arányban is a leghatékonyabb megoldás valamilyen hőszigetelő ásvány-, vagy kőzetgyapot szigetelés leterítése a padláson, ideális esetben legalább 15 cm vastagságban. Sajnos a kialakított felület nem járható, de a padlás akár meg is osztható, a nem használt részekre ásványgyapotot terítve, a használt részre pedig nagy testsűrűségű kőzetgyapot táblákat fektethetünk, valamilyen borítással (pl., OSB lapok), vagy kész padlásszigetelő elemeket elhelyezve (pl. Szigatech járható padlásszigetelés).
|
3. Ablakok cseréje
 Érdemes a drágább, 3 rétegű üvegezést választani, de a régi ablakok cseréje még akkor is megéri, ha 2 rétegű gáztöltésű üvegezést választunk. Fontos az ablakok behelyezésénél a kávák XPS lapokkal történő szigetelése, és a többféle rugalmas hab használta (pl. Soudal Flexifoam) a csavaros rögzítés mellett, rögzítésre és hőszigetelésre.
|
4. Oldalfali és lábazati szigetelés
 Az oldalfali szigeteléseknél érdemes legalább 12 cm vastagságú EPS80 oldalfali szigetelést alkalmazni, a megfelelő dűbelezéssel, hálózással és vakolással. Természetesen minél vastagabb szigetelés kerül fel, annál jobb az eredmény, de a fenti célhoz a 12 cm vastagság már elegendő lehet, és így a régi építésű házakra jellemző kis eresztúlnyúlás sem jelent esztétikai problémát. A különböző vakolatok megismeréséhez kattintson IDE!
|
A homlokzati szigetelések típusairól a jövőben fogunk írni, bemutatva az EPS80-as lapoknál drágább, de jobb megoldásokat is.
A lábazati szigetelésnél a régebbi házaknál XPS lapok használhatóak, mivel a zártcellás kialakításuk miatt nem veszik fel a nedvességet az alap betonjából, a járdából és a talajból. Érdemes legalább 8-10cm vastagságban alkalmazni.
Természetesen mindezek mellett szükséges egy modern kazán és fűtési rendszer használata, a régi gázkazánok őrlángja akár 1 m3 gázt is elfogyaszt naponta, és még nem is fűtött.
|
A fenti szigetelési feladatok bármelyikére tudunk személyre, pontosabban házra szabott megoldást ajánlani, számolni, szállítani.
Kérdés esetén keressen minket ITT!
|
Spóroljon velünk!
|
|