A lábazati XPS polisztirol alkalmatzási területei
Elsődleges alkalmazási területe, ahol a hőszigetelés mellett, egyúttal teherhordóként vagy további rétegek aljzataként is funkcionál, illetve a vízbehatásnak kitett helyeken alkalmazzák. (Például: padlók, ipari padlók, lapos tetők, fordított rétegrendű lapos tetők, zöldtetők, parkoló tetők, homlokzati rendszerek lábazati hőszigetelésére, lábazatok, talajban lévő vízszigetelések védelmére, nagy terhelésű hőszigetelt födémszerkezetekben, koszorúra)Az építőiparban használatos szokásos építőanyagok nem károsítják az XPS lapokat, mint például a mész, gipsz, cement és az ezekből készült keverékek.
Tartós ultraibolya sugárzás ( pl. napfény) hatására a hungarocell szigetelés felszíne megsárgul, rideg, porló lesz.
T. Cím!
10cm-es homlokzati szigetelésem van.
1.Lábazatihoz hány cm-es a hozzá való?/10 v. kevesebb?/
2.Milyen mélyen engedjem a földbe?
3.Járdánál is törjem fel és ugyanolyan mélyre tegyem?
4.A homlokzati- lábazati találkozásnál kell-e speciális ragasztó szer,vagy elég egymásho illszteni?
Üdv:Eper
Tisztelt Eper!
Egy 10 cm vastagságú hagyományos fehér polisztirol lap esetén kb. egy 8 cm- es XPS lap felel még hőszigetelési értékben.
A legtöbb háznál a homlokzati falszerkezet (pl. lyukacsos szerkezetű) jobb hőszigetelő képességgel rendelkezik, mint a lábazati (beton) rész. Így hiába hasonló szigetelő képességgel rendelkezik a fent említett kétféle szigetelő anyag, mivel a homlokzati és lábazati felületeknek eltérő a szigetelő képessége, már nem egyforma értéket fog biztosítani. Ahhoz, hogy meghatározzuk, hogy pontosan milyen vastagságú anyag szükséges, hogy egyenértékű legyen a homlokzat és a lábazat, a pontos rétegrendre van szükség, mindkét felületnél. Ami biztos, hogy 8 cm- nél vékonyabb szigetelő anyagot nem javaslok, hogy ha hasonló szigetelő értéket szeretne elérni.
Érdemes a földbe is leengedni min. egy 30 cm-t, beleértve a járda részen is, de természetesen amennyiben ez megoldható.
A homlokzat és a lábazat találkozásánál, amennyiben nagyobb hézag keletkezne, érdemes egy hézagoló csíkot elhelyezni, és lezárni sziloplaszttal. Bár ez a legtöbb esetben kimarad. A kivitelezéssel kapcsolatban egyeztessen egy szakemberrel.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt cím!
A falon 4 cm-es hungarocell van. A lábazatra 3 cm fér csak el, mert több külömben “pozitív” lesz a vakolat.( most betonból van a lábazat,). Most “hőhidas” a ház, alul lecsapódik a parkettán a pára. Remélem a lábazati szigetelés utén ez a probléma meg fog oldódni.
Önnek mi a véleménye?
Tisztelt Bubuka!
Mivel nincs sok hely a szigetelésre, ezért igazából azt tudom válaszolni, hogy a 3 cm- es XPS lapnak kb. ugyan annyi a hőszigetelési értéke, mint a normál fehér EPS lapnak 4 cm vastagságban.
Viszont a lábazat betonból készült, ami nagy valószínűséggel rosszabb értékekkel bír, mint a homlokzati falszerkezet anyaga. Így hiába egyforma szigetelő értékűek az EPS és az XPS 4, illetve 3 cm vastagságban, rosszabb értéket fog kiadni a lábazat szigetelés után is.
Amit javasolni tudok, hogy ha lehetséges, akkor próbálják meg a lábazatot 4 cm- es XPS lappal sziegtelni. Amivel igaz, hogy a lábazat egy síkban kerül a homlokzati szigeteléssel, de szigetelésben már majdnem az 5 cm vastagságú EPS lappal megegyező értéket kapnak. Persze csak abban az esetben, ha nem fog kijjebb lógni a lábazati szigetelés.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
T.Cím!
Házunk falazata Leier blokkból készült, a lábazat beton.
Kérdésem, hogy melyikre, milyen szigetelést javasolnának?
Előre is köszönöm segítségüket.
Tisztelt Nana!
Amennyiben Leiertherm 38 Plus téglából készült az épület, akkor a LEIER honlapján található adatok alapján: Hőátbocsátási tényező (számított) U= 0,30 W/m2K, megfelel a mai követelményeknek a homlokzati falazat. Természetesen, ha megfelelő módon lett felépítve.
Ha ehhez veszünk mondjuk egy 30 cm- es beton lábazatot, akkor kb. 8 cm vastagságú XPS lappal tudnánk a mai követelményeknek megfelelővé tenni.
Természetesen ez csak egy nagyjából számítás, amennyiben pontos értékeket szeretne, akkor mindenképpen egy épületenergetikával foglalkozó szakembert kell felkeresni, aki pontos adatokat tudna önnek kiszámolni.
Ha a falazatnak, és a lábazatnak nincs vízszigetelési problémája, akkor a homlokzatra EPS 80 lapot, a lábazatra pedig XPS lapot tudok ajánlani.
Amennyiben a lábazatra 8 cm- es XPS lap kerül fel, akkor a homlokzatra 10 cm- es lapot ajánlok, hogy ne legyen pozitív kiállású a lábazat.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím!
Házunk 2 szintes,a földszint 38cm-es fallal készült a tetőtér 25cm-es a lábazat beton.
Milyen szigetelést javasolna?
Köszönettel:Varga Tibor
Kedves Szakértő!
Most szigetelem a házamat (utólag)10m-es grafitos lapokkal. A homlokzat alsó 1m-e kölapokkal van borítva. Ezt természetsesen leszedem, de ha újra vissza akarom rakni, akkor XPS lapokat használjak alá, vagy oda is mehet a grafitos? Nm igazi lábazatról van szó, mert ugyanaz a 38-as tégla. Nem beton. Csak a Design miatt van rajta keszthelyi kő.
Köszönettel.
wizipok
Tisztelt Varga Tibor!
Mivel a falazat adatai pontatlanok, így abból nem tudok kiindulni, de a lábazatra minimum 8 cm vastagságú XPS lapot ajánlanék. Ebből kifolyólag a falazatra 10 cm- es sima EPS 80- as szigetelést, hogy meglegyen a 2 cm- es kiugrás.
Természetesen ez csak egy körülbelüli érték, pontos számítást egy energetikus tudna önnek készíteni.
Utólagos szigetelésnél viszont fontos, hogy elsősorban a ház vízszigetelése tökéletes legyen.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Wizipok!
Természetesen használhatja a grafitos lapot is a díszítés alá, mechanikai szempontból a kőburkolat alá nem fontos XPS lapot használni. Viszont amennyiben ezt a lapot leengedi a talajra, akkor a vízzárás érdekében mindenképpen XPS lapot ajánlok. Kőburkolat esetén fontos a szigetelt felületet min. 6 dübellel m2- ként rögzíteni a ragasztás mellett, és az elkészült szigetelt felületet kétszeri hálózással kell ellátni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím!
60cm-es vert falú házunk van, amit most utólag alászigeteltettünk falátvágásos módszerrel. Mivel a beton lábazat lejött, és egyébként sem jó a víz miatt, így új lábazatra van szükségünk. A lényeg az lenne, hogy a vízszintes szigetelés alól a víz el tudjon párologni. A szigetelés a lábazat közepére esik úgy 20cm magasságba. Azt javasolták, hogy tegyünk 2cm-es hungarocellt a lábazatra, és a falakat is szigeteljük le. A kérdésem az lenne, hogy milyen szigetelés vagy vakolat kerülhetne a lábazatra, ami mellett biztosított a pára eltávozása, illetve, hogy a falakra érdemes ráraknunk a szigetelést? Nem képzünk így hőhidat?
Köszönettel: Balaton Mariann
Tisztelt Balaton Mariann!
Amennyiben a lábazatnál fontos a fokozott páramozgás, akkor semmiképpen nem ajánlom, hogy bármilyen hőszigetelő anyag kerüljön a felületre. Sajnos egyik anyag sem képes fokozott páraáteresztésre.
A lábazat felületét szárítóvakolattal érdemes bevakolni a további szellőzés érdekében. Amennyiben a vízszigetelés felett a homlokzaton már nem áll fent vízszigetelési probléma, akkor egy 5 cm- es polisztirol szigetelést nyugodtan felrakhatnak a homlokzatra. De fontos, hogy ténylegesen ne legyen vízszigetelési probléma.
Sajnos a lábazat így mindenképpen rosszabb szigetelési értékkel fog rendelkezni, mind a homlokzat.
Sajnos a megfelelő szigetelést /anyag, elhelyezés/ csak helyszínen, az épület megtekintése után lehetne pontosítani. Kérem, hogy mindenképpen keressen fel egy szakértőt kivitelezés előtt, aki helyszínen meg tudja tekinteni a szigetelendő felületet.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Az az észrevételem, hogy a járda a házhoz képest mozog. Mit ajánl utólagos hőszigetelésnél ennek a problémának a megoldására hogy ne sérüljön a hőszigetelés?
Köszönettel: a feladó
Tisztelt Láng László!
Amennyiben nincs módja, hogy a lábazati lapot a járda szint alá vigye, akkor a lábazati lap és a járda között min. 1 cm- es mozgási hézagot kell hagyni. Amit természetesen tömíteni kell.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
T. Szakértő!
Ön szerint lehetséges, hogy a lábazatnál is normál vagy grafitos lapokat használjak, de vékonyabbat, mert erre a lapra még XPS 1-2 cm lap kerülne a vízzárás miatt. Ennek a lényege a költségkímélés lenne. Ha ez lehetséges, akkor ezt a réteget hogyan kellene a már felragasztott réteghez ragasztani ill. rögzíteni.
Köszönettel: N Lajos
Tisztelt Szakértő!
Acéllemezes szigetelés történt a lábazat első sorában(felülről). Egy oldalon a vakolat alatt vizes volt a tégla, amely most már kiszáradt. Szeretném tanácsát kérni, hogy XPS vagy sima EPS lapot használjunk a lábazat szigetelésére.
Köszönettel várom válaszát.
Tisztelt Szakértő!
Kérdésem: acsaládi ház vakolata kb 2-3 cm-t kilóg a VAKOLATLAN lábazat felett. Mivel szinteltolásos ház,egyedi megoldás szükséges.Nem egyértelmű, h. meddig érjen a lábazati szigetelés, (a járdát megbontva, 10-40 cm mélyről kezdeném az xps lapokat), és
feljebb mehetek e a falszigetelés (kátránypapír) síkján?
Elgondolásom, h. a lábazati szig. felülete a vakolat síkjáig (vagy+ 5mm túl ) érne, és a falszigetelés rálógna a lábazatira, úgy találkoznának, persze, a talajtól megfelelő magasságban.(Tehát nem élben, hanem átlapolva). a falszigetelés alja pedig alu. élvédőt kapna, vagyis azzal kezdődne alul.
Ebben várom véleményét, köszönöm.
Tisztelt N. Lajos!
Sajnos az XPS lapot azért javasoljuk lábazati szigetelésként, a mechanikus védelem mellett, mert zártcellás, és a talajban lévő nedvesség nem tesz kárt a szigetelő anyag szerkezetében.
EPS 80 polisztirol lap esetén /sima, vagy grafitos/ a tartós nedvesség kárt okoz a szigetelő anyagban, vagyis romlik a szigetelő képessége, és a szerkezete.
Ezért nem is javasoljuk EPS 80- as lap használatát lábazati szigetelésnek, de természetesen a vásárló határozza meg, hogy milyen anyagokat szeretne felhasználni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Magdolna!
A lábazat szigetelésére én mindenképpen XPS lapot ajánlok, mivel az EPS lapok szerkezetében, és tulajdonságaiban kárt okoz a nedvesség.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt PotGyuri!
Lábazat szigetelésnél érdemes a talajszint alá min. 30- 40 cm-re levinni az XPS lapot, és ugyan úgy a talajszint felett is min. 30- 40 cm magasságban felvinni. Természetesen lehet nagyobb is ez az érték, de kisebbet nem javaslok.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt szakértő ! Tetőtér beépítésnél ha nem gipszkartont teszek fel a szarufára helyezett párazáró fólia és párnafára ha nem xps lapot,akkor ön szerint ez jó megoldás?Mert ez könnyebb,egyszerűbb és még szigetel is.
Köszönöm !
Tisztelt B.L!
Amennyiben belső szigetelést is szeretne készíteni, inkább ajánlom a lécezés közé elhelyezett szálas szigetelő anyagot és a gipszkarton előtét falat.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt szakértő ! Köszönöm válaszát !Tulajdonképpen a szigetelés a szarufák között már meg van + párazárófólia a ,csupán gipsz karton helyett gondoltam mert könnyebb maga az anyag és szigetel de nem tudom fel lehet e tenni belülre. Köszönöm !
Tisztelt B.L!
Belső szigetelésre nem javaslom, de láttam már olyat, hogy beltérre fel használták.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Garázs felett elhelyezkedő magas földszinti lakás padlóját szeretném utólagosan hőszigetelni. Jelenleg a 10-12cm aljzatbeton alatt vastag 20-25cm salak található, majd azalatt a födém beton. A beton tartógerendák kilógnak a salakrétegből, néhány helyen a végleges padlószinttől csupán 3-5 cm-re vannak. Arra gondoltam, hogy a salakrétegből levéve, hőszigetelő réteget közbeiktatva szeretném visszaépíteni az estrichbetont, természetesen vékonyabbat, kb. 3-4 cm vastagságban. Erre járólap kerül majd. Milyen megoldást, rétegrendet javasol, illetve a gerendáknál hogyan lehet esetleg megoldani, hogy csökkenjen a hőhíd jelenség?
Köszönettel,
Abrankó László
Tisztelt Abrankó László!
Végül is az elképzelt rétegrend nem rossz. Az adott helyre a meglévő szerkezetre mindenképpen kell teríteni egy párzáró fóliát, erre elhelyezhetjük az EPS 100 lépésálló polisztirol lapot, majd ennek a tetejére egy újabb párazáró fólia, és a beton réteg, ez kb. úgy 8- 10 cm- es helyet igényel.
Vagy a födém alsó síkjáról is szigetelhet, ebben az esetben úgy kell elkészíteni a szigetelést, mintha homlokzati szigetelést készítene.
Vagy a két szigetelést kombinálhatja is.
Az egyetlen probléma, ami felmerülhet, ha nincs külső homlokzat szigetelés, hogy a födém koszorúk erősebb hőhidat fognak képezni a leszigetelt padló körül.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Házamat szigetelni szeretném és a kivitelező 10 cm XPS lábazati és 15 cm EPS rendszerű szigetelő anyagot javasol. A ház alatt sziklás szerkezetű az anyag, ezért szeretném megkérdezni, hogy költségkimélési szempontok alapján fontos-e a lábazati szigetelés esetén a 10 cm XPS vagy a 5cm is elégséges? Illletve azt is felmerült, hogy a közetgyapotos megoldás lenne a legkíválóbb. Közetgyapotos megoldás esetén milyen méret vastagság szükséges, hogy hasonló hatékonyságú szigetelő rendszert kapjak, mint a 15 cm EPS rendszer?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel
Györgyi
Tisztelt Györgyi!
Gondolom én a kivitelezője, azért ajánlotta a 10 cm- es XPS lapot a lábazatra, és 15 cm-es EPS lapot a homlokzatra, mert számításokat végzet és a ház megfelelő szigeteléséhez ezek a vastagságok kellenek. Természetesen, ha csak hasra ütés szerűen mondott két méretet, akkor érdemes felkeresni egy energetikust, aki ki tudja önöknek számolni pontosan, hogy milyen vastagságú szigetelő anyagra van szükségük.
Amennyiben az épületnek nincs vízszigetelési problémája, és megfelelő szellőztetést biztosítanak az épületnek, illetve szakszerű kivitelezés történik, akkor tökéletesen jó a polisztirol lapos szigetelés is. Természetesen vásárolhatnak kőzetgyapotot is, de árban kb. 2-3-szorosa, és általában a kivitelezése is drágább. Sajnos viszont hőszigetelésben nem jobb mint a polisztirol lap.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Rönkházunk van (21 cm), mely alatt a föld felszíne fölé nyúló pince van. Erre a lábazatra szeretnénk szigetelést rakni, ami mindenféle képpen ki fog lógni a ház síkján túl. MIlyen megoldást tudna nekünk javasolni?
Köszönettel
EMese
Tisztelt Emese!
Természetesen a lábazatra XPS lapot javaslok, min. a föld felszíntől 30 cm- es magasságig, persze ha ez megoldható. Természetesen szigetelés előtt ellenőrizni kell hogy a lábazatnak, és a falazatnak nincs- e vízszigetelési problémája.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Családi házunk 38cm-es porotherm téglából épült. A szuterin 30cm vastag beton, ami a földfelszíntől 1-2,5m-re áll ki. A talajban a vízszigetelést 3 réteg kátránypapír biztosítja, amit élére állított kisméretű tömör téglához ragasztottunk még betonozás előtt. Ez a tégla és kátránypapír a járda szintjétől 5-10cm-re van feljebb. A 30cm-es betontól a 38cm-es téglafal 6-8cm-re áll ki. A beton felülete éléggé egyenetlen. Milyen szigetelőanyagot javasol e beton szigeteléséhez? Gond-e ha a lábazat szigetelése kijjebb áll, mint a falazat?
Köszönettel: csóka
Tisztelt Csóka!
A lábazati résznek mindenképpen a homlokzati felületnél beljebb kell lennie. Így ha 6- 8 cm-rel van bejebb a lábazat a homlokzatnál, akkor 3- 5 cm- es XPS lapot tudok ajánlani. A lap felragasztására min. 1 cm- es ragasztó vastagságot kell számolni, maga a lap mondjuk 3 cm- es és a felületi burkolásra is lehet 1 cm számolni, így már 5 cm-nél tartunk.
Lábazatra mindenképpen XPS zártcellás polisztirol lapot javaslok, főleg hogy a függeleges szigetelést csak 5- 10 cm-es magasságba lett felvive a járdaszint fölé.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Családi házunk, ami kb 1970-es építésű tetőtér beépítéssel “toldva” lett 30-as porotherm téglával. Főleg északi oldali szobák hidegek és penészesek, ezért szeretnénk szigetelni házunkat. Még nem döntöttük el, hogy polisztirol vagy kőzetgyapot rendszert válasszunk-e. A fal szellőzése miatt az utóbbira gondoltunk, bár anyagi korlátok miatt a polisztirolos rendszert sem vetettük még el. Önök mit javasolnak, melyikkel járunk jobban, illetve milyen vastagság felelne meg nekünk?
Kedves Zé!
A jelenlegi rendeletnek megfelelően már 5 cm- es szigeteléssel elérik a kért határértéket. Természetesen ez csak egy körülbelüli számítás, így amennyiben pontos értékre van szüksége, akkor kérem keressen fel egy energetikust.
Ha az épület szerkezeti elemei szárazak, és nem fordulhat elő vizesedés, akkor nyugodtan tudom ajánlani a polisztirol lapos szigetelést is. Mivel az épületek határoló szerkezetei csak a páratartalom pár %-át engedik át, így igazából nincs nagy jelentősége, hogy kőzetgyapotot vagy polisztirolt használnak szigetelésnek. Viszont fontos, hogy bármivel is látják el a felületet megfelelő szellőztetést kell biztosítani az épületben.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
A lábazati lap és a járda között min. 1 cm- es mozgási hézagot mivel szokták tömíteni?
A felragasztás után vagy a vakoláskor kell?
Tisztelettel:Török Zoltán
Tisztelt Török Zoltán!
A dilatációs hézag tömítésére univerzális szilikont tudom javasolni. A tömítést a vakolat készenléte után érdemes elkészíteni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Köszönöm a válaszát.
Tisztelettel: Török Zoltán
Kedves Szakértő!
Azt szeretném megkérdezni, hogy zsalukőből készült lábazatra
hány centiméteres szigetelés szükséges, amennyiben a homlokzati szigetelés blokktégla falazatra 5 centiméteres lett rakva.
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Szakértő!
Házunk vályogból készült 50cm vastagságú.Használhatok EPS lapot szigetelni? Gondolok itt a pára áteresztésre. Sajnos talajvizes területen áll a nem megfelelő szigetés miatt néha kb 40 cm-re felnedvesedik, ez a közfalra vonatkozik de csak ott ahol a pince van alatta.A főfalak szárazak. Én 8cm -es szigetelésre gondoltam, nem tudom elég-e.A pince födémét is szigetelni kell oda hány cm-es kell? A ház lábazata téglából van, Ön mit javasol?
Válaszát előre is köszönöm
Kedves Posztóné!
Sajnos a megadott adatokból, még egy körülbelüli számítást sem tudok végezni. Viszont az biztos, hogy a lábazati résznek rosszabb a szigetelési értéke, mint a homlokzati falazatnak, így biztos, hogy min. arra is szükséges az 5 cm- es szigetelés. Ha nem szeretnék egy síkba hozni a homlokzatot és a lábazatot, akkor pedig 3 cm- es vastagságú szigetelést ajánlok.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Ballon Zoltánné!
Amíg a vizesedést nem szüntetik meg, addig sajnos semmilyen szigetelő anyagot nem tudok javasolni. Ilyen helyzetben több kárt csinálna ez ember, mint hasznot.
Amennyiben teljes mértékben megszüntetik a vizesedést, és szárazak a falak, akkor nyugodt szível tudom ajánlani a polisztirol lapos szigetelést is.
A 8 cm- es szigetelés már megfelelő, persze attól függően, hogy mit szeretne elérni.
Ha lehetősége van, akkor a pince mennyezetét min. 10 cm- es szigeteléssel lássa el.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Lehet e ugyanazzal a ragasztóval ragasztani a grafitos lapot mint a sima polisztirolt?
Ugyanez a kérdésem a lábazati XPS-re. Megfelel e például a DouContact erre a célra?
Köszönettel,
Szabó István
Tisztelt Szabó István!
Minden esetben a gyártó cég leírásában kell körülnéznie, mert ők határozzák meg hogy melyik termék ragasztását, melyik ragasztó anyagukkal engedélyezik.
Elméletileg az XPS lap felragasztásához a Baumit katalógusban nem találtam olyan ragasztót, amelyet kifejezetten lábazati lap felragasztásához javasolnak.
De azt mondhatom, hogy általában minden polisztirol lap ragasztó alkalmazható XPS lap felragasztásához is.
Amennyiben vízszigetelő lemezre szeretnének XPS lábazati lapot felragasztani, akkor viszont az EPS PURHAB ragasztót javaslom ragasztó anyagként.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kérem szíves tanácsát, hogy 30 cm vtg kazincbarcikai gázszilikát blokk falra és alatta 30 cm vtg lapszéltörmelékkel (mészkő) borított beton lábazatra (pincefal kb 1,2 m-re kiálló része) milyen pótlólagos hőszigetelést ajánlana.
Köszönettel
Bátory Béláné
Tisztelt Bátory Béláné!
A gázszilikát falazatra kb. egy 6 cm- es hőszigetelés elegendő lenne, hogy a mai rendeleteknek megfeleljen. Viszont a beton lábazatra, főleg hogy kb. a homlokzattal megegyező értéket kapjuk min. 10 cm- es XPS lapot tudok javasolni. De ma már nem megengedett, hogy a lábazat kijjebb lógjon a homlokzatnál, így úgy kell megválasztani a homlokzat szigetelésének vastagságát, hogy vagy egy síkba essen a lábazattal, vagy 1- 2 cm-rel kijjebb legyen a homlokzat.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Pontosan melyik fajtára gondolt a falnál?
Köszönettel
Bátory Béláné
Kedves Béláné!
Homlokzatra mind a kőzetgyapot szigetelést, mind a polisztirol lap szigetelést tudom javasolni, ha szárazak a falak. Lábazatra pedig XPS lapot javaslok.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Társasházi, első emeleti lakásunk erkélyét alulról és oldalról 5-5 cm nikecellel szigetelték. Az épület Porotherm 38-as téglából épült, 5 cm nikecellel.
Az épület szerkezete miatt egy betongerenda van a szoba külső fala alatt, 20 cm magasan nyúlik a padlószint fölé, ez kapcsolódik az erkélykonzolhoz is. Az erkély a burkolat alatt nincsen szigetelve,így hideg időszakban a szoba parkettája is hideg, illetve feltételezésem szerint a betongerenda innen veszi át a hideget, amit “bevisz” a szobába is. Ezen az ominózus betongerendán kialakuló hőhíd miatt természetesen a pára is lecsapódik.
A kérdésem az lenne, hogy a fent leírt problémán egy 3-4 cm vastagságú, burkolat alá elhelyezett, lépésálló XPS szigetelés segíthet-e Ön szerint? (Sajnos ennél vastagabb szigetelés nem fél el az erkélyajtó küszöb miatt, 4 cm már nagyon határeset).
Tisztelt Péter!
Remélem az erkély elejét is leszigetelték, nem csak az alját, és az oldalát. Természetesen megfelelő az XPS lap erkély szigetelésére. De mindenképpen a burkolat elhelyezése előtt kell egy járófelületet kialakítania /beton réteg/, mert sajnos az XPS lapot nem alkalmas közvetlen teherhordásra.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Elnézést, ha a leírás nem volt egyértelmű (sajnos fotot csatolni itt nem tudtam): az erkély szabad élei és alja is szigetelve van, kivéve a burkolat alatti rész. Sőt, még garanciális időszakban, mikor többen jelezték a kivitelező felé a hőhíd problémáját, az oldalélekre körben +1 réteg nikecell került (nem tudom, miből gondolták,hogy elég lesz).
Erkélykonzol a monolit vb födém folytatása, szintén vasbeton.
A konkrét megvalósítás úgy nézne ki, hogy a burkolatot és az alatta lévő ragasztóanyagot felszedném, majd vékonyan beton kiegyenlítés (ha egyáltalán szükséges), XPS ragasztás, kenhető vízszigetelés és burkolat visszarakás. Kb ennyi fér el a küszöbig.
Ez így rendben lenne így?
Köszönöm.
Tisztelt Péter!
Ahogy azt előzőleg is írtam, sajnos az XPS lapot nem lehet közvetlenül terhelni. Így az ön által leírt rétegrendben sem lehet felhasználni. Sajnos az XPS lap tetejére, ki kell alakítani mindenképpen egy koptató réteget, egy teherelosztó réteget. Ha csak simán a burkolatot ráteszi az XPS lapra, akkor a mechanikai, és a hőtágulási mozgásoktól előbb utóbb fel fog lazulni a burkolat, akkor el is válhat a padlótól.
Amennyiben nincs hely betonozásra, akkor érdemes lenne egy fa burkolat elkészítésén gondolkodni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
A tanácsát kérem. Alumínium trapézlemezből készült billenős garázsajtómat mivel szigeteljem ? 4 cm zártszelvény a keret.
Tisztelettel: Kiss Magda
Kedves Magda!
Amennyiben nem fontos az esztétika, akkor a legegyszerűbb megoldás belülről a zártszelvény közé felragasztani EPS 80 polisztirol lapot. Ha esetleg kicsit erősebb anyagot szeretne, mármint kicsit nehezebben sérülőt, akkor az XPS lapot javaslom felragasztani.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Családi házam hőszigetelését tervezem. Első körben valószínűleg csak a lábazati szigetelés készül el. Az alap viszonylag magas, a padlószint 30-80 cm-re van a járdaszint felett. Érdemes-e lemenni mindenhol a járdaszintig, esetleg a felszín alá a szigeteléssel, vagy elég a padlószint alatt 50 cm-rel kezdeni az indítóprofillal? Hogyan védhetem a lábazati szigetelés felső pozitív élét, amíg a homlokzati szigetelés el nem készül? Ez rossz esetben egy egész év különbséget is jelenthet majd.
Köszönettel,
Tegze Sándor
Kedves Sándor!
Amennyiben a lábazat alsó része lejeb esik, mint a padló szint alsó síkja, akkor elegendő a padlószinttől számítva 50 cm-ről indítani a szigetelést.
A lábazati lap elhelyezésénél arra kell oda figyelni, hogy min. 30-50 cm magasságban lejeb vigyük, min ahogy a padló szintünk van.
Az XPS lap felső élének védelmére, vagy az indítósín elhelyezését tudom javasolni, vagy élvédőt kell ideiglenesen elhelyezni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő,
38 cm-es téglafalú családi házunkat 8 cm-es utólagos EPS rendszerrel láttuk el. A lábazat kb 60-65 cm magas és betonblokk-elemekből van. Kérdésem az lenne, hogy elegendő-e az 5 cm-es XPS szigetelés a lábazatra és, hogy mindenképpen le kell-e menjünk a talajszint alá? Azt olvastam, hogy a lábazati szigetelés 50-60 cm-rel legyen a padlószint alatt. Nekünk ez úgy is megvan, ha nem megyünk a talaj alá. Ha nem megyek a talajszint alá, akkor csökken-e a hőszigetelés mértéke? Ezt elsősorban költségtakarékossági szempontból kérdezem. Válaszát előre is köszönöm!
G. Tamás
Tisztelt Szakértő !
1. Le kell e a járdaszint alá engednem a lábazati szigetelést ha a belső(szobák) alatt lépésálló szigetelést tervezek (3cm) az aljzatbeton alá?
2. 1967-ben épült, 38cm-es lyukacsos tégla falazatra 12cm-es EPS homlokzati és 10 cm XPS lábazati szigetelés jó lesz? Van értelme vastagabbat?
3. Az ablakoknál be kell e fordulni a homlokzatra merőlegesen (2cm EPS-sel) a redőny lefutósín mögé az ablakkeretig? Mi van ha nem fordulok be?
Köszönöm.
Tisztelt G. Tamás!
Mindenképpen javasolt a lábazat szigetelése. Az, hogy elegendő-e az 5 cm-es vastagság, ez attól függ, hogy milyen értéket szeretnénk elérni. Ha belegondolunk, hogy a homlokzatra, ami 38-as téglafal 8 cm-es szigetelést készített, akkor a lábazatra, ami beton, és rosszabb a szigetelő képessége, mint a homlokzatnak, elegendő az 5 cm-es?? A lábazat végső felület kezelt síkjának vagy a homlokzat síkjával kell egybe esnie, vagy 1-2 cm-re beljebb kell lennie. Ezt a két tényt kell összerakni, hogy első ránézésre megállapítsuk a lábazat szigetelésének vastagságát. Persze az ideális mérethez érdemes felkeresni egy energetikust.
A lábazati szigetelést érdemes lejjebb vinni, mint a talajszint, mivel a talaj felső 80 cm-t fagy veszélyes zónába sorolják.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt József!
Mindenképpen érdemes leengedni a lábazati szigetelést a padlószint alá, még hozzá min. a padlószintben lévő szigeteléstől számítva 50 cm-t.
Az, hogy megfelelő vastagságú-e a felsorolt szigetelés, vagy nem, az attól függ milyen eredményt szeretnének elérni. Pontos értékekkel viszont egy energetikus tudna önnek segíteni.
Az ablak káváknál a befordulás, szigetelés akkor lenne ideális, ha ugyan olyan vastagsággal oldaná meg, mint a homlokzat szigetelése. Mivel ezt a legtöbb utólagos szigetelésnél nem lehet betartani, így törekedni kell, hogy a legvastagabb, és a legjobb szigeteléssel rendelkező termék kerüljön beépítésre. Általánosságban pont erről a felületről feledkeznek meg, vagy ezt a felületet gondolják lényegtelen dolognak. Pedig a kávák szigeteletlensége okozza legtöbb esetben a hőhidak képződését, és az azt követő penészesedést.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Köszönöm az előző válaszát! Annyi kérdésem lenne még, hogy a lábazati szigetelésre ajánlott lábazati vakolatot tenni, vagy jó a sima 2mm-es kapart vakolat is? Tudtommal mindkettő ugyanabból a kötőanyagól készült. Költséghatékonyság miatt kérdezem.
Valamint még az is érdekelne, hogy mindenképpen szükséges-e dübelezni a 5cm-es xps lapokat? Nem elég-e mondjuk a dupla hálózás? Tudniillik a házunk alapja(a bezsaluzott beton) fölött még van két réteg, magasságban összesen kb 65 cm magas betonblokk. Ez gyakorlatilag a lábazat látható része.Azt tudom a a betonblokkok alatt(a betonalapon)van vízszigetelés, viszont, hogy a betonelemek fölött van-e(ahol már a homlokzati szigetelés kezdődik), azt nem tudom, nem felismerhető.Emiatt félek a vízszigetelés fölött fúrni.
Válaszát előre is köszönöm!
G. Tamás
Tisztelt Tamás!
Természetesen nem fontos lábazati vakolatot használni a lábazatra, lehet homlokzati vakolatot is. A lábazati csak azért javasolt mert strapabíróbb, így jobban ellen áll a mechanikai hatásoknak.
Dupla hálózás nem szüksége, mert azzal csak növeljük a szigetelés súlyát, és ha nem dübelezünk , akkor ez nagyon fontos szempont.
Ha csak egy 30 cm-re lesz felvíve a szigetelés, főleg ha a talajszínt alatt is megfogatjuk, akkor nem fontos a dülbelezés.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Vevőszolgálat.
Házam 2-m.magas nem hőszigetelt/belül szuterén/falához a
kertkapcsolat miatt rézsü szerúen szeretnénk földdel szeretném feltölteni.Milyen rétegrendü viz és hőszigetelő
anyag szükséges hozzá.
Köszönettel Dul Gyula
Tisztelt Dul Gyula!
Mindenképpen szükséges egy vízszigetelő réteg elhelyezése a függőleges falazatra. Erre érdemes egy XPS hőszigetelő lapot felragasztani, és a mechanikus védelem, illetve a csapadék-, és réteg víz elvezetése érdekében egy felület szivárgó drénlemez-, illetve cső beépítése javasolt.
Természetesen a pontos rétegrend kialakításához, kérem keressen fel egy szakembert a kivitelezés helyszínén.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm!
Üb 25 ös beton pincefalam kívülről víz szigeteltem,8 cm xps hőszigeteléssel és fefületszivárgás mentesítővel láttam el.2m mély a pince,és 50 cm re van kint a talajszinttől.Szeretném megtudi,hogy a pincében milyen lessz a komfortérzet.
Tisztelt Molnár Gábor!
Az ön által feltett kérdésre egy energetikus tud választ adni, egy hosszadalmasabb számítás alapján.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Fóliás úszómedence (zsalukő+szöveterősített fólia) hőveszteségének csökkentésére alkalmazhatók XPS lapok? Milyen konkrét termékek alkalmasak alulra? (~1.5m vízoszlop nyomása; ennek hatására hány % összenyomódás lesz? Szükséges a fólia és az XPS közé valamilyen + réteg?) Milyen lap alkalmas az oldalfalra? Volt már ilyen próbálkozás / tapasztalat?
Üdvözlettel: Törköly László.
Tisztelt Törköly László!
Sajnos nem forgalmazunk olyan XPS lapot, ami megfelelő paraméterekkel rendelkezne az Ön által kigondolt funkcióban. Kérem keressen fel egy XPS lap gyártó céget, és ők pontos típust tudnak önnek javasolni a kívánt beépítés helyére.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Meglévő lábazatra XPS hőszigetelést ragasztunk. A járdák miatt a talajba eresztés már meglehetősen nagy költségekkel járna. (a lábazat 80 cm magas)
Korábban írta a járda, és az XPS közötti hézagot.
A kérdésem az lenne, hogy ezt mivel kell kitölteni?
Ha szilikon tartalmúval, akkor abból melyik minőséget ajánlja? Köszönöm!
Tisztelt Horváth Benedek!
Amennyiben nem tudják talajszint alá vinni az XPS hőszigetelő lapokat, akkor érdemes a járda szinttől kb. 1 cm-re megállni. Mivel az épületnek, és a hozzá kapcsolódó különálló szerkezeteknek más-más nagyságú a szerkezeti mozgása, így kell egy minimális rést hagyni a szerkezetek között. Ezt a hézagot pedig érdemes egy jó minőségű, pl. Neutrális szilikonnal kitölteni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
A házunkat szigetelni szeretnénk.A járdát körbe a ház körül fel kell bontani mivel,rossz a lejtése és eltávolodott a háztól.Arra gondoltunk, hogy először a járda szintje alá és fölé kap 50 cm-es bitumenes szigetelést.Utána az XPS-t elég ha 30 cm-t engedjük a föld alá és 30 cm marad a felszínen?A lábazat szigetelése után újra betonoznánk járdát körbe 1 méter szélesen.
A ház falai 38 cm-ek kisméretű téglából épültek,és a földbe is van 90 cm téglasor és az alatt van 50 cm beton alap.
Mit javasolna,hány cm es XPS-el és hány cm-es EPS-el szigeteljük le a házat?Vagy esetleg más szigetelés lenne megfelelőbb?
Tisztelt Szakértő!
Egy kb.1960-as évekbe épült házat újítottunk fel, nyilás zárok is cserélve lettek.
Az idén tervezzük a homlokzat szigetelést.
A falazat kisméretű tömör téglából épült, mely vastagsága kb. 30 cm. A ház maga téglaalappal rendelkezik.
A ház egyik oldalán (déli) nincsen betonjárda.
Ön mit javasol a szigeteléssel kapcsolatban? Milyen vastagságú és milyen típusú szigetelő anyagot (rendszert) használjunk?
Minden oldalon menjünk a járdaszint alá? Szigetelést befejezve, mennyire elengedhetetlen a ház körül a járda kiépítése? Olvastam az expert típusú lábazati szigetelő anyagról, ott javasolják a tömörített kavics rétegere fektetni. Azon az oldalon ahol van járda ugyan ezen rendszer esetében mit tanácsol?
Ha nem anyagi forrásunk a teljes hőszigeteléshez (egy év várakozás), nagyot hibázunk-e ha csak a lábazati szigetelést (egyik válaszában olvastam) ill. az Északi falat szigeteljük le? Vagy inkább törekedjünk a befejezésre…A vakolással várhatunk egy évet?
Tisztelt Gurin Tamás!
Amennyiben szárazak a falak, és megoldott a vízszigetelésük, akkor alkalmazható EPS szigetelés is. A falazat megadott tulajdonságaiból számolva kb. egy 12 cm-es szigeteléssel érné el a mai követelményeket.
Ebből kifolyólag egyértelmű, hogy a lábazati szigetelésnek is javasolt ez a vastagság, hisz egy része ugyan abból készült, a betonnak pedig még rosszabbak az értékei.
Az ideális az lenne, ha a talajszinttől számítva 80 cm-re lefelé, és a talajszinttől pedig min. 30 cm-re felfelé helyeznének el lábazati XPS lapot.
Természetesen a pontos adatokat, és a szigetelés típusát egy energetikus tudja önnek meghatározni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szondi Györgyi!
A leírt falazatra min. 12 cm-es EPS polisztirol lapos szigetelést, és 12 cm-es XPS lapos lábazati szigetelést javaslok. Természetesen a hőszigetelést csak akkor lehet elkezdeni, ha megoldott, és épp a vízszigetelése az épületnek. A pontos értékét egy energetikus tudja meghatározni, a szigetelő anyag típusával együtt.
Javasolt az épület mellé egy kavics réteget készíteni, mert ezzel a réteggel könnyebben el tudjuk vezetni a csapadékot, és a talaj vizet, ~nedvességet.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Kérném a tanácsát.Milyen vastagságú XPS lapot ajánl a lábazatra ha 30cm vastag kavicsbetonból készült. Az épület falazata B30-as tégla és 4cm-es EPS és 8cm-es grafit reflex szigeteléssel van ellátva.
Tisztelettel:Janek
Tisztelt Janek!
Egy körülbelüli számítás alapján olyan 10 cm-es vastagságú XPS lap szigetelést javaslok a lábazatára. Természetesen a pontos értékeket egy energetikus tudja önnek meghatározni pontos számítások alapján.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Tisztelettel megköszönöm válaszát.
Kérdezném még,hogy szükséges-e a lábazatot dübelezni,ha a lábazat magassága 50cm. A maradék 10 centit engedjem a járdaszint alá? Mivel az XPS lábazati polisztirol tábla magassága 60cm.
Tisztelettel: Janek
Tisztelt Szakértő!
A tanácsát szeretném kérni abban, hogy 1965-ben épült társasház magasföldszintjén milyen belső XPS szigetelést és rétegrendet tud ajánlani. A lakás pince fölött helyezkedik el és a padló télen átveszi a hideget valamint a pára lecsapódik.
Tisztelettel: Mariann
Kedves Janek!
Az említett lábazati lapot min. 2 db dübellel érdemes rögzíteni a felülethez táblánként.
Ha lehetősége van, akkor érdemes a maradék 10 cm-t leengedni a járdaszint alá.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Mariann!
Elsősorban ilyen helyzetben inkább a födém alsó síkját javaslom leszigetelni (pl. gipszkarton álmennyezettel, vagy ragasztással felrakott szigeteléssel).
Sajnos jelenleg nem rendelkezünk olyan szigetelő anyaggal, amire közvetlenül lehetne egy tartószerkezet nélküli burkolatot elhelyezni.
Így belső szigetelésként pl. egy hajópadlót tudok elképzelni, stafnizással, és a lécezés között szálas szigetelő anyag elhelyezését javaslom.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt cím!
Családi házunk emeleti szobájába laminált parkettát raknánk, mely alá hangszigetelésre 3 vagy 4 cm-es,kemény lépésálló hungarocellt ajánlottak. Meg tudja ezt erősíteni? 30 nm-ről van szó.Ön mit ajánlana? És milyen árban?
Köszönettel,
Simon János
Tisztelt Szakértő!
Sajnos ez a megoldás nem megoldható mert a lakás több pincerész fölött van. Belső padlószigeteléssel esetleg megoldható lenne?
Tisztelettel:Mariann
Tisztelt Simon János!
Nem tudom pontosan milyen típusú szigetelést javasoltak önnek. Ha beton aljzatba lenne elhelyezve a szigetelés, akkor lépéshang-gátló polisztirol lapot javaslok. Ha viszont egy faszerkezet közé kerülne a szigetelés minden terhelés nélkül, akkor inkább egy szálas szigetelő anyagot javaslok elhelyezni.
Alapvetően egy sima EPS 100 lépésálló polisztirol nem a hangszigeteléséről híres, így ezt a megoldást hangszigetelés céljából nem tudom javasolni.
Ezenkívül a lépésálló polisztirol lap nem igazán bírja el a pontszerű terhelést, így laminált lap alá nem javasolt az alkalmazása.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Mariann!
Ideális esetben ehhez min. egy 10 cm-es helyre lenne szükség. Az a kérdés, hogy mekkora hely van a padló szigetelésére. Vannak otthon megépíthető rétegrend, de sajnos a tartósságukról nem tudok nyilatkozni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Milyen megoldást lehet alkalmazni 5 cm-es lábazati hőszigetelésre, amelyet utána kb. 70 kg/m2 súlyú ürömi mediterrán kővel szeretném leburkolni?
Tisztelt Bihari István!
Az említett kőfajta használatát is meg lehet oldani, csak pár feltételt be kell tartani.
A lábazat szigetelése a következő rétegrendben készüljön:
-megfelelő módon előkészített lábazati falszakasz,
-XPS lap felragasztása vakolható kőzetgyapothoz alkalmazott ragasztóval,
-hálózás + glettelés vakolható kőzetgyapothoz használt ragasztóval),
-fémszeges szigetelést rögzítő dübel elhelyezése, m2-ként min. 6 db,
-újabb hálózás + glettelés (vakolható kőzetgyapothoz használt ragasztóval)
-burkolat felragasztása extra flexibilis kő fajtának megfelelő ragasztóval.
Mivel elég nagy súlyról van szó, így a burkolatnak mindenképpen kell egy stabil felület az indításhoz, pl. járda, illetve max. 1 m-es magasságig szabad felvinni a burkolatot.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Szeretném megkérdezni, hogy 38-as falat (kisméretű régebben szigeteltnek mondott téglából készült, amiben három sorban összesen 16 db 1 cm átmérőjű lyuk található) 8 cm vastag EPS-el, beton lábazatra 8 cm vastag xps-sel tervezek szigetelni.
Nem okoz-e páralecsapódást valahol, ha azonos vastagságú az eps és az xps. Mennyi az a minimum érték amivel a lábazati xps-t a talajszint alá kell vinni, illetve okozhat-e problémát, ha csak pár centiméter kerül a talajszint alá.
Köszönöm válaszát!
Tisztelettel: Károly
Tisztelt Károly!
Kérdéseivel kérem keressen fel egy energetikust, aki hőtechnikai-, és páratechnikai számítások alapján pontos szigetelő anyag típust, vastagságot, és rétegrendet tud önnek meghatározni.
A páralecsapódás a falazat hőhíd mentesítése, a megfelelően tervezett szigetelés vastagsága, és az épület megfelelő szellőztetése esetén elkerülhető.
A lábazati lapot alapvetően talajszinttől lefelé kb. 80 cm-es mélységbe ajánlott levinni. De ez általában egy utólagosan szigetelésnél nem megoldható. Érdemes olyan mélységig leengedni, hogy szigetelést, amennyire csak tudják.
Alap esetben a lábazati szigetelésnek talajszint alatti szerepe a tartófal alsó szakaszának, és a padló külső 1 m-es szakaszának a szigetelése, hőhíd mentesítése. De ezt a ház, és a környezete is befolyásolja.
Pl.: Ha az épület mondjuk magas lábazattal rendelkezik (1 m-es), akkor a padlószint alatt meg van kb a 80 cm-es szigetelés.
Azt hogy későbbiekben, a nem szigetelt felületen keletkezik-e valamilyen károsodás, ezt az épület tulajdonságaiból, a szigetelés méretezésétől, és tervezésétől, és a lakó környezettől függ.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Ami előző levelemből lemaradt: köszönöm gyors válaszát és szakszerű segítségét!
Üdvözlettel: Bihari István
Szívesen.
Mi a véleménye a lábazat és a tégla közé helyezett nagy nyomásálló höszigetelésről? (nyomoérő, nyíróerő)
Köszönettel!
Tisztelt posz!
Sajnos nem tudom melyik hőszigetelő anyagra tetszik gondolni amit a lábazat és a homlokzati közé helyeznek el. Kérem legyen szíves egy kicsit pontosítani, és utána nézek a terméknek.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Üdvozletem Azt szeretnem meg erdeklődni hogy külső szigetelésre kombinalva használhatom e a eps és az xps t,ugyanis a haz alapját az utca tőltése meg haladta,és az xps t használnám alulra úgyanis az bele kerűlne egy tiz centiméterre a főldbe Kézcsokom
Tisztelt László!
Természetesen az XPS lapot lehet lábazati részre is használni. Nyugodtan le lehet engedni a talajszint alá is.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
tisztelt cim!teglabol keszült hazamat szeretnem kivülröl utolagosan szigetelni polisztirolhabbal.mivel olvastam hogy az ultraibolya sugarzas tönkreteszi az a kerdesem utana mivel kell festeni vagy vakolni a szigetelest?üdv ;sagine
Tisztelt Ságiné!
Amennyiben a szabadba hagyja fedetlenül a szigetelést, akkor sajnos egy idő után megsárgul, és porlani kezd a szigetelés. De természetesen a falazatra felrögzítve, és egy hálózással (plusz vakolattal, vagy festéssel) ellátva már nem lesz baja a szigetelésnek.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
A házunk nagyméretű, lyukacsos, jól hőszigetekő téglából épült. A falvastagság a vakolattal együtt 42-45cm. Itt nincs is hőszigetelési problémánk. A lábazat viszont puszta beton 60cm magasságig. Mióta központi fűtésünk van és az egész ház jól fűtött, a belső falak alján a parkettán és járólapon kicsapódik a pára és penészedik a fal. Főleg a hideg szélnek kitett oldalon. Kézzel lehet érezni, hogy sokkal hidegebb a járólap a fal melletti 5-10cm-es sávban és vizes.
A kőporos homlokzat alá 3cm-es hőszigetelő lapok férnének, de nem tudom hogy ez a vastagság elég-e. Láttam olyan házat, ahol a lábazati szigetelés 5cm-t kilógott a homlokzat alól és horganyzott bádoglemezt raktak rá.
Az a kérdésem, hogy a lábazatot milyen vastag hőszigetelő lapokkal szigeteljem?
A válaszát előre is köszönöm! Astrojoe
Kedves Astro Joe!
Sajnos nagy valószínűséggel, ahogy ön is gondolta a lábazat szigeteletlensége okozza gondot. Arról nem vagyok meggyőzve, hogy elég a 3 cm-es vastagság, de ha nincs több hely akkor nincs választása. Gyakorlatilag egy 60 cm-es beton lábazat kb. 10 cm-es szigetelést igényelne, amit esetleg az Ön által említett bádoglemezeléssel meg lehetne oldani. De lehet, hogy túl érdekesen nézne ki.
Érdemes első körben az említett 3 cm-es vastagsággal leszigetelni, és ha nem megfelelő még mindig lehet bővíteni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
XPS lap megfelelne laminált padló alá hőszigetelésként alátétfólia helyett?Megfelel a teherbírása?
Tisztelt Szolga István!
Sajnos az XPS lap nem erre a célra lett kifejlesztve. Így nem tudok a kérdésére pontos válasszal szolgálni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Házam hőszigetelésénél azt a hibát követtem el,hogy a lábazati hőszigetelést EPS lapból készítettem. Ami 10 cm-el nyúlik a föld szintje alá, felfelé a földszintjétől 35 cm magas a lábazat, a felragasztott lapok vastagsága 4cm.
Fel van ragasztva, Viszont nincs még hálózva, és dübbelezve sem. Csak fekete fóliával takartam,hogy ne károsodjon tavaszig. Nem tudom,hogyan korrigálhatnám a hibát? Mivel a homlokzati szigetelés lehetővé fogja tenni, vastagabb lábazati szigetelés kialakítását.
Arra gondoltam,hogy az EPS táblákra közvetlenül felragasztanék 2cm vastag XPS lapokat ezután dübbelezném hálóznám és be simítanám. Csak nem vagyok benne biztos,hogy a hagyományos EPS ragasztó megfelelően össze tudja e ragasztani a két különböző anyagú lapot tartósan?
Mivel járda még nincs így alulról is meghosszabbítanám a lábazati szigetelést,6-7 cm vastag XPS lap felragasztásával közvetlenül a beton alapra,(mintegy a lábazati szigetelés közvetlen folytatásaként)
Így teljesen körbe lenne véve, az EPS-ből készült lábazati szigetelés, XPS lapokkal. Alulról,és a leendő járda felől is.
Nem tudom,hogy jó e az ötlet,ezért fordulok önhöz ,előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel Tibor.
Kedves Tibor!
Az elképzelése jó. Mindenképpen úgy kell kijavítani a hibát, hogy a lábazati részre felragasztott EPS lap körbe legyen véve XPS lappal. Így nem tudja károsítani a nedvesség. Természetesen a sima zsákos, por állagú polisztirol lappal is meg lehet oldani a két anyag egymáshoz való rögzítését. De egyszerűbb, gyorsabb, és tisztább is, ha EPS PURHAB ragasztóval oldja meg az egymáshoz való összeragasztást.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Köszönöm gyors válaszát.
Akkor a lapokat össze fogom ragasztani.
Még annyit szeretnék kérdezni,hogy a föld szintje alá 30 cm-re leengedett XPS lapok alá tennék kavicságyat, kb10cm vastagon. És oldalt is kaviccsal tölteném vissza a kiásott árkot az XPS lapok mellett, tehát a kiásott föld helyett kavicsot tennék vissza,a terep szint magasságáig.
Arra gondoltam,hogy ezzel még szárazabbá tehetném a lábazati szigetelés környezetét.
Mivel a szigetelés így közvetlenül,csak kaviccsal érintkezne.
Evvel is plusz korrigálva, az általam elkövetett hibát.
Azt szeretném kérdezni,nem-e ártok majd ezzel a lábazati hőszigetelésnek,és ha nem,akkor milyen méretű kaviccsal szokták a kavicságyakat készíteni.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Tibor.
Kedves Tibor!
A kavicságy jó megoldás, mert könnyebben levezeti a csapadékot, és nem a lábazatot terheli a víz. Kb. 30 mm-es átmérőjű kaviccsal érdemes megcsinálni, de az ilyen anyagokkal foglalkozó cégek ebben pontosabban tudnak segíteni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Köszönöm válaszát,
Egy régebbi levelemben írtam önnek, hogy 5cm-es EPS lapokkal szigetelt homlokzatomat szeretném megvastagítani, még egy 5 cm réteg felhelyezésével.
Akkor elfelejtettem megkérdezni, hogy hány db dübbelt tegyek négyzetméterenként? Az épület legmagasabb pontja 5.1méter, ez a tetőgerinc magassága.
Köszönöm szépen az eddigi segítségét.
Üdvözlettel. Tibor.
Kedves Tibor!
Min. 6 db/ m2 dübelt javaslok a homlokzati szigetelés rögzítésére. A hosszúságát mindenképpen úgy kell megválasztani, hogy a meglévő szigetelésen keresztül a falazatba fogjon a dübel.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Egy belvárosi második emeleti lakásban építek padlófűtést. A födémet nem akarom súlyban terhelni ezért valamennyi salak helyett polisztirol lapot is fogom helyezni, ami egyébként a szigetelés miatt is kell.
A betonon kívül kb 3 cm-t tudok szánni a szigetelésre, miből csináljam, xps, ps . stb, a helyiség száraz, egyben árajánlatot szeretnék kérni 70 nm-re.
Köszönöm
Tisztelt Érdeklődő!
Padlófűtéshez elsősorban EPS 100 lépésálló polisztirol lapot szoktak alkalmazni.
Viszont érdemes lenne a padlófűtés elkészítéséhez fellátogatnia a http://www.unopor.hu weboldalra, ahol egy új technológiával készült padlófűtési rendszert tudnak önnek bemutatni.
http://www.uponor.hu/~/media/Files/Uponor/Hungary/Minitec%20Muszaki%20Utmutato.pdf
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Családi házunk B30-as falazóelemből épült falára 12 cm-es homlokzati polisztirol hőszigetelés került. A lábazati szigetelés elmaradt, amit utólag bánunk – bár a mesterek azt mondták, hogy arra nincs semmi szükség. Lényeg, hogy ezt most pótolni szeretnénk és kíváncsi lennék, hogy a 12-es homlokzati szigeteléshez milyen lábazati hőszigetelés “passzol”? Ezt milyen áron tudják szállítani Szentendrére (komplett rendszer érdekel)? Illetve, hogy tudnak-e megbízható csapatot ajánlani Pest megyében, akik határidőre, jó minőségben dolgoznak?
Köszönettel, Csaba
Kedves Szilvia!
Társasházunkra utólagosan külső hőszigetelés kerül. A kivitelező 10 cm vastag polisztirol lapot használ a ház egész felületén, a lábazatra is. A kérdésem az lenne, milyen következménye lehet majd, hogy a lábazaton is ezt használják az extrudált polisztirol lemez helyett, főleg így hogy a munkálatokat, és a szigetelést még havazáskor, és esős időben végezte/végzi. Van-e jelentősége, hogy a lábazatnál a szigetelő nem vékonyabb pár centivel, hanem egységes vastagságú az egész felület.( A pol. lap jelenleg nem ér le teljesen a földig a járdától, ill. a betontól kb. 1-2 cm távolságra van) Illetve mennyire szabályos hogy a parapetek körül nem kőzetgyapotot használnak, hanem hőálló ragasztóval kenték le a pol. lapot. Segítségét előre is köszönöm!
Kedves Csaba!
Először vissza kérdeznék. Miért került 12 cm-es szigetelés a homlokzatra???
Ha bele gondol, akkor a lábazat általában egy rosszabb hőszigetelő értékkel rendelkező anyagból készül (pl. beton), illetve általában vagy egyforma vastagságú, vagy keskenyebb a homlokzati falhoz képest.
Ha önök valami miatt megállapították, hogy a homlokzati B30-as falazatra, ami 30 cm-es vastagságú 12 cm-es szigetelés szükséges. Akkor ebből kiindulva egy beton lábazat esetén, ami ált. 25- 30 cm-es szélességű, és ált. kétszer rosszabb a szigetelő értéke, mint az említett falazatnak. Azt mondhatjuk, hogy reális lenne a lábazati részre is felrakni a 12 cm-es vastagságú szigetelést.
A homlokzat, és a lábazat síkja vagy egybe esik, vagy a lábazati rész 1- 2 cm-rel beljebb van.
Gondolom a “mesterek” alatt a kivitelezőkre gondol. Ők a kivitelezésről gondoskodnak, nem az épület megfelelő szerkezeti megtervezéséről.
Így, a kérdéseire pontos választ egy energetikus szakembertől kaphat. Aki pár számítás alapján ezekre válaszolni tud.
Árajánlat kéréssel kapcsolatban, kérem a honlapunkon feltüntetett elérhetőségeken tessék felkeresni minket.
Szállításunk kb. 7 munkanap, az előleg beérkezésétől számítva. A szállítási költségeink zónás felosztását szintén a honlapunkon láthatják.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Anikó!
Az épület lábazati részének min. az alsó 30 cm-e XPS zártcellás polisztirol lapból kell, hogy készüljön. Mivel az EPS 80-as polisztirol lapok min. vízfelvételre képesek,. Így a talajjal, nedvességgel érintkezve felázhat az anyag. Ezt az XPS lappal kivédhetjük. Ezenkívül a mechanikai sérüléseknek is jobban ellen áll a zártcellás polisztirol lap.
A lábazati, és a homlokzati sík vagy egybe esik, vagy 1- 2 cm-rel beljebb esik a lábazati rész.
Tehát, ha önöknél egybe esik a homlokzati, és lábazati sík, nem okoz problémát.
Természetesen a parapeteknél a szigetelés vastagságának megfelelően a csöveket meg kell hosszabbítani, és A1-es minősítésű szálas anyaggal kell körbe, körülötte leszigetelni.
A kivitelezés módjával, és időzítésével kapcsolatban viszont érdemes lenne a REVCO honlapjára fellátogatnia.
Mindenképpen javaslom, hogy a kivitelezővel legyen egy aláírt megállapodása, hogy a későbbiekben esetlegesen felmerülő kivitelezési hibákért vállalja az anyagi, és munkabeli felelősséget.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő! Szuterénes hazam van.A lábazat faragott kőből van, a padlószintig.Van ahol 2m,máshol még magasabb.Szigetelni szeretném a házat.Kell a faragott követ is szigetelni? Köszönöm előre is válaszát.Tisztelettel Orgona László
Tisztelt László!
Természetesen mindenképpen javasolt a lábazati rész leszigetelése, hisz ott hőhíd alakulhat ki.
Sajnos elég nehézkes a kőburkolat leszigetelése, ezért sokan ki is hagyják.
Esetlegesen még megoldás lehet az is, hogy a padlószinttől egy méter távolságban lefelé rátakarnak a lábazatra. Így csökkenteni tudják a kialakuló hőhidat.
Természetesen a megfelelő vastagságú szigetelés alkalmazása a falazat anyagától, és vastagságától is függ. Ezt egy energetikai számítás alapján tudja önnek meghatározni egy hőtechnikai szakember.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia.
Szeretném szigetelni a lakást de az udvaron a járda mellett a falról jön le a vakolat, vízmentesíteni szeretném a falat de a járdát nem bolygathatom. Ön mit javasol. Válaszát köszönöm.
Tisztelt János!
Amennyiben vizesedik a falazat, mindenképpen egy vízszigetelő réteget lenne érdemes elhelyezni, mondjuk fal átvágással. Majd egy szárító vakolatot a kiszáradás elősegítésére. Ha ezek után megszűnik a vizesedés, akkor lehet szigetelni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Szerencsére a fal már nem vizesedik csak a vakolat jön le.
Azt szeretném kérdezni öntől, hogy a szigetelés alá rakjak-e kátrány lemezt? Üdvözlet és köszönöm.
Tisztelt Szilvia,Házilag szeretném szigetelni a lábazatot,az lenne a kérdésem,hogy az xps lapokat hogyan kell érdesíteni,valamint,hogy mind két oldalát.Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Uram!
Mindenképpen a már mozgó vakolat részeket el kell távolítani. Természetesen mind vízszintesen, mind függőlegesen érdemes elhelyezni egy réteg vízszigetelést. De csak a falazat teljes kiszáradása után szabad bármilyen szigetelést is elhelyezni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt József!
A lábazati lapok felületét nem szokták érdesíteni, az általában gyárilag érdes. De nem mindegyik gyártóé, és nem mindegyik méret. Így, érdemes vásárlás előtt rákérdezni, hogy az adott termék felülete érdes, vagy nem.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia,
Újépítésű házunk lábazatát szeretném szigetelni.
A lábazat beton, a falak Ytong-ból készültek.
A padlózat 10cm-es szerelőbetonon, 3mm-es bitumenes vízzárószigeteléssel, 10cm-es PS hőszigeteléssel, párazárófóliával és 7cm-es járóbeton réteggel lett kialakítva. Pince nincs, helységenként eltérően, de van padlófűtés. A homlokzaton 5cm-es grafitos PS hőszigetelés van, ami a szerelőbeton aljáig lett lehozva. Mondhatni körbe van szigetelve a ház. A biztonság kedvéért a lábazatot (~60cm-es, ebből ~20cm a járdaszint alatt lesz) is szeretném leszigetelni XPS lapokkal.
Elképzelésem szerint 2-3cm szigetelést tennék, hogy még egyéb burkolattal is a falsíkja alatt tudjak maradni.
A kérdésem az lenne, hogy Ön szerint ez elegendő-e, illetve az XPS lapok felragasztása milyen anyaggal történjen, valamint erre kell-e dryvit hálós ágyazás, vagy lehet erre közvetlenül ragasztani a burkolatot.
Várom szíves válaszát.
Köszönettel: Fehér J. Viktor
Tisztelt Szilvia,
Még egy kérdésem lenne. Terasz-, illetve kerítéslábazat szigetelése szükséges-e, ha igen, akkor miért és milyen technológiával?
Köszönettel: Fehér J. Viktor
Tisztelt Viktor!
Általános helyzetben a homlokzati falra, és a lábazati részre kb. egyforma vastag szigetelés javasolt. Mivel a lábazati rész átlagosan rosszabb szigetelő képességgel rendelkezik, mint a homlokzat, ezenkívül vékonyabb szerkezetben készül. Így ha a homlokzatra szükséges az Ön esetében az 5 cm-es, akkor a lábazatra is javasolt ez a vastagság. Persze a homlokzati síkot mindenképp úgy javasolt kialakítani, hogy a lábazati rész, és a homlokzati felület vagy egy síkba, vagy a lábazat egy pár centivel beljebb legyen. Így, ha szeretne még egy külső (kő) burkolatot, akkor a szigetelés vastagságát a burkoló anyag vastagsága is befolyásolja, vagyis annyival keskenyebb szigetelést kell alkalmazni.
Természetesen a teraszt is érdemes leszigetelni, hisz az is egy hőhíd képződés forrása lehet. Azt, hogy mivel, és milyen vastagságú anyaggal érdemes a terasz, és az épület kapcsolata illetve jellege határozza meg.
A kerítés lábazatának szigetelését inkább a felhúzott vakolatok védelme miatt szokták megoldani.
Egy épület megfelelő szigetelésének kialakításában, és pontos típusok megadásában egy energetikus szakember tud a segítségére lenni. Aki energetikai-, illetve páratechnikai számítások alapján pontos adatokkal tud szolgálni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia,
Köszönöm válaszát.
Viszont kérném még válaszát az XPS lapok felragasztásával kapcsolatban, vagyis, hogy az XPS lapok felragasztása milyen anyaggal történjen, valamint erre kell-e dryvit hálós ágyazás, vagy lehet erre közvetlenül ragasztani a burkolatot.
Köszönettel: Fehér J. Viktor
Tisztelt Viktor!
A lábazati anyag felragasztása a fal felület anyagától függően változhat. Lehet hagyományos zsákos ragasztót alkalmazni, de ha vízszigetelésre kerülne fel, akkor mindenképp EPS PURHAB RAGASZTÓT javaslok. Természetesen minden esetben szükséges hálózni a felületet. A burkolat súlyának függvényében szükséges leehet kétszeri hálózás, és min. 6 db/ m2-kénti dübelezés.
Tisztelettel…
Tisztelt Szilvia!
Építkezés közepén járunk, amikor észrevettük, hogy a kivitelező eltért a tervtől a lábazati hőszigetelés tekintetében.
Porotherm 38K falazatunk van, homlokzati hőszigetelés nem lesz. Az aljzat rétegrendje a következő: 20 cm kavics-8 cm XPS-15 cm vb lemez-1 rtg bitumen lemez-4 cm lépésálló hiszig.-1 r. PE fólia-4cm aljzatbeton-1 cm kiegy.réteg-1cn szalagparketta. Az alsó 2 sor 30-as téglából készül, ennek külső szintjével lett volna egy szintben a beton külső szintje, így az alsó két téglasoron körbefutó 8 cm-es xps lenyúlt volna a föld szintje alatt 1 m-rel.
A kivitelező viszont csak a téglasort szigetelné le, az aljzat körbeszigetelését kihagyta, szerinte fölösleges, csak a földet szigeteljük vele. (Hozzáteszem, hogy elnézte a rétegrendet, az alap kiöntése után vette észre, hogy a beton alá kerül az xps, az alapba viszont be kellett volna körbe tenni még a beton beöntése előtt).
Az építésznek az a véleménye, hogy utólag is pótolni kéne, legalább 50-60 cm-rel a talaj alatt, a föld kiásásával, különben párásodni fog a padlónk.
Kinek van igaza? Utólag is pótolható-e a szigetelés?
Tisztelt Betti!
Nem hiszem, hogy azért fizettek ki egy csomó pénzt, mert fölösleges a tervező, tehát az építész tervezése. Természetesen az építésznek van igaza, és mindenképpen pótolni kell a kihagyott réteget. Sajnos ilyenkor már utólagos szigetelésről beszélünk, és nem foglya önöknek ugyan azt a hatást biztosítani 100 %-ban, mint az eredeti tervezésben. Úgy hogy köszönjék meg a tehetséges kivitelezőjüknek a közre működést. Erre szokták mondani, hogy mindenki maradjon a kapta fájánál. Vagyis a kivitelező végezze el, amit egy építész előír.
Azért nem kell megijedni, ha megfelelő módon pótolni tudják a kihagyott réteget, nem hiszem, hogy észre fogják venni a különbséget.
Kérem, az utólagos szigetelés kialakításáról mindenképpen egyeztessenek az építészükkel, és az alapján végezze el a kivitelező a munkáját.
Ha nem úgy áll a munkához a kivitelező, érdemes elküldeni, mert sajnos későbbiekben ilyen szerkezeti hibák súlyosodhatnak. Természetesen a kijavítási hibákat a kivitelezőnek kell állnia.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Köszönöm a válaszát!
Tisztelt Szilvia!
Hasznaltan vasarolt, teglabol epult hazunk homlokzatara az elozo tulaj 2.5 cm-es heraklith szigeteles tetetett fel, ami velemenyem szerint halottnak a csok… A labazati szigeteles potlasa utan a homlokzatra szeretnek meg 10 cm eps szigetelest tenni, de felmerult bennem a kerdes, hogy a mar fent levo es bevakolt heraklith tablak maradhatnak e fent, vagy inkabb bontsam le oket. Ha fent maradnak, akkor a heraklith es az eps kozotti vakolatreteg nem okozhat valami statikai vagy hotechnikai karosodast a szigeteloanyagokban? Koszonettel: Stefan
Tisztelt Stefan!
Amennyiben ép, erős, stabil felületet képez a heraklith szigetelés, és a vakolat, akkor nem szükséges hozzá nyúlni. Viszont megfelelően elő kell készíteni ragasztás előtt a felületet, és a mechanikai rögzítést érdemes az eredeti falazatba fogatni.
Sajnos a hőtechnikai kérdésére csak egy hőtechnikus szakember tud önnek válaszolni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Mindenki!
Az lenne a kérdésem, hogy ha a lábazati rész színezés része csak későbbre marad anyagi okok miatt, tehát most hálózzák stb. de a legvégső fázis az kimarad, ebben az esetben nem károsodik az XPS?
Köszönöm,
Tudor
Tisztelt Tudor!
Amennyiben a lábazati lapot felragasztás után lehálozza, és legletteli. Majd egy mély alapozással ellátja a felületét. Akkor kb. egy évet is várhat a lábazati dísz vakolat felhordásával. A lényeg, hogy a lábazati vakolat felhordása előtt a meglévő felületet elő kell készíteni, és még egy friss alapozóval ellátni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia,
4cm-es homlokzati szigetelés van a házunkon, a lábazatot is szeretném szigetelni majd utána bontott téglaszelettel burkolni. A lábazat 7-9 cm-el van beljebb mint a homlokzat. Hány centis lábazati szigetelést javasol ill. hogyan tanácsos felrakni hogy bírja a burkolat súlyát?
Válaszát előre is köszönöm,
Balázs
Tisztelt Balázs!
Lábazati szigetelésnél minimum a homlokzatra kerülő szigetelés vastagsága javasolt. Viszont a külső burkolat felhelyezése után a lábazati sík ne kerüljön kijjebb, mint a homlokzati sík.
Amennyiben nehéz kő burkolat kerül a lábazatra érdemes a lábazati felületet dupla hálózással ellátni, és min. 6 db dübellel m2-ként.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Én azt nem értem a lábazati szigeteléssel kapcsolatban, hogy ha a kátrányos vízszigetelés kb. a lábazat közepén van (lábazat talajszinttől kb. 30 cm-ig, vízszigetelés 15 cm)és a javaslatok alapján ezt érdemes lenne talajszint felett és alatt 30 cm-re hőszigetelni, akkor hogyan nincs ebből probléma, hiszen a földtől a vízszigetelés vonaláig mindig vizes a fal, de tovább felfelé nem tud jutni. Amennyiben a vízszigetelés alatti lábazat részt is leszigetelem, akkor nem okozok ezzel nagyobb gondot és penészedést? Hogyan szellőzik ezután a vízszigetelés alatti rész, a lentről jövő nedvesség már csak a ház belseje felé tud távozni?
Köszönettel várom válaszát,
Gábor
Kedves Gábor!
Ha talajon fekvő épületről van szó, akkor a lábazati rész mindkét oldala a talajban helyezkedik el. Így a felvetett probléma nem alakulhat ki. Ha pedig pince szinttel készült el az épület, akkor úgy is le van vízszigetelve a falazat külső felülete.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!Föntebb olvastam hogy vert falra a kőzetgyapot szigetelést ajánlod mert az légáteresztő. Viszont a lábazati részre xps lapot ajànlod.Ha jól tudom az ilyen házaknak nincs beton alapja.Ott akkor hogy szellőzik az xps lapok mögött? Oda a lábazati részre szerinted nem lenne jó a kőzetgyapot lap?Hiszen az sem veszi fel a nedvességet. Igaz az nem olyan kemény.
Tisztelt Zoltán!
Sajnos a vakolható kőzetgyapot hiába hidrofóbízált, mégis képesek felvenni a vizet. Így, nem tudom javasolni lábazat szigetelésére. Az épület lábazatának szigetelésére használt szigetelő anyag kiválasztásánál figyelembe kell venni az épület szerkezetét, kialakítását, rétegrendjét, állagát.
Ehhez mérten kell meghatározni a rétegrend kialakítását, és típusát.
Sőt vert fal esetén javasolt az egész épületre kivetítve, így meghatározni a szigetelő anyag típusát, és vastagságát. Mert sok esetben a kőzetgyapot sem felel meg, ilyen típusú épületek szigetelésére.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Szeretnénk a házunkat szigeteltetni. Az utcafronton a lábazati részen terméskő van, állítólag balatoni vöröskő. Nem tudjuk, hogy ez a lábazati kő, ami elég vastag, milyen mértékben szigetel.Ezért tanácstalanok vagyunk, hogy a követ leveressük és szigetelőanyagot tetessünk a helyére, vagy elég ha marad csak a kő, vagy tisztítsuk le a követ és arra tetessünk esetleg szigetelőanyagot.Ön mit tanácsol?
Üdvözlettel:
Barnabás
Kedves Barnabás!
Általában a kövek elég rossz szigetelő értékkel rendelkeznek. Így még egy vastagabb rétegnél is javasolt a szigetelése. Természetese a szigetelés vastagságát pontosan csak egy energetikai számítás alapján lehetséges meghatározni.
Ezenkívül, ha jól értem akkor csak egy díszítő jeleget tölt be, vagyis alatta egy más anyagból készült lábazati anyag helyezkedik el.
Mivel nem ártana helyszínen megnézni, és egy kicsit részletesebben átbeszélni a szigetelendő felületet, érdemes lenne egy energetikus szakembert felkeresni a környezetükben.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szigatech!
Két problémát szeretnék megoldani:
1) Korábban önöknél vásárolt, jelenlegi lábazati szigetelésem csak talajszintig ér. Ezt szeretném lennebb vinni a talajszint alá. Csupasz beton, nincs rajta oldalirányú vízszigetelés, nincs pince, de nincs látható vizesedés sem. Milyen rögzítési módot javasolnak? Kell egyáltalán rögzíteni? Mennyire érdemes levinni?
2) a jelenlegi lábazati szigetelés 3cm vastag, műgyanta lábazati vakolattal. Ezt szeretném 5cm-re bővíteni. A kérdés hasonló, a meglévő műgyantára mivel lehetne rögzíteni egy újabb 2 cm-t ? Szükséges dübelezni? (nagyjábol 30cm látszik a lábazatból talajszint felett) Dübelezni kicsit macera lenne a betontalapzatot.
Kedves Géza!
Válaszaim:
1) Talajszinttől számítva min. 30 cm-re érdemes levinni a lábazati szigetelést. Mindenképpen javasolt egy ragasztásos rögzítéssel megfogatni, és egy drén lemez borítással ellátni. Majd az így kapott felületre egy réteg kavicsot érdemes vissza temetni, és csak az után a földet.
2) Ilyen magasságnál nem lenne szükséges, de mivel két rétegről beszélünk én mindenképp javaslom. Lábazati lap felragasztásához javasolni tudom a PURHAB ragasztót.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szigatech!
Lábazati szigetelés talajszint alatti részét szüséges-e valamivel burolni vagy a felhelyezése után közvetlen talajvisszatöltés mehet.Magyarán ha a föld közvetlenül az XPS lappal érintkezik az nem okoz-e a későbbiek során problémát?
Tisztelettel,
Mlatilik Péter
Tisztelt Péter!
Érdemes a lábazati XPS lap elé egy réteg drén lemezt is elhelyezni, mechanikai védőrétegként.
Persze, ha precízebbek akarunk lenni, akkor a drém lemez elé még egy geotextiliát is elhelyezhetünk, és ez követően egy kavics réteg jönne, majd a vissza töltött föld. Így gyorsabban tud a fal melletti csapadék elvezetődni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Az XPS lapok milyen hangszigetlő tulajdonsággal rendelkeznek?
A ház körül már van egy régi beton járda. Az alap kb 5-10 cm-rel lehet a járda szintje felett. Ajánlott szigetelésnél a ház mellett egy részben “kivágni”, hogy le lehessen vinni a járda szintje alá a szigetelést?
Mekkora legyen lábazati szigetelés magassága a járda felett?
Tisztelettel
Cs. István
Kedves István!
Sajnos az XPS lapok hangszigetelési mértékéről nem igazán van sok információnk. Általában ezt nem szükséges megadniuk a gyártóknak, így nem sokszor találkozunk ennek a feltüntetett értékével. Ezzel kapcsolatban kérem keressen fel egy gyártó céget. Pl. Fibrotermica, URSA.
A lábazati lap elhelyezése a talajszinttől számítva min. 30 cm-es magasságig javasolt.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértők!
Családi házunk építése folyamatban van. Az alapozás cölöpalap, majd azon egy 50 cm magas sávalap található, melybe az aljzatbeton acélhálóval és acél szögvasakkal van bekötve (gyakorlatilag egy “födém” van a föld felett). A talajmechanikai elemzések miatt kellett ilyen bombabiztos alapot csinálni. A kérdésem az lenne, hogy ha a falazatra (Porotherm NF 38) 10 cm hőszigetelést termezünk, akkor a lábazat 50 cm magasságára milyen vastag hőszigeteléssel kellene számolnunk? Belülről az aljzatbeton felett vízszigetelés, afelett 6 cm lépésálló hőszigetelés található (mely a falazatoknál szintén 6 cm-es vastagságban felfelé is folytatódik a felső betonréteg magasságáig) ez felett fólia, majd 6 cm beton van. Erre kerül majd a burkolat.
Válaszukat előre is köszönöm: M. Zoltán
Kedves Zoltán!
Ha jól értem akkor a lábazati rész is szigetelve lesz belülről 6 cm-es lépésállóval.
Általános esetben egy rosszabb szigetelő képességgel, és keskenyebb szerkezet figyelembe vételével a lábazati részre min. olyan vastagságú szigeteléssel kell számolni, mint a homlokzatra. Annak figyelembe vételével, hogy a külső burkolatok felhelyezése után a homlokzati, és a lábazati rész között legyen szintbeli különbség. 1- 2 cm-rel álljon visszább a lábazat.
A leírtak alapján én keveslem a talajon fekvő padló szerkezetnél említett 6 cm-es vastagságú szigetelést is.
Sajnos a megadott adatokból nem lehet még egy körülbelüli értéket sem számolni. Így, mivel nem kis beruházást akar elvégezni, és pont ezeknek a szerkezeteknek az utólagos szigetelése a legnehezebb, és legköltségesebb. Ezért mindenképpen azt javaslom, hogy legyen szíves egy energetikus szakembert felkeresni, aki egy energetikai számítás alapján, meg tudja mondani, hogy pontosan hová, milyen vastagságú szigetelés javasolt.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Vizes falat szeretnénk belölröl szigetelni xps lapokkal ez így működhet?
Üdvüzlettel
S Tamás
Kedves Tamás!
Azt tudom mondani, hogy nem igazán. Először derítsék ki, hogy mi okozza a vizesedést, majd javítsák ki a vízszigetelési hibákat. Ha száraz a fal, akkor lehet hőszigetelni. A hőszigetelést viszont kívülről javaslom megoldani.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
A házunk nagyméretű vázkerámia téglából épült, a vakolattal együtt 40-43cm a falvastagság. A lábazat viszont puszta beton egy két centis kőkemény vakolattal, szerintem vehetjük puszta betonnak az egészet. A fűtési rendszerünk korszerűsítése után sokkal jobban ki tudjuk fűteni a házunkat, de hideg fagyos időkben a padlószint hőhidassá válik és pára csapódik ki a külső falak mentén.
Ön szerint milyen vastag xps szigetelés lenne jó a lábazatra a hőhíd megszüntetéséhez?
Üdvözlettel: AstroJoe
Kedves Joe!
Hőszigetelés esetén az adott szerkezet tulajdonságaihoz mérten kell leszigetelni a falazatot. Vagyis ehhez pontosan szükséges a leszigetelni kívánt felület anyag megjelölése, rétegrendje, vastagsága. Plusz mindenképp érdemes min. a szomszédos szerkezetek hőszigetelési tulajdonságait is szem előtt tartani. Majd nem utolsó sorban a külalakot. Hisz nem javasolt, hogy a lábazat síkja kijjebb lógjon, mint a homlokzati sík.
Először érdemes az említett falazat harmat pontjának megállapítása, hogy mennyire kellene a falazat belső oldalát felmelegíteni. Így elkerülhetjük a harmat pont kialakulását, ahol a lakásban lévő felesleges pára lecsapódhat. Itt meg kell említeni, hogy érdemes a lakás páratartalmát is megfigyelni. Mivel minél magasabb a páratartalom, annál magasabb hőmérsékleten fog kialakulni a harmatpont. Az épület falazatának felületén kialakuló páralecsapódás a lakásban lévő páratartalomtól, és a falazat belső felületi hőmérsékletétől is függ.
Kérem, hogy helyszínen keressen fel egy szakembert, aki szemre vételezéssel, és számításokkal meg tudja önnek pontosan határozni, hogy milyen szigetelésre is van szüksége.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelettel kérdezném? A lábazaton lévő xps-t a falon lévő eps-el egybe lehet-e drayvitolni ha egysikon vannak, és inditóprofil sincs köztük ? Késöbb nem lehet-e probléma belőle ? pl: megreped vagy valami más.
Tisztelt Béres Ernő!
Elméletileg nem, hisz az átfedéssel készített hálózás akadályozná meg, hogy bármilyen repedés is kialakulna.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Vásároltam egy házat mely falán 5cm szigetelés van, viszont a lábazatot nem szigetelték le, és most van a lábazat 2 cm-rel beljebb, mint a fal. Így a szobákban hőhíd van. A ház körül körbe járdalap van, mely felszedhető, de alatta betongallér van. Ha 2 cm-es xps hungarocellt teszek fel és csak a betongallérig engedem le, megoldja pillanatnyilag a hőhíd problémát, mert pár éven belül plusz hőszigetelést szeretnék tenni. Vagy amennyiben vastagabb lábazati szigetelést rakok és lemezből vízvetőt építek jobb megoldás-e. Mi lenne Ön szerint az ésszerű megoldás? Válaszát előre is köszönöm.
Kedves László!
Biztos, hogy javít a helyzeten, de azt nem tudom megmondani, hogy teljesen megoldja-e. Ezzel kapcsolatban egy energetikus szakember tudna a segítségére lenni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
10 cm-es lábazati hőszigetelést szeretnék felrakni. Költségcsökkentés miatt arra gondoltam hogy EPS és XPS lapokat ragasztok össze 8cm-2cm, vagy esetleg 5-5 cm arányban. Ez a lecsökkentett XPS vastagság is megvédi falat és a mögé ragasztott EPS-t a nedvességtől? Azaz megfelelne ez a “módszer” lábazati szigetelésre?
Kedves Szakértő!
Ősszel szigeteltük az ingatlanunk falazatát 5cm eps-sel amit Önöknél vásároltunk, a termés kőből álló lábazat azonban nem lett szigetelve, így hőhíd keletkezik, amivel együtt jár a pára stb. A lábazat kb most van egy síkban a szigetelt falazattal. Úgy tervezem, hogy 4 cm xps-sel szigetelném idén a lábazatot, azonban ez esetben ez értelemszerűen a fal síkján kívülre kerül és attól is tartok, hogy a szintkülönbségnél a csapadék esetleg gondot okozhat majd. Mi lenne Ön szerint a megoldás, problémát jelent, ha a lábazati szigetelés a fal síkjánál kijjebb kerül?
Várom válaszát: Bognár Péter
Kedves Péter!
Amennyiben a szigetelendő felület túl magas, akkor költség csökkentés érdekében a következő felosztást javaslom.
A lábazat alsó 30 cm-ére mindenképp XPS lapot javaslok, hogy a lentről érkező talaj nedvesség, és a csapó eső által védve legyen a felület. Majd az ez fölötti lábazati felületet meglehet úgy oldani, hogy csak a külső síkra kerül XPS lap, és mögé EPS 80-as polisztirol lap helyezhető.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Péter!
Természetesen nem fog gondot okozni a lábazati sík kijjebb lógása. Csak arra kell figyelni, hogy a két felület találkozásánál megfelelő védő burkolat legyen kialakítva. Vagyis a csapadék ne tudjon a lábazati lapon megülni.
Viszont a hőhíd probléma még nem biztos, hogy teljes mértékben megoldódik, illetve a lakásban lévő páratartalmat mindenképpen érdemes a megfelelő hőmérséklethez, és az ehhez tartozó páratartalomhoz igazítani.
Mivel a pára kicsapódás, és penész nem biztos, hogy csak a szigeteletlen felület miatt alakult ki.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt cím,
házunk lábazata és alapja terméskőből épült, a kövek bellülről vannak összebetonozva, kívülről a kövek profilja nem egyenes, össze vissza. Egyrészt szeretnénk leszigetelni és két oldalt feltölteni a vakolat magasságáig.
Milyen technológiát javasol?
üdv.
Nagy Gábor
Tisztelt Uram!
Amennyiben a terméskő felülete száraz és stabil akkor az XPS lábazati lapokat polisztirol ragasztóval és fémszeges szigetelés rögzítő dűbellel tudja felrakni, ezután kerül sor az üvegszövet háló beágyazására. A felület egyenetlensége miatt nagyobb mennyiségű ragasztó használata szükséges.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia
Megoldást keresek egy viszonylag nehéz (kb. 90kg/m2) természetes kőburkolat alatti hőszigetelésre. Amit eddig kigondoltam, rétegrend:
- Porotherm vagy pinceblokk fal (mindegyikre kerülne szigetelés+kő)
- ragasztó (pl Baumit DuoContact)
- 6 cm Austrotherm XPS Top P, érdes felületű XPS lap
- ragasztó
- 4 cm XPS Top P
- dübelek + dupla hálózás az egész felületen
- durva vakolat, hogy megvédje az XPS-t
Itt szünet jön (időben), mert a kőburkolat csak később kerülne rá.
- később a durva vakolatra jönne rá a kő, ragasztással.
Ez így megfelelő-e? Ha nem, akkor mi jöhet szóba? (Téglából épített előtétfal kizárva.)
Üdvözlettel: Gergő
Tisztelt Gergő!
Az Ön által leírt rétegrend megfelelő, bár az XPS 6+4 cm helyett a plusz ragasztó réteg elkerülése miatt 1×10 cm-ben lehetne rakni. A felület teherbírása miatt jelentősége van a lábazat magasságának is. A dűbeleznél figyelembe kell venni, hogy van-e lábazati vízszigetelés, mert azt nem szabad átfúrni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Homlokzati szigetelésem 10 cm Austrotherm fehér
Ajzat szigetelés 10 cm
Lábazat 3 cm
Ö szerint jó így?
Üdvözlettel: Zoltán
Kedves Zoltán!
A lábazat szigetelése inkább 6-8 cm vastagságban lenne javasolt.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Szeretném kérdezni , XPS lábazati szigetelő lemezek, ragasztásához használható e, a Baumit, Baumacol FlexUni csemperagasztó, talajszint 30 cm alatti felületen ?
(fagyálló csemperagasztó)
Szabad e eltakarni a ronda csöveket?
Homlokzati hőszigetelő rendszer kiépítésénél a gáz vezetékeket, csöveket előírás szerint szabadon kell hagyni ?
Vagy kőzetgyapot, eps lapokkal el lehet takarni, a szigetelő rendszer kiépítésénél ?
Tisztelt Cím!
Homlokzati hőszigetelésnél a gáz csövekre külön szabályok érvényesek, melyekkel kapcsolatosan kérjen szakvéleményt a tűzoltóságtól.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím!
Az XPS lapok ragasztásához általában a polisztirol ragasztókat szokták alkalmazni.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő,
konyhánk aljzatszigetelésest tervezzük. Ami megvan: 70-es években lerakott Metlaki.
Arra gondoltam, ezt nem szednénk fel (+munka, idő, pénz).
Ilyen rétegrendre gondoltam, alulról felfelé:
–Metlaki
–Aljzatkiegyenlítő
– És itt jönne valami olyan nagy-keménységű XPS, EPS lap (150-es 200-as keménységű)
– Erre tennénk rá direktbe a járólapot, Flexibilois ragasztóval.
Nem tudom, hogy nem meredek ötlet-e…Tudom,hogy a szigetelő lap felé illene 4-6 cm betonréteget még rátenni, de ha a szigetelő lap elég kemény ezt nem lehetne megspórolni?
Milyen XPS, EPS, Grafitos, keménységű stb. szigetelőt ajánlna?
Köszönettel,
Jankó Béla
Kedves Béla!
Egyik lap sem alkalmas a közvetlen burkolásra, szükséges a betonréteg.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanan
Értem,
az önterülő aljzatkiegyenlítő elég lenne? Milyen vastagság kéne?
Köszönöm,
Jankó Béla
Kedves Béla!
Sajnos az aljzatkigyenlítő nem elegendő.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
És betonréteg hány cm kellene?
Köszönöm,
JB
Kedves Béla!
Minimum 5-6 cm betonréteg szükséges.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő?
Érdemes-e az egész homlokzatot, és a lábazatot is XPS lappal szigetelni? pl.: 50-70 cm-es megosztásban? Kb. hány százalékkal hatékonyabb a szigetelése az XPS-nek?
Kedves Smallbird!
A homlokzat szigeteléséhez az EPS80 vagy az EPS80 grafitos szigetelés megfeleő. A grafitos lapnak megközelítően 20%-al jobb a hőszigetelési értéke mint a sima homlokzati polisztirolnak. Az XPS lap zártcellás szerkezet miatt szükséges a lábazat szigeteléséhez.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím!
Első emeleti társasházi lakás padlójának hang és hőszigetelését szeretném megoldani 4 cm vastagságú XPS lappal, melyre 18 mm-es OSB lapot tervezek fektetni. Erre jönne még kopogásgátló szivacs a laminált padló alá. Azután érdeklődöm, hogy a 4 cm-es XPS lap hangszigetelő képessége Önök szerint elegendő a megfelelő hangszigeteléshez?
Válaszukat köszönöm!
Üdvözlettel, Gál Tamás
Kedves Tamás!
Az XPS lapokra közvetlen nem lehet burkolni, azok terhelhető felületet az alábbi rétegrend szerint adnak: szerelőbeton, szigetelés, technológia elválasztó fólia perem szigetelés alkalmazása mellett, legalább 5-6 cm úsztatott betonréteg. Kopogó hangok ellen a lépés-hanggátló polisztirol alkalmas, fenti rétegrend mellett.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Az épület víz elleni szigetelése a lábazaton egészen a pinceszinti betonkoszorúig ér. Kérdésem, hogy milyen megoldással lehet rögzíteni a lábazati szigetelést? a bitumenes lemezhez nem hiszem, hogy érdemes ragasztót használni. A föld feletti részen arra gondoltam, hogy dűbelt használok, de a szigetelés védelme miatt a terepszínt alatt ez nem tartom célszerűnek. Egyáltalán szükséges a terepszint alatt bármilyen rögzítés hiszen a föld nekiszorítja a falnak. Mit javasol a szigeteléssel rendelkező falon történő rögzítésre?
Köszönettel
Sándor
Kedves Sándor!
A dűbelezés nem javasolt, mert azzal a vízszigetelés károsodik. Az XPS lapok pur ragasztóval tudja rögzíteni a bitumenes lemezhez. A talajszínt alatt nem szükséges a ragasztás.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő !
A házunk egyik külső falán a lábazaton nincs szigetelve (így vettük) de bizony belül itt ott megjelenik egy 5 cm széles vizesedés. Ez azt jelenti hogy a le kellene szigetelni a lábazatot? Ezt mikorra ütemezzem és milyen anyaggal? A földszint alá is beérjen? A fal szigetelése és ez a bizonyos szigetelés össze kell hogy érjenek,ne maradjon közte levegő sáv? A beton lábazatot le kell előtte kenni mondjuk szurokkal-kátránnyal? Élnézést hogy ennyit kérdezek de fel akarok rá készülni. Köszönöm megtisztelő válaszát.
Kedves Krisztián!
A lábazat szigetelése javíthat a problémán. A kivitelezést plusz 10-25 fok között a legoptimálisabb elvégezni XPS lábazati lapokkal. A szigetelést ha lehetőség van rá talajszint alá 30-40 cm mélységig célszerű leengedni. A lábazat vízszigetelését pl. hegeszthető bitumenes nehéz lemezzel vagy folyékony fóliával lehet megoldani. A homlokzati szigetelés közvetlen indulhat a lábazatról.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő,
Az alábbi helyzetre keresek megoldást.
Adott egy 4 emeletes társasház 1. emeletén lévő fürdőszoba.
A homlokzat nincs külön szigetelve ,alulról pedig a lépcsőház van, ami nem fűtőtt helység. A lakásfelujítás során a burkolatok felszedésre kerülnek és szeretnénk alá hőszigetelést?
A födémen kb. 8,5cm aljzatbeton van, amit szeretnénk felbontani majd ide tenni a hőszigetelést.
Mekkora XPS lábazati lapot lenne szükséges lerakni a födémre, majd ezt követően hány cm vastagon és milyen betont lenne szükséges lerakni?
Érezhető lenne bármilyen különbség hőérzetben?
Előre is köszönöm a választ.
Kedves Bálint!
A szigetelésre legalább 5-6 cm vastag beton szükséges, ehhez mérten kell a szigetelés vastagságát kiválasztani.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Egy régi 85 nm hasznos belső területű, B30-as téglából épült ingatlan felújításánál vívódok a szigetelés típusának ésszerű megválasztásán. Az ingatlan padlószintje és a talajszint közötti távolság ~50cm. Az ingatlan legnagyobb része alatt nincs szuterén vagy pince helység (csak egy kb 11 nm rész alatt)
Mivel a talajon fekvő padlók szigetelése igen nagy átalakításokat igényelne, szeretnék érdeklődni, hogy egy megfelelő lábazatszigeteléssel mennyire lehet minimalizálni a talajon fekvő padlók szigetelésének hiányát? Ha igen, kell-e talajszint alatt is szigetelni a lábazatot? Milyen konkrét megoldást javasolna?
A jó minőségű homlokzati+lábazati+födém szigetelés mellett vonzz-e magával penészesedési rizikót ez a kompromisszum-megoldás (padló szigetelés hiánya)? Mire kell odafigyelnem, hogy ezt elkerülhessem?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves István!
A lábazati szigetelést célszerű a talajszínt alá engedni legalább 30 cm-re. Szakszerű kivitelezés mellett a szigetelés nem okoz páratechnikai problémát.
Szükséges vastagságokat csak energetikai méréssel lehetne megállapítani. A homlokzatra legalább 12-15 cm, a lábazatra ezzel arányosan 8-10 vastag, a födémre 15-20 cm szigetelés ajánlott.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt szakértő!
Tanácsot szeretnék kérni.A ház homlokzatszigetelése megtörtént múlt nyáron 12cm nikecellel.Idén a lábazatot is le szeretném szigetelni.A lábazat 60-70cm körül van,van járda az is lejt így víz nem áll meg.A kérdéseim: költségcsökkentés célból lehet felesbe fölül eps alul xps?Tudtommal a hőszigetelő képessége ugyanolyan a kettő lapnak csak a vízfelvételben illetve a nyomószilárdságban különböznek.De ha nem áll víz a háznál és a járda miatt nem megy le a szigetelés akkor a vízfelvételnek mi a jelentősége,illetve a szilárdságának mert a falat senki nem rugdossa…12 cm homlokzati hőszigetelés mellett 8cm lábazati megfelelő?
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Krisztián!
A két termék hővezetési tényezője eltérő, ajánlott a teljes lábazatot az XPS lappal szigetelni. A 12 cm-es homlokzathoz optimális a 8 cm lábazat szigetelés.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő ! Tanácsát, véleményét szeretném kikérni lábazati szigeteléssel kapcsolatban. A ház a 60-as évek közepén épült. Az akkori lehetőségekhez képest elég jól a véleményem szerint. A terület lejtős amire építették, mészköves talajra ( Tapolca ). A lábazat mészkőből van kirakva. vastagsága kb 50-70 cm között van. Elég alaposan végezték a munkát, mivel a lábazat külső 10 centis része van betonnal kitöltve,a többi befelé földbe van rakva, és a padló alatti rész valószínű csak töltelék föld. A lábazat tetején kb 6-10 cm beton fut körbe, itt kátránypapírral szigeteltek a víz ellen. Erre tették a b30-as falazatot, arra betongerendát betontálcákkal. 6 éve vettem a házat. az első hideg tél után beszigeteltük a házat 8 cm Baumit EPS szigetelő lemezzel. Beszinezni műgyanta alapú kapart hatású vakolattal szeretnénk a későbbiekben. Sajnos azóta a parketta és a fal találkozásánál minden télen kipenészesedik. A parketta bitumenbe van ragasztva tehát alatta biztos van beton is. Méréseim szerint a lábazat pár centivel a parketta szint alatt van. A szobában télen 23-26 celsius van egy méter magasságban a fal mellet. Viszont a parketta fölött a kinti hidegtől függően 11-16 celsius között változik a hőmérséklet. Véleményem szerint a lábazattól hül át a fal alja. A lábazat az épület oldalain 60-110 cm magasan áll ki a talajból. Szeretném leszigetelni a lábazatot 3 cm Baumit XPS szigetelő lemezzel leszigetelni. Mi a véleménye mennyit ártana ez a lábazatnak illetve a háznak, mennyire fogná vissza a vizet az épület alatt egyáltalán mit tanácsolna. Várom válaszát, tisztelettel: Bakos László
Kedves László!
A lábazati szigetelés valószínűleg megoldaná a problémát, pontos választ csak energetikai mérés alapján lehetne adni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím !
Házunk lábazati szigetelése megtörtént , alul betonjárda található az xps lap és a járda között el lett hagyva 1 cm. Kérdésem a következő lenne milyen anyaggal kellene kitölteni ezt a rész? Kaptam “laikusoktól” tanácsokat sziloplaszt, szerelőhab stb. melyik a jó megoldás?
Üdvözlettel Edina.
Kedves Edina!
A sziloplaszt jó megoldás ennek kitöltésére.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Kerítés felújítás előtt állunk, XPS lappal szeretném a beton kerítést oldalát szigetelni a rákerülő vakolat épségének megőrzése miatt, régi betonkerítésről van szó, amely nem rendelkezik vízszigeteléssel. Mekkora lenne a minimális anyagvastagság, elég lenne 2 cm vastag XPS lappal borítani a betonkerítést?
Köszönöm a válaszát!
Kedves Zsolt!
Elegendő a 2 cm vastagság alkalmazása.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Gál Zsuzsanna!
Csúsztatott zsalus technológiával épült házban a 3. emeleten lévő lakásom konyhájába elektromos fűtőszőnyeg lerakását tervezem. A fűtőszőnyeg alá beton, az alá pedig szigetelés kerülne. Tehát a rétegek: szigetelés-beton-fűtőszőnyeg a csemperegasztóban-burkolólap lennének.
Kérdéseim, hogy:
- 2-3 cm szigetelés elegendő-e ilyenkor (fűtött helyiség van alattam)?
- EPS, XPS vagy kőzetgyapot legyen-e?
- Van-e egyébként különbség közöttük a hangszigetelési értéket illetően (felhallani a szomszédot)
- Melyik esetben milyen vastag betonréteg kerüljön a tetejére a szilárdság/burkolhatóság biztosítása érdekében?
- Megfelelő-e a leírt rétegrend, vagy szükség van-e pl. párazáró fóliára, vagy valami kihagyhatatlanra, amire nem gondoltam?
Segítségét előre is nagyon köszönöm.
Fehér Laura
Kedves Laura!
Hangelnyelés szempontjából a lépéshanggátló polisztirol vagy a kőzetgyapot használata javasolt. Betonöntés előtt (melynek vasgagsága: minimum 5-6 cm) párazáró fólia (légpárnás, elhelyezése szükséges.
Adott épültre szükséges vastagságot csak energetikai mérés alapján lehet meghatározni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Nagyon szépen köszönöm a válaszát!
Szép napot kívánok: Fehér Laura
Kedves Szakértő!
Nagy méretű vasalt szilikáttömbökből épült a házunk, amelynek külső oldalán kb. 2cm-es betonréteg van, ezen a vakolat és a színezés. Erre szeretnénk utólagos homlokzati szigetelést, illetve lábazati szigetelést. A háznak nem túl mély beton alapja van, viszont belülről a helyiségekben meg van oldva a vízszigetelés. Kérdésem, hogy hány cm-es homlokzati szigetelést , és ehhez hány cm-es lábazati szigetelést ajánlana, valamint a lábazati szigetelést ugyan azzal a ragasztóval kell-e felragasztani, be kell-e engedni a talajba(jelenleg járda van), illetve a szigetelőlap és a talaj találkozásánál kell-e védeni valamivel a szigetelőlapokat?
Kedves Attila!
A homlokzatra legalább 12-15 cm, a lábazatra 8-10 cm vastagság ajánlott. Szükséges vastagságot adott épületre csak energetikai mérés alapján lehet megállapítani, mert azt több tényező is befolyásolja. A lábazati szigetelést lehetőség szerint érdemes talajszínt alá leengedni. Amennyiben talajszinttől indul szilikonnal érdemes kihúzni.
Az XPS ragasztója gyártónként eltérhet. Az általunk forgalmazott szálerősített polisztirol ragasztó alkalmas hozzá.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
cm-es lábazati xps-t tervezek, 30-40 cm-re leengedve.
70-es években, kisméretű téglából épült családi házunkat fogjuk szigetelni. Falvastagság 38 cm. A tégla lábazat át van hidalva valami misung jellegű betonnal, amijó l néz ki, és szépen át is húzza a nedvességet. Ezt természetesen le fogom szedni.
10 cm-es grafit reflex homlokzati, és 6 (esetleg
Ami kérdéses számomra: elég-e a 6 cm-es, vagy mindenképp javasolt a 8 cm-es xps?
Ha jól gondolom, (és aggályom), az XPS lábazat rögzítéséhez használt ragasztó szintén át/fel tudja húzni a nedvességet. Vagy ezzel nem kell számolnom, ha mélyebbre engedem az xps táblát? Megfordult a fejemben, hogy 1-2 cm-es légrést hagyni a lábazati téglafal és az xps között, majd az indítóprofil környékén valami légrést, vagy szellőzőt hagyni. Mit gondol erről? Az XPS alá kb 10 cm nagyméretű kavics ágyat, és külső felületénél szintén min 10 cm kavicsréteget tervezek a talajszintig, a jó vízelvezetés érdekében.
Kedves Attila!
Légrést nem szükséges hagyni, az XPS lap zárt cella szerkezete miatt ellenáll a víznek és a fagynak. Optimálisan bitumenes vízszigetelő lemez alkalmazása lenne célszerű.
A lábazati szigetelésnél elegendő lehet a 6 cm-es vastagság, viszont szükséges méretet csak energetikai mérés alapján lehet meghatározni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Lakast vettunk.4.emeleten 3 eve. Egyik oldalfal korfolyosonal le van szigetelve es a labazat XPSnek tunik, de lehet EPS Jol megsargult, lesimitva kezzel citromsarganak tunik, mert nincs rajta semmi. Az oldalfal valamilyen szorosebb szigeteles van, valoszinu valami kozetgyapot inkabb es le van halozva szurke anyaggal festve.
Szeretnem befejezni ezt az oldalfalat, ami egyebkent a bejarati folyoso es fedett. Viz nem eri.
A kerdesem, hogy ha a labazati szigeteles kb 5 eve ki van teve a napnak, akkor ettol meg nyugodtan megmaradhat, vagy szukseges lenne cserelni. Illetve milyen anyagokat hasznalhatokv a festesre, milyen teendok vannak vissza? Mit kellene csinalnom?
Kedves Krisztián!
Abban az esetben ha a szigetelés már a csiszolás után sem egységes és porózus akkor a cseréje szükséges. Általános kivitelezési réteg: lapok ragasztása, mechanikai rögzítés (dűbelezés, ez vízszigeteléssel ellátott felületen nem ajánlott) üvegszövetháló beágyazása, majd alapozó, és homlokzat festék vagy vakolat felhordása.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Kivitelezéssel kapcsolatban kétségeim merültek fel. 30 Phorotherm N+F téglára egy 20 cm-es EPS hőszigetelés lett rakva. A lábazatra viszint 5 cm XPS. Kérdésem, hogy az esztétikai kinézeten kívül a nagy különbség és az 5 cm-es XPS lábazati hőszigetelés hőtechnikailag okozhat-e problémát?
Kedves Krisztián!
Esetlegesen okozhat páratechnikai problémát, erre biztos választ csak energetikai mérés alapján lehetne adni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna !
Régi, közel 40 cm-s téglaházunkat szeretnénk szigetelni, melynek a lábazata is tégla. Az energetikus a falra 15 cm EPS szigetelést írt elő a kedvező kategória ( CC )besoroláshoz. A lábazathoz ebben az esetben hány cm vastag szigetelést kell alkalmazni?
Köszönettel:
Ghéczy Gábor
Kedves Gábor!
Célszerű negatív lábazatot kialakítani, így a 10 vagy 12 cm-es szigetelés optimális.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Az 50-es években épült téglaház lábazata vőrős homokkő/keszthelyi kő/,amelyet valamilyen piros porfestékkel is lekentek.Erre a felületre szeretnék 5 cm.-es XPS -t ragasztani.A kérdésem az hogy mivel tudom felragasztani,ill.le kell-e csiszolnom,vagy tapadóhidaznom előtte?Tisztelettel:Sz.László
Kedves László!
A felületet célszerű megcsiszolni, tisztítani, majd alapozás után lehet a lapokat felragasztani.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Házam homlokzatán 10 cm-es szigetelés van, amelyet így vettem. A lábazat – ami a 60-as, 70-es években divatos kőlábazat – a homlokzatszigetelés előtt kijjebb lógott, mint a fal síkja. Most kb. 7 cm-rel van kijjebb a homlokzat. Szeretném a lábazatot is leszigetelni, de ugye az egyenetlen felületű kőlábazatra is egyenes felületet kell képezni, és erre kerülne a szigetelés, majd a vakolat. Mit javasol? Köszönettel:
R. András
Kedves András!
A szigeteléshez egyenletes felület szükséges, ezt az egyenetlenség mértékétől függően eltávolítással vagy vakolással lehet megoldani.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Hőszigetelés előtt állok és maradt egy nagy kérdés: Kő lábazatom van ami felett picit foltban vizesedett a fal ezért szárítóvakolattal javítottuk kb 15 éve. A kérdésem: jó e hogy a szárítóvakolatos részt Clíma vagy Open rendszerrel szigetelném a felette lévő részt normál rendszerrel de azonos fedővakolattal. Lesz-e színeltérés? Ha vízszigetelek (injektálás) felesleges a klíma rendszer? A lábazatot is szigetelném de van e páraáteresztő szigetelés erre? Vízszigetelést tervezek a lábazat fölé de nem tudom jót teszek e vele ha a lábazat felett bezárom a párát vizet hol fog eltávozni?
Kedves Imre!
Ha azonos vakolatot alkalmaz akkor színeltérés nem lesz. A lábazatra nincs légáteresztő szigetelés, mert azt XPS zártcellás lappal lehet megoldani. Az esetleges páratechnikai problémák kialakulásának megállapításához energetikai mérés szükséges.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna.
Xps szigetelés kerül a homokkő lábazatú házunkra. A kivitelező 1-1, 5 méterenként szellőző beépítését javasolta. Ez nem rontja az xps lapok hőszigetelő értékét? Ezáltal nem lesz hőhíd a lábazat és a szigetelt homlokzat között?
Kedves Gusztáv!
A kivitelező szakember a helyszíni adottságok alapján tudja meghatározni hogy szükséges-e, szakszerű kivitelezés mellett nem okoz problémát.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Nagy felületű – helyenként 1,5 m magas – lábazatot szeretnénk simán vakolni vagy szigetelni úgy hogy szellőzzön.
1./ vakolás (szigetelés nélkül) szellőző lábazati vakolattal.
2./ hőszigetelés pogácsára ragasztott XPS, beépített szellőzőkkel.
Melyiket ajálja?
Kedves Elek!
Mindkét megoldás megfelelő, amennyiben nincs szükség a szigetelésre (hőérzet, hőhíd) akkor elegendő az első megoldás.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Hőszigetelés előtt állunk. Beton alapon 60 cm magas szaluköves lábazat van, majd 30 cm-es téglafal. A lábazatot 15 cm vastag XPS-sel, a falat 20 cm-es EPS-sel szigetelnénk. Érdeklődnék, hogy nem probléma a két szigetelés közti 5cm-es vastagságbeli különbség (nagyobb az általános 1-2 cm-nél), továbbá, hogy az XPS-t milyen sűrűn érdemes dübelezni. A föld alá nem tudjuk vinni a lábazati szigetelés alját a kilógó betonalap miatt. Köszönöm! Csaba
Kedves Csaba!
Az 5 cm-es különbség szakszerű kivitelezés mellett nem okoz problémát. A lábazati lapokat abban az esetben ha van mögötte vízszigetelés nem szabad dűbelezni, mert akkor a vízszigetelés sérül. Dűbelezés esetén 4-6 db/m2 az általános darabszám.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Zsuzsanna!
Most vásárolt házunk homlokzati falazata 38 cm-es Porotherm jellegű tégla 5 cm EPS szigeteléssel, és külső szinezett vakolattal.
A szigeteletlen lábazat több, mint 1,5 méterrel kilóg a talajszintből (kvázi a szuterén fala), anyaga travertin úsztatott kövek betonban, 40 cm vastagságban. Külső felületen látszó kőcsúcsokkal, 4-6 cm egyenetlenséggel.
Jelenleg a homlokzat a szigeteléssel együtt jellemzően 8 cm-rel van kijjebb, mint a lábazat látszó kőcsúcsainak legmagasabb pontja.
Első lépésben tervezem hőszigetelő vakolattal szintre hozni a lábazatot. Marad max 8 cm-en, amit tervezek a lehető legjobban szigetelni. Mivel magasra kilóg a “lábazat”, kvázi falat alkotva, homlokzati szigetelést tervezek, új lábazatot kialakítva XPS anyaggal kb 30 cm-vel a járda felett.
Kérdésem:
Teljességgel elképzelhetetlen/szabálytalan az, hogy a rendkívül rossz hőszigetelő képességű úsztatott köves falra egy vízorros, egyedi készítésű “bádog”-ozással a felső élen lezárt, az eredeti homlokzatin túlnyúló szigetelést rakjak?
Sajnos kiemelkedően eltérő az eredeti fal és az úsztatott köves falazat közötti elérhető hőszigetelési érték, ha be akarom tartani a kilógási szabályt. Félek, hogy a lakásban a komfortérzet nem sokat javulna, a páralecsapódás megmaradna.
Előre is köszönöm válaszát!
Kedves Ákos!
Optimális megoldás érdekében energetikai mérés ajánlott.
Praktikus lenne a lábazaton a kő egyenetlenségét eltávolítással megoldni, így vastagabb szigetelést tudnának alkalmazni.
Pozitív lábazat nem célszerű.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Köszönöm a választ!
Megpkisérlem a kőcsúcsok levésését.
Tisztelt Szakértő!
Utólagos belső mennyezeti szigetelésként.(fent lakott tér van)felragasztható-e 4cm-es xps? Vagy INNO PAN lap?Vizes helyiségekben?
Köszönettel
Kedves István!
Beltéren a polisztirol szigetelés nem ajánlott esetleges páratechnikai problémák kialakulása miatt.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna