Hol használható a polisztirol hőszigetelő rendszer


Az energiaárak folyamatos növekedése, a környezet- védelem és a rendelkezésre álló energiaforrások szűkössége miatt, egyre nagyobb igény mutatkozik a polisztirol hőszigetelés, polisztirol szigetelés alkalmazására. Az egyik legelterjedtebb hőszigetelő rendszer típus. Kitűnő hatékonyságú és esztétikus megoldás a családi házak és lakások hő megtartó képességégnek növelése céljából. Dryvit szigetelés, polisztirolszigetelés, polisztirol hőszigetelés, hungarocell szigetelés ugyan azt jelenti. Noha az ország különböző pontjain, más-más néven váltak ismerté, és még a kivitelezők is másképpen nevezik. A dryvit szigetelés kiválóan alkalmazható utólagos szigetelésnél illetve új épületek homlokzatszigetelésre is egyaránt, a legkülönbféle anyagú falazatoknál: beton, vasbeton, tégla, meszes vagy cementes vakolat, cementkötésű faforgácslap.

A polisztirol hőszigetelés páraáteresztése


„Lélegző falak” - ezt a kifejezést gyakran alkalmazzák. A „fal lélegzésén” azt értik, hogy a pára a helyiségből diffúziós úton, a külső falon keresztül távozik. Vizsgálatot végeztek, melynek során a különböző külső léghőmérséklet mellett fellépő diffúziós és szellőző levegővel távozó páraáramokat vetették össze. A számítások során 3 variációt elemeztek:
  • nem hőszigetelt falak,
  • 12 cm vastag polisztirolhabbal hőszigetelt falak,
  • 12 cm vastag ásványgyapotból készült lemezekkel hőszigetelt falak.

Az eredmények azt mutatják, hogy a távozó nedvesség elenyésző része alig 3-4% jut a határoló falakra, födémekre, padlókra, mivel majdnem az egész kilépő nedvességet (több mint 96-97 %-ot) a szellőzés távolítja el még akkor is, ha a légcsere mértéke csekély. Ha a légcsere legalább átlagos mértékű, a lakóhelyiségekből eltávolított pára legfeljebb 1%-a diffundál át a külső falakon keresztül. A hőszigetelő anyag fajtájának nincs számottevő befolyása erre.

A polisztirol szigetelés páraáteresztő. Ez azt jelenti, hogy semmilyen tér-elhatároló felületen, szerkezetben, nem akadályozzák a kellő páraáramlást. Az EPS 80 páraáteresztő képessége általában jobb, mint például a tömör téglából készült falazatoké. Az EPS 80, hungarocell szigetelés az épületek páraháztartását jelentősen nem befolyásolja. Ennek értelmében, ha a nyílászárók tökéletesen zárnak, a falakon keresztül, sem polisztirol hőszigetelés, sem polisztirolszigetelés nélkül nem képes a páratöbblet eltávozni, éppen ezért a tökéletesen záró nyílászárókat olyan szellőztetőkkel kell ellátni, amelyek segítségével, a többlet pára elvezetésé lehetővé válik. A rosszul, vagy egyáltalán nem hőszigetelt házakban hő hidak keletkeznek, melyek mentén a levegőben lévő páratartalom kicsapódik és a falakon gombásodást, penészedést okozhat.

Miért jó a polisztirol hőszigetelés


A rosszul szigetelt ház, lakás, vagy épület központjában a hőmérséklet jóval több, mint a falak mellett, ilyenkor szoktuk azt érezni, hogy sugárzik a hideg a falakból, padlóból, födémekből. A polisztirol hőszigetelés az épület bármely pontjainak egyenletes melegét teszi lehetővé.

Nagyon fontos szempont, a polisztirol szigetelés figyelembevételénél, hogy rendkívüli mértékben csökkenti a költségeinket. A fűtési energiatakarékosság pénz spórolási lehetőséget rejt a háztartások számára.

A fűtési energiatakarékosság mellett ne feledkezzünk meg a fordítottjáról sem. Szakemberek kimutatták, hogy a polisztirol hőszigetelés ebben is segít, mert ahogyan télen benn tartja a hőt, és nem engedi bejutni a hideget, úgy nyáron a meleget zárja ki, és a hűvösebb levegőt őrzi. Tudni kell, hogy a hideg energia háromszor olyan drága, mint a meleg energia, vagyis az, hogy nyáron a lakás hőmérsékletét egy fokkal csökkentsük, háromszor annyiba kerül, mint az, hogy télen egy fokkal növeljük azt. A polisztirol hőszigetelés tehát megéri a klímával rendelkezőknek is.

A polisztirol hőszigetelő rendszerek tűzállósága


Az éghetőség, a tűzzel szembeni viselkedés vizsgálata és a tűzveszélyességi osztályba sorolás az MSZ EN 13501 szerint történik. Az EPS 80 habok az E kategóriába tartoznak. A korábbi szabályozás megnevezései szerint ezek a termékek a „nehezen éghető” kategóriába tartoznak. A polisztirol hőszigetelés termékek kizárólag közvetlen nyílt lánggal történő érintkezés esetén égnek, de az égéshő elvételét követően önkioltóan viselkedik. A polisztirolszigetelés termékek, égésgátló anyagok hozzáadásával készülnek. A hőszigetelés, szinte minden esetben valamilyen fedőréteggel van ellátva, ezáltal a közvetlen nyílt lánggal történő érintkezése szinte kizárt. A forró levegő, vagy füst a szigetelő anyag égését nem okozza.

Mire figyeljünk a polisztirol hőszigetelő rendszer beépítése során?


Az EPS 80 szigetelés a nedvesség hatására, sem az egészségre, sem a környezetre nem károsak. A vízzel, vagy nedvességgel érintkezve, természetesen képes a felvételére. Polisztirol szigetelő lap, vagy rendszer értékesítése során, felhívjuk a vásárlók figyelmét arra, hogy amint vízzel érintkezik a polisztirol szigetelés, azonnal romlani fog a szerkezeti stabilitása, illetve hőszigetelő képessége. Az ESP 80- as szigetelés alkalmazása során, különös tekintettel kell lenni, arra, hogy a polisztirol hőszigetelés, csak nedvességtől védett felületeken lehet alkalmazni. Különös figyelmet kell fordítani, a megfelelő vízszigetelésre, nedves technológiára épülő védő-és fedőrétegek kialakítására.

Tartós ultraibolya sugárzás ( pl. napfény) hatására a hungarocell szigetelés felszíne megsárgul, rideg, porló lesz. Az EPS 80 kémiailag semleges hatású, így a környezetbe jutva azt nem szennyezi, semmilyen élőkörnyezetre-, természetre káros hatást, kifejtő anyagot nem tartalmaz. Baktériumoknak, gombáknak, vagy fejlettebb élőlényeknek táplálékául nem szolgálnak. Éppígy nem tápláléka rovaroknak, rágcsálóknak, bár figyelemmel az anyag kifejezetten jó hőérzeti hatására – ha hozzáférnek – hajlandóak beleköltözni, belefészkelni abba; ezért úgy kell beépíteni, hogy a hozzáférést meggátoljuk.

Az EPS 80- as szigetelő lemezt a következő építőanyagok nem károsítják: cement, mész, gipsz és az ezek keverékei. Illetve ellenáll a szappanoknak, alkáliáknak, sóoldatoknak, erős ásványi savaknak (pl. sósav 35 %-ig, salétromsav 50 %-ig, kénsav 95 %-ig), gyenge savaknak (pl. szénsav, tejsav), alkoholoknak, hidegragasztóknak, bitumennek, oldószermentes bitumenes, szilikon olajoknak. A hungarocell szigetelés a szerves oldószerek (aceton, benzol, nitro hígító, dízelolaj, benzin, xilol, terpentin) károsítják, ezért ezek az anyagokkal közvetlenül nem érintkezhet. A beépítését nem javasoljuk olyan helyiségekben, ahol oldószertartalmú anyagok feldolgozását, gyártását végzik, vagy ahol a helyiség légterének oldószertartalma magas. A szigetelendő felületre vonatkozó előírások: a falfelület egyenetlensége ne legyen nagyobb 7 mm-nél, a felület legyen pormentes, a falazat nedvességtartalma ne legyen több 5 %-nál, a laza, málló részeket el kell távolítani, és a felületet ki kell javítani, a felület nem tartalmazhat olyan festékréteget, amely megakadályozza a kellő tapadást.

Homlokzat felújítás polisztirol hőszigetelő rendszerrel


Dryvit szigetelés kiválasztásánál szempont, hogy sokszor meglévő homlokzati vakolatokon használják, azok elhasználódása, mállása, elöregedése miatt. Tehát a rendszer egyaránt alkalmazható vakolatlan felületre és meglévő homlokzati vakolatokra is, ami ismét költségkímélést jelent, hiszen megspóroljuk a régi vakolat leverését és az építési törmelék elszállítását.

A polisztirol hőszigetelő rendszer felépítése, hőszigetelő képessége


A polisztirol hőszigetelés felépítése: EPS pihentetett polisztirol lap, ragasztó, ill. ragasztó tapasz, üvegszövet háló, dübel, élvédő és lábazati kezdőprofil, különböző struktúrájú és színárnyalatból álló homlokzati vékony vakolatból áll. A polisztirol szigetelés csomagolásán található, a hővezetési tényező (λ, mértékegysége: W/mK), és (R, mértékegysége: m²K/W) hővezetési ellenállás adatai. Ezek segítségével könnyen kiszámítható, a tervezett szigetelés hő átbocsátási tényezője ( U, mértékegysége: W/ m²K). Polisztirolszigetelés, EPS (expandált polisztirol) hőszigetelő lapok hővezetési tényezője (λ) átlagosan 0,04 W/mK. A 2006. évtől bevezetett polisztirol hőszigetelés követelményértékei: falak: k ≤ 0,45 W/ m²K. Ez már elérhető kb. 8-12 cm polisztirolszigetelés alkalmazásával, a fal fajtájától és típusától függően.

Mik a polisztirol hőszigetelés előnyei


  • igen hatékony hőszigetelő képesség
  • csekély súly, kellő szilárdság
  • könnyű alakíthatóság
  • nedvességre kevéssé érzékeny
  • egyszerű beépíthetőség
  • kellemes tapintás, nem irritál
  • környezetre és egészségre káros hatása nincs.