Az EPS-80 polisztirol lapok előállítása
Az egyik legrégebben alkalmazott műanyag termék az építőiparban a polisztirol lap. A polisztirol lapokat gyártásuk alapján két csoportba soroljuk: a hagyományos expandált polisztirol hab (EPS) és a később kifejlesztett technológiával készülő extrudált polisztirol hab (XPS). Az EPS polisztirol lapok alapanyaga a kőolajból előállított, hajtógázt és adalékokat tartalmazó polisztirol gyöngy, amit gőzöléssel duzzasztva, tömbökké formáznak. Pihentetés után izzószálas vágóeszközökkel vágják. Formázás után a polisztirol lapokat még egy ideig (kb. 90 nap- ig) pihentetik, ez alatt egyre csökkenő mértékben zsugorodnak.
Az EPS-80 polisztirol lapok jellemzői
Cellás szerkezetű, hőre lágyuló, kiváló hőszigetelő, gazdaságos, a szálas szigetelésnél fajlagosan olcsóbb az EPS polisztirol hőszigetelő anyag. Elsődlegesen a külső homlokzati hőszigetelő rendszerekhez alkalmazzák. Igen hatékony hőszigetelő, és a következő tulajdonságai miatt előnyős: könnyű, megfelelő szilárdságú, egyszerű alakíthatóság, és beépíthetőség, jó tapintású, nincs irritáló hatása, a környezetre és az egészségre káros hatása nincs.
Az EPS-80 polisztirol tűzállósága
Az éghetőség, a tűzzel szembeni viselkedés vizsgálata és a tűzveszélyességi osztályba sorolás az MSZ EN 13501 szerint végzik. Az EPS 80 lapok az E kategóriába tartoznak. A polisztirol hőszigetelés termékek kizárólag közvetlen nyílt lánggal történő érintkezés esetén égnek, de az égéshő elvételét követően önkioltóan viselkedik. A polisztirolszigetelés termékekhez égésgátló anyagokat adnak. A hőszigetelés közvetlen nyílt lánggal történő érintkezése szinte kizárt, mivel minden esetben valamilyen fedőréteggel van ellátva. A forró levegő, vagy füst a szigetelőanyag égését nem okozza.
Eps-80 polisztirol szigetelés - Mire figyeljünk oda?
Az EPS 80 szigetelés vízzel, vagy nedvességgel érintkezve, természetesen képes a víz felvételére. Polisztirolszigetelő lap, vagy rendszer értékesítése során, felhívjuk a vásárlók figyelmét arra, hogy amint vízzel érintkezik a polisztirolszigetelés, azonnal romlani fog a szerkezeti stabilitása, illetve hőszigetelő képessége. Az ESP 80- as szigetelés alkalmazása során, különös tekintettel kell lenni, arra, hogy a polisztirol hőszigetelés csak nedvességtől védett felületeken lehet alkalmazni. Figyelmet kell fordítani a kellő vízszigetelésre, nedves technológiára épülő védő-és fedőrétegek alkalmazására.
A polisztirolszigetelés tartós UV sugárzás (pl. napfény) hatására felszíne megsárgul, porlóvá, rideggé válik. Az EPS 80 kémiai hatása semleges, így a környezetbe jutva azt nem szennyezi. Az élőkörnyezetre-, természetre káros hatást, kifejtő anyagot nem tartalmaz. Semmilyen élőlényeknek táplálékául nem szolgálnak. A rovarok, rágcsálók az anyag kifejezetten jó hőérzeti hatása miatt hajlandóak beleköltözni, belefészkelni, ezért úgy kell beépíteni, hogy a hozzáférést meggátoljuk.
Az EPS 80- as szigetelő lemezt a következő építőanyagok nem roncsolják: cement, mész, gipsz és az ezek keverékei. Ellenálló a szappanokkal, alkáliákkal, sóoldatokkal, erős ásványi savakkal (pl. sósav 35 %-ig, salétromsav 50 %-ig, kénsav 95 %-ig), gyenge savakkal (pl. szénsav, tejsav), alkohollal, hidegragasztókkal, bitumennek, oldószermentes bitumenes, szilikon olajokkal szemben. A polisztirolszigetelést roncsolják a szerves oldószerek (aceton, benzol, nitro hígító, dízelolaj, benzin, xilol, terpentin), ezért ezekkel, az anyagokkal közvetlenül nem érintkezhet. A beépítését nem javasoljuk azokban a helyiségekben, ahol oldószertartalmú anyagok feldolgozását, gyártását végzik, vagy ahol a helyiség légterének oldószertartalma magas.
T.Cim! Érdeklődöm, hogy földszinti lakásom pincefödém oldalról való szigeteléséhez alkalmazható-e a polisztirol, illetve elég-e ragasztani, vagy pedig dübelezni kell. Továbbá 75 m2-es alapterületü lakáshoz mennyibe kerül a szükséges anyag?
Köszönettel várom váalszukat: M. Valéria
Tisztelt Mészáros Valéria!
A födémet, vagy az oldal falat szeretné szigetelni.
Amennyiben a födémet szeretné szigetelni az alsó síkról (a pince felől), akkor elég az EPS 80- as lapot felragasztani, dübelezni, és esetlegesen lehálózni.
Amennyiben az oldalfalat szeretné leszigetelni, akkor a homlokzat külső oldalára kell felragasztani és dübelezni a szigetelő lapot, természetesen itt is elegendő az EPS 80 lap.
Viszont ha a padlót szeretné szigetelni, akkor a megfelelő rétegrend alapján EPS 100 lépésálló polisztirol lapot kell alkalmazni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tiszteletem!
Földszinti lakásom alatt levő garázsok/pincék födémét szigetelném polisztirol lapokkal.
Kérdéseim:
milyen vastagságú szigetelést érdemes választani (én 10 cm-re gondoltam)?
Rögzítés során lehet-e először ragasztóval rögzíteni és csak utána dűbelezni, nem fog leesni?
Köszönetel,
Kónya Bence
Tisztelt Kónya Bence!
Sajnos pontos méretet csak pontos rétegrend alapján lehet számolni, így egyenlőre azt tudom mondani, hogy kb. megfelel a 10 cm- es szigetelés, de ez attól is függ, hogy milyen típus a födém szerkezet.
Természetesen mennyezet esetén mindenképpen kell dübelezni, a homlokzathoz képest annyi változással, hogy minél előbb meg kell dübelezni a lapokat a fix rögzítés miatt, mert a ragasztó csak száradás után tartja fixen a polisztirol lapot. De a ragasztó miatt nem biztos, hogy rögtön felragasztás után tud már dübelezni, így még az alá dúcolás is szóba jöhet.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Faházat szeretnék kívülről szigetelni. Milyen anyagot (kőzetgyapotot, vagy EPS 80-t)használjak? A falak két rétegűek, kívülről bordázottak. Mivel lehet rögzíteni a szigetelést, kell-e ragasztó és milyen, és/vagy dübelezés?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Bucher József
Tisztelt Bucher József!
Amennyiben megfelelő rétegrenddel készült a faház, akkor mind a két szigetelést ajánlom, megismétlem megfelelő rétegrend mellett. Mivel bordázott a külső felületet, így ragasztót nem ajánlok, mert nagyon sok kellene belőle. Inkább faforgács lap csavar és dübelezés min. 6- 8 db / m2-ként.
Tisztelettel…
Tisztelt Cím,
Belülről szeretném szigetelni ( kívülről nincs mód rá ) a szoba utcával érintkező falait ( keleti és déli tájolás ).
Most vettük a lakást és ahogy szedtük le a régi tapétát, láttuk, hogy alatta hőszigetelő ( 5 mm vastag, talán polisztirol ) tapéta van. Sehol nem penészedett alatta, csak a radiátor mögött egy kicsi felületi penész volt, azt lekezeltük.. Ilyet akartunk vissza tenni, de a festő inkább a 2 cm-es polisztirol lapokat ajánlotta, dryvit hálóval. Az alatt sem fog penészedni? Ez a rugalmas tapéta teljesen rátapadt a falra, félek, hogy ezek a merevebb lemezek nem, de nem értek hozzá? Azonkívül azt is halottam, hogy a polisztirol meg a hungarocell ( azt sem tudom, hogy a kettő ugyanaz-e, rákkeltő. Igaz ez?
Előre is köszönöm a válaszát.
Tisztelt Jónási Judit!
Általában nem szoktuk javasolni a belső szigetelést, de ha másképp nem megoldható a hőszigetelés, akkor inkább előtét falat javaslok gipszkartonból, és az mögé szálas szigetelést. Sajnos sok esetben a külső fal rossz szigetelő képessége miatt, a falazat belső részére kerül a harmatpont, így ha nincs megfelelő szellőztetés a lakásban, akkor esetlegesen kialakulhat penészesedés is.
Természetesen a polisztirol lap, és a hungarocell egy és ugyan az. Ezek az anyagok nem rákkeltők, hisz az élelmiszerek csomagolásán keresztül a lakások szigeteléséig mindenhol használják.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím!
Érdeklődni szeretnék , hogy 8cm hungarocellel szeretnénk szigetelni a házunkat kell-e dübel hozzá, ha igen mekkora méretű?
Tisztelettel: Bánidainé Papp Andrea
Tisztelt Andrea!
Mindenképpen javasoljuk a dübelezést, min. 4 db-ot m2-ként. A dübel hossza min. 130-as legyen, de ez a szigetelendő felülettől, rétegrendjétől, és a falazat típusától is függ. Javaslom, hogy keressenek fel egy szakértő kivitelezőt, aki helyszínen meg tudja nézni, hogy a felület milyen hosszúságú dübel igénnyel.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím!
Két kérdés csupán:
- Olvasva válaszaikat szinte mindenhol szerepel a dübelezés is a ragasztás mellett. Nekem kapart kőporos vakolatra kell majd ragasztani az Eps-80 as lapokat ahol jól tapad a ragasztó akkor is kell dübel? ( sok ismerősömnél csinálták nélküle, csupán ragasztva + háló)
- Kültéri festék (sziga tech poliquarz) színárnyalatai megegyeznek a választható vakolatok színeivel? (Én így értelmeztem)
Válaszukat előre is köszönöm
Üdvözlettel: Földi
Tisztelt Földi Ferenc!
Gyakorlatban sokszor nem használják a dübelezést ragasztás mellett, de mi minden esetben javasolni szoktuk. Sajnos nem egy példát láttunk, hogy rossz kivitelezés miatt, ahol nem használtak dübelt a természet ereje csúnyán elbánt a homlokzati szigeteléssel. De természetesen ezt a vásárló, és a kivitelező dönti el.
A Sziga-Tech Poliquarz kültéri falfesték csak pasztell, halvány színekben tudjuk biztosítani, de ezek a Revco-s színekből választottuk ki.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
TISZTELT CÍM!
Kérem mondja meg milyen mélyen kell dübelezni?Adott egy 30cm-es tégla fal,a kivitelező szerint 20cm-es előfurással készíti elő a műveletet.Kértem,hogy ez nagyon mély,és sok mert szerintem db-ként 5 furatot készített/nem m2-enként./
Még hallani is borzaztó volt.Szükséges ilyen biztosítás? 8cm-es Austroterm polisztirol lap,előtte ragasztva db-ként 5helyen.
Válaszukat várom!
Muhari Károlyné
Tisztelt Muhari Károlyné!
A dübelezés hosszát az határozza meg, hogy az adott falszerkezetben hol fog a dübel. A szig. rögzítő dübel vége (kb. 2-3 cm), ami szétnyílik, és tartószerkezeti szerepet tölt be.
Tehát, ha pl. kis méretű téglából van a falazat, akkor a tégla első 5 cm-ig elengő befúrni.
8 cm- es szigeteléshez a 20 cm- es lyukat kicsit sokkalom.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
37 cm vastagságú tégla + vakolat összesen 43 cm vastag fala van a tömbházunknak.
Most szigetelik 10 cm vastagságú polisztirol anyaggal a Román kormányprogram keretében és műanyag nyilaszárókat raknak az egész lakásra.
Öt kiskorú gyermekem van és aggódom az egességük miatt mert egyértelműen egy vastag nejlonzacskó hatást idéznek elő a lakásomban ami a betegségekhez vezet hosszú távon.
Mi a véleménye vagy milyen más megoldás volna jó.
Mivel most dolgoznak a munkások ott kérem lehetőleg hamar a választ.
Köszönettel, Sándor
Tisztelt Dánél Sándor!
Amennyiben az épület szerkezete nem vizes, és megfelelő szellőztetést biztosít a lakásban szigetelés után, nem alakulhat ki sem párásodás, sem penészesedés.
Tehát ezek a feltételek alapján nincs egészségre káros hatása a szigetelésnek.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Üdvözletem!
Most szigeteltetem a lakásunkat kívülről.5 cm hungarocel lapokkal.Aki csinálja nem dübelezi.Azt szeretném kérdezni ez nem okoz-e a későbbiekben gondot?
Maria
Tisztelt Mária!
Elméletileg 3 m magasságig nem szükséges a dübelezés. Mi minden esetben javasoljuk a szigetelés düblezését, mert ha esetlegesen a kivitelezés folyamán nem szakszerűen készült el a felület, akkor egy nagyobb vihar, vagy szél le is tépheti a szigetelést. Érdemes a kivitelezővel ezt megbeszélni, és ha ő úgy vélekedik, hogy ez fölösleges, és tökéletesen megfelel dübelezés nélkül, akkor kell egy papírt íratni vele, hogy vállalja a későbbiekben előforduló hibák javítását, ami a dübelezés hiányából adódhat.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Sziga-Tech!
Azt szeretném megkérdezni, hogy az EPS szigetelést hogyan lehet rögzíteni egy lambériával burkolt külső falra?
Egy nyaraló egyik oldalfala lambériás,fa anyaga részben nedvszívó, részben még lakkozott. Sajnos nem lehet eltávolítani a lambériát, mert nincs fal közvetlen mögötte, hanem üvegfal és valami régebbi hőszigetelés található ott, de ismeretlen vastagságú és szerkezetű.
Használható-e az EPS ragasztó, vagy inkább valamilyen facsavaros rögzítés ajánlott?
És még egy kérdésem lenne. 3 méter magasságig szigetelnénk ugyan ennek az épületnek a hagyományosan vakolt falát is. A biztonság kedvéért gondoltunk arra, hogy dübeleket is használunk, de nem tudom, mennyit érdemes, hiszen ez csak egy további biztonsági rögzítés lenne.
Előre is köszönöm a válaszát!
Krisztián
Az e-mail cím valós. Őt falu társulata a domnet- kábel.
A kérdés pedig,hogy lehet tapétázni a EPS 80 -as lappokra.
Tisztelt Krisztián!
Az épület fa részére, vagy az EPS PURHAB ragasztót javaslom ragasztóként + faforgács csavar és szigetelést rögzítő tárcsát (ebben az esetben 4 db/ m2), vagy csak faforgács lap csavart és tárcsát, de ebben az esetben min. 8 db-ot m2- ként.
Természetesen a hagyományos falszakaszra is javaslom a dübelezést, min 4 db- ot m2-ként.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Albert!
Még nem hallottam, hogy valaki kipróbálta- e az ön elképzelését, így sajnos nem tudom, hogy lehet-e vagy sem. Személy szerint nem próbálnám ki, inkább le hálóznám a felületet, leglettelném, és úgy ragasztanám fel a tapétát.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Ha szigeteltek az oldalfalak és a mennyezet felett nem szigetelt padlás van, milyen nikecel kell és milyen vastag.
Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel T József
Kedves József!
Födém szigetelésnek elsősorban a szálas szigetelő anyagokat szoktuk ajánlani. A szigetelés fajtája, vastagsága, és a rétegrend kialakítása a födém szerkezet anyagától, vastagságától, és a szomszédos szerkezeteknél elért értékétől függ.
Amennyiben nem szükséges, hogy járható felületet érjenek el, akkor átlagosan 3 x 10 cm- es tekercses üveggyapotot szoktunk javasolni szigetelésnek.
Ha járható felületet szeretnének elérni, akkor vagy az EPS 100 lépésálló polisztirol lapunkat tudom javasolni két fűtött tér között min. 5 cm- es vastagságban, vagy fűtött és nem fűtött tér között a padlás lapunkat javaslom min. 10 cm- es vastagságban alá pedig 2 x 10 cm- es vastagságban EPS 80 polisztirol lapot.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia válaszát köszönve, egy kis pontosításban kérdezném a konkrét helyzetem. Tehát a lakásom felett nem hőszigetelt a padlás, de sajnos a szigetelést, vagyis a lakás melegét a lakás tere felől vagyok kénytelen megoldani. A födém: 1958-as évben épült 8 lakásos társasház és a vasbetongerendák közt tömör tégla és kohósalakos feltöltéssel ennek lezárásához utólag vékony beton terítés. Sajnos a padlás felöl semmit nem tehetek ezért a lakás belsőtere felöl, a plafonra szeretnék nikecelt ragasztani. Ehhez keresem a megoldást minimum milyen vastag nikecelt alkalmazzak és kell e dűbelezni a ragasztáskor. Még egy kérdés a nikeceleknek, hogyan kell nézni a hőátbocsátó képességét? Válaszát továbra is köszönöm. Tisztelettel Tóth József tj6813@vipmail.hu 30/ 2724866
Kedves József!
Belső szigetelésként elsősorban gipszkarton álmennyezetet javaslok min. 10 cm- es üveggyapot szigeteléssel.
Amennyiben polisztirol lapot szeretne felragasztani, akkor min. 10 cm- es vastagságba tegye, és mindenképp rakjon dübelt is. A hagyományos por ragasztó helyett, viszont inkább az EPS PURHAB ragasztót javaslom, mivel rövidebb a száradási ideje.
A felragasztót, és fel dübelezet polisztirol lapot le kell hálózni, glettelni, és utána le lehet festeni.
A hővezetési tényező egy anyag jellemző, és minél kisebb ez a szám annál jobb a szigetelés hőszigetelő képessége. Természetesen két anyag között ezt lehet kompenzálni, hogy egy rosszabb képességű anyagból vastagabbat használunk.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Sziga-Tech!
A lakásunk 4 éve épült emelet ráépítéssel, a tetőt könnyűszerkezetesre készítették. A mennyezet egy gipszkarton+fólia és 20cm isover szigetelés a fa gerendák között. A szobákban sajnos előfordul a mennyezet szélén az oldalfalon penészesedés. Viszont az oldalfal padlás felőli része egyáltalán nincs szigetelve, még csak vakolva sem (ez kb 3-4 blokktéglasor).
Szeretném kérdezni, hogy mennyire segíthet, pl ha a padlásrészemet lefedem 8mmes OSB lappal és arra teszek polisztirol lapokat? Illetve a padlástérben található csupasz válaszfalakat is körbeszigetelem 4-5cm-es lapokkal?
Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelt Bieder Zoltán!
Sajnos nem igazán értem a leírását. Amennyiben a mennyezet és az oldalfal találkozásánál fedezhető fel penészesedés, ami nagy valószínűséggel a koszorú szigeteletlenségét jelenti. Megoldásként a koszorú teljes szigetelését javaslom.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Belülröl szeretnénk szigetelni az északi és keleti falakat, úgy hallottuk hogy a polisztirol erre megfelel,kivűlről kődarás vakolat van, ami át van meszelve.Tanácstalanok vagyunk olcsó is legyen jó is legyen. Legyen kedves tanácsot adni
Tisztelt Magyar Györgyné!
Nem szoktuk javasolni a belső szigetelést, de ha nincs más megoldás, akkor a gipszkarton előtét falat javaslom + szálas szigetelést.
De elsősorban a külső szigetelést javaslom. Ha esetlegesen nincs meg a teljes felújításra a keret, akkor inkább csak a polisztirol lapot tegyék fel a külső homlokzatra, és azt hálózzák be. Majd ha meg lesz a hiányzó rész a költségvetésnek, akkor rá érnek beszínezni az épületet.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Sziga-tech!
A falra 12 cm szigetelést szeretnék felrakni. Az a kérdésem, hogy a főhidak kiiktatására érdemes-e két rétegben, fedéssel szigetelni? Azt tanácsolták, hogy az alsó régteget ragasztava/dübellel, míg a felsőt csak ragasztva rögzítsem (speciális ragasztóval). Mi erről a megoldásról a véleményük?
Tisztelettel:
István
Tisztelt István!
Mindenképpen érdemes két rétegben szigetelni, így kevesebb vonal menti hőhíddal lehet számolni. Viszont az anyagok eltérésénél is érdemes figyelni, hogy megfelelő vastagság szigetelést kapjon a beton, és vasbeton szerkezet is, illetve a spaletták se legyenek kevésbé szigetelve.
Két réteg ragasztásánál a következőt tudom javasolni. Az első réteg hagyományos polisztirol ragasztóval, vagy EPS PURHAB ragasztóval történhet, az utóbbi esetében, csak ha vakolt a felület, a második réteg, szintén mind a kétféle ragasztóval megoldható, bár tény hogy a PURHAB ragasztóval tisztább munka érhető el, de csak akkor ha gyakorlott kivitelező készíti. A dübelezést mindenképpen úgy javaslom, hogy mind a két felragasztót rétegen keresztül a falazatba rögzítsük.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Sziga-tech!
A családi házunkat szeretnénk mind külsőleg- mind belsőleg szigetelni! Belül a plafont 5 cm vastagságú EPS 80-as polisztirol lapokkal gondoltuk megoldani. Jelenleg gipszkarton mennyezet van ami felet a padláson 20 cm -es üveggyapot szigetelés van. Milyen anyagot javasolnak a felragasztáshoz? Szükség van e dübelezésre? A külső falra (38-as poroterm tégla+ vakolat+ LB KNAUF műgyanta alapu szinező vakolat)elegendő e a 6 cm-es polisztirol lap ragasztva és dübelezve? Milyen hosszúságú dübelekre+ csavarokra van szükség a megfelelő rögzítéshez? Segítségüket előre is köszönöm!
Tisztelettel: Dr. Szakács József
Tisztelt Dr. Szakács József!
Amennyiben már a födémen van szigetelés inkább azt javaslom, hogy annak a tetejére terítsenek még 10- 15 cm- es vastagságú szigetelést (pl. üveggyapotot). Nem tudom, hogy a gipszkarton álmennyezet el bírná- e a plusz súlyt, így a polisztirol lap felragasztását nem javaslom.
A homlokzatra a 6 cm- es vastagságú szigetelő anyag talán elegendő a mai értékek eléréséhez, de ez a minimum. Inkább 10 cm- es vastagságot javaslok, de ez természetese attól függ, hogy mit szeretne elérni. A pontos értékekkel kapcsolatban kérem keressen fel egy energetikust.
A dübel hosszát a falazat rétegrendje határozza meg. De mindenképpen úgy kell számolni, hogy a rögzítés átmenjen a szigetelő anyagon, a ragasztón, a meglévő vakolaton, és a szerkezetbe fogjon.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím!
A lakásunkon belül van egy oszlop (gipszkarton) amit dekorálás céljából polisztirol lapokkal ragasztással burkoltunk majd lefestettük.Most ki szeretnénk cserélni üvegcempére a burkolatot de mivel a lapok rücskös mintázatúak így le kellene azokat szedni valahogy, hogy sima felületre tudjuk a tükörcsempét tenni.Kérdésem milyen módszerrel tudom távolítani legkönnyebben a hungarocell lapokat? Csak kaparjam le? Válaszukat előre is köszönöm és elnézést az amatőr kérdésért…
Tisztelt Koleszár Katalin!
Sajnos csak lekaparással tudják eltávolítani a polisztirol lapot. Viszont a letisztított felületet le kell majd hálózni, és glettelni, hogy dekorálható felületet kapjanak.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím !
Családi ház külső hőszigetelésével kapcsolatban lenne egy kérdésem. A dübelezésről,hálózásról sokat lehet olvasni a neten,sőtt a felragasztásról is . Viszont engem az érdekelne hogy ragasztásnál a sarkoknál kell e kötésbe rakni a lapokat és ha igen , akkor miért?
Eltérő véleményeket hallottam eddig.
Mondjuk a személyes véleményem az hogy sok értelme nincs hiszen a lapokat nem ragasztják egymáshoz csak a falhoz, a hálós élvédőre pedig még rátakar a sima háló is.
Tisztelt Bognicsár Ottó!
Az épület sarkainál a szigetelő lemezeket kötésben kell felhelyezni a szerkezeti-,hőtágulási mozgások elnyelése, csökkentése érdekében.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cim!
Vályogból épült házat szeretnék szigetelni, ajánlott e a polisztirol lap és ha igen milyen vastagságu? A fal 40 cm vastag.
Válaszát köszönöm.
Tisztelt Molnár Ottó!
Elméletileg teljes mértékben száraz falak, és tökéletes vízszigetelés mellett nem okozhat problémát az EPS 80 lappal való szigetelés. De pontos vastagságot, és anyag típust csak egy energetikus tudja önöknek meghatározni számítások alapján.
Sajnos a vályognál fokozottan figyelni kell a szakszerű kiépítésre, és anyag választásra.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Sziga-tech!
Tégla tömbházlakás belső hőszigetelését szeretném javítani úgy, hogy 10 cm vastag habtégla réteggel (és új vakolat rá) megvastagítanám a falat. Külső szigetelésre nem nagyon van lehetőség. Gondolom, hogy így kiküszöbölöm a hungarocell használatának hátrányait. Mi a vélemény erről a megoldásról?
Válaszukat előre is köszönöm.
Tisztelettel,
Takács Elek
Tisztelt Takács Elek!
Köszönjük az érdeklődését, de sajnos a fent említett terméket mi nem forgalmazzuk, így gyakorlati tapasztalatot sem tudok a termékről mondani. Természetesen a gyártó szerint most ez a legtökéletesebb termék, de szerintem érdemes összevetni a műszaki paramétereit, az árát és a kivitelezési költségeit más “hasonló” funkciót betöltő termékkel.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
25 éve gáz szilikátból épült családi házunkat szeretnénk szigeteltetni.De eltérő vélemények miatt nem tudunk döntést hozni, hogy EPS 80-al, vagy ásványgyapottal történjen a kivitelezés. Kérem szíveskedjen segíteni a döntés meghozatalában, valamint tanácsot adni,hogy milyen vastagságú anyagot vásároljunk. Kérdésem még, hogy a szilikátra történő felfogatást hogyan célszerű megoldani?
Köszönettel: Dargainé Nagy Katalin
Tisztelt Dargainé Nagy Katalin!
A szilikát falazatnál érdemes előbb egy páratechnikai számítást készíttetni, hogy milyen típusú szigetelő anyag javasolt, és hogy pontosan milyen vastagságban. Ezeket a falazat pontos tulajdonságai határozzák meg. Átlagosan min. 10 cm-es szigetelés javasolt.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia !Megszeretném kérdezni ,hogy OSB -lapra lehet-e álmennyezetet ragasztani, a hozzávaló álmennyezet ragasztóval ? Köszönettel Kilián Gábor
Kedves Gábor!
Sajnos nem tudom melyik ragasztóra tetszik gondolni. Érdemes a ragasztó gyártójával egyeztetni, hogy OSB lapra megfelelő ragasztást biztosít-e.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!Soudal ragasztót vettünk csak nagyon egyenetlen a mennyezet és OSB lappal szeretném kiigazítani a mennyezetet és ezért kérdezem ,hogy a fenn nevezett a ragasztó jó-e hozzá ?
Kedves Gábor!
Soudal ragasztóból elég sokféle van, ha esetleg pontosítana egy kicsit. De az lenne a legegyszerűbb, ha a gyártó céget kérdezné, sajnos mi ilyen terméket nem forgalmazunk. Bár ha jól értettem OSB lapot szeretne felragasztani mennyezetre, és erre menne a kazettás polisztirol lap dísz. Mert ebben az esetben nem javaslom, mivel az OSB lap súlya nagyon- nagy, így ragasztással nem lehet rögzíteni mennyezetre.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia! OSB -lap fel van rögzítve a mennyezetre és ,hogy erre lehet-e fölragasztani az álmennyezetet Suodallal hiszen az OSB lap facsavarral rögzítve van csak nem tudom ,hogy a ragasztó tapad-e hozzá ? Tisztelettel Kilián Gábor
Kedves Gábor!
Ahogy írtam a Soudal több terméket is forgalmaz, így mindenképpen egy pontos termék típusra lenne szükség, ahhoz hogy utána nézzünk, hogy az a ragasztó megfelelő arra a célra amire felhasználná.
Ezért, ahogy írtam is lehet egyszerűbb lenne felkeresni a gyártó céget, vagy egy olyan forgalmazót, aki értékesíti. Sajnos mi ezeket a termékeket nem forgalmazzuk.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm! Érdeklődni szeretnék,hogy a szobámat szeretném felújítani,vakolat és parketta csere mindenképp,mert a fal 1 méteres magasságba körbe vizes,minden évbe csak kijavítottam eddig de elhatároztam hogy szárító vakolattal megcsinálom,és új parkettát rakok,valamint megnézem miért veszi fel a vizet a fal. Gondoltam még álmennyezetre is,de olvasom itt a válaszokat,és csodálkozva néztem hogy belülre is kell ezekhez dübel? Én úgy tudtam hogy elég simán a ragasztó,meg ezeket mondták szakis ismerősök. Igaz hogy magasépítő technikus szakon végeztem de eddig csak küldő dübelről hallottam és csináltam. 19 m2-nyi területről lenne szó. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Balázs!
Belső szigetelésnek nem igazán javaslunk EPS 80 polisztirol lapot, főleg nem egy vizes falra, és lakótérbe.
Ha vizesedik a falazata, akkor hőszigetelés előtt mindenképpen meg kell vizsgálni az okot, és megszüntetni. Ez után lehet szárító vakolattal kiszárítani a falazatot, és egy külső hőszigeteléssel ellátni. Szoba álmennyezetének inkább gipszkarton álmennyezeti szerkezetet javaslok szálas szigeteléssel.
A kifejezetten belső szigetelést gyártó cégek, mint a HOMCELL is javasolja termékei megdübelezését.
Mivel nem egy szokványos szigetelési helyzetről van szó kérem keressen fel a helyszínen egy szakembert, aki pontos tanácsot tud önnek adni a falazat megtekintése után.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia,
Most készült el a házunk szigetelése és színezése: a homlokzat Austrotherm grafit 10 cm ( korábbi vakolatra felhelyezve ) illetve a lábazat XPS 8 cm-es szigetelést kapott (ez korábban nem volt burkolva).
A vállalkozónak még nem fizettük ki a munkadíjat, az alábbi hibák miatt – bár laikusok vagyunk úgy látjuk, hogy nem követte a gyártó ajánlásait :
1. az ajánlott 6 db/nm dübel helyett 4 dübellel rögzítette a homlokzati lapokat ( csak T pontokban), így felléphet később a matrac effektus;
2. a dübelezéshez rossz hosszúságú dübelt választott (175 mm), mivel a dübel végén 25 mm fogná a dübelt, az a téglában, légüres térben van valahol;
3. a dübelezést ütvefúróval végezték ( Porotherm 38 NF téglában), így a téglában alaktalan lukak keletkeztek, amik nem képesek a dübelt szilárdan tartani.
Kérdésem, lehetséges a rendszert utólag javítani plussz (és helyes kiosztású és hosszúságú ) dübelezéssel, anélkül hogy az Austrotherm szigetelést leszednénk ?
A vállakozót kötelezhetem a munka, immár a szabványban előírt módon történő elvégzésére ?
Szerződés nem készítettünk, csak részletes árajánlat alapján kezde meg a munkát (amiben feltünette hogy Baumit rendszer szerint készül a szigetelés).
Kedves Judit!
Igazából ezt a problémát az AUSTROTHERM/BAUMIT alkalmazás technikusával kellene egyeztetnie. A kivitelezés módjával kapcsolatban nem szeretnék belefolyni. Ezenkívül, ha reklamáció lép fel a rendszerrel kapcsolatban, nem tudom mennyire szigorúan veszi a kivitelezés módjának betartását a gyártó cég.
Elméletileg az árajánlat alapján rendelték meg a kivitelezést, így a kivitelezőnek tartania kellene magát az árajánlatban leírt kivitelezési módhoz. Ha ettől eltér, akkor elméletileg felelősségre lehet vonni a kivitelezőt.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértők,
Egy harmadik emeleten lévő lakásom északi falát szeretném külsőleg szigeteltetni. A fal téglafal.
Milyen megoldás a leggyorsabb, de még biztonságos.
7 cm polisztirol lap kötelező.
Köszönöm a választ
Tisztelt Mihucz Mária!
A külső szigetelés pontos típusát, és vastagságát a lakás falazatának a paraméterei, és a csatlakozó szerkezetek tulajdonságai, vastagsága, és rétegrendje határozza meg. Ezt egy energetikus tudja önnek kiszámolni egy energetikai-, és páratechnikai számítást alapján.
Sajnos a “leggyorsabb, de még biztonságos” kérdése alatt nem tudom mire tetszik gondolni. Kérem ezt legyen szíves pontosítani.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Hagyományos fagerendás födémet szeretnék szigetelni.
Az elképzelt rétegrend: párazáró fólia, 10 cm-es hungarocell lemez. E fölött deszka boritás lenne,így a padlás járható lesz. Kérdésem, hogy a hungarocell fölé kell még valamilyen páraáteresztő fólia is?
Tiszelettel: Pataji György
Kedves György!
Mindenképpen meg kell említenem, hogy a polisztirol lap nem lépésálló. Így folyamatos terhelés alatt egy idő után tönkre fog menni a szigetelés.
Szigetelő anyagként szálas szigetelést javaslok (pl. tekercses üveggyapot9 fa szerkezet közé fektetve. A fólia típusát s födém típus pontos típusa és rétegrendje határozza meg. Így erre a kérdésre csak egy páratechnikai számítás után lehet pontos választ adni.
Általános esetben a szigetelés alá párazáró fóliát szoktak teríteni, fölé pedig páraáteresztő fóliát, természetesen szálas szigetelés esetén.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
10 cm-es homlokzati szigeteléshez a lábazati szigetelés is 10cm-es kell legyen?
Köszönöm Válaszát: Török László
Kedves László!
Ha általánosságban gondolkodunk, akkor igen. Mivel általában egy lábazati rész keskenyebb, és rosszabb hőszigetelő képességgel bíró anyagból készül, mint a homlokzati falazat. Ebből kifolyólag, ha a homlokzati rész igényli a 10 cm-es vastagságú szigetelést, akkor a lábazati részre is szükséges a 10 cm-es vastagság.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Most tervezem a hazunkat szigetelni, 15cm GRAFIT es 15cm GRAFIT REFLEX polisztirol kozott szeretnek donteni. Miert olcsobb a GRAFIT REFLEX mint a sima GRAFIT polisztirol? A rozsaszin bevonatnak van vmi hatranya is? Elmeletileg tobbet tud(nem vonza annyira a napot),megis olcsobb!?
On melyiket valasztana?
Elore is koszonom: SZ.Karoly
Kedves szilvia! Tetőtéri fürdőszobát keztem el szigetelni,EPS- 80 lapokat ragasztottam a fenti részre,az oldalfalra 5-ször-5-ös párnafát közzé kőzetgyapotot és re-á zöld szinű gipszkarton lenne,jó lenne ez a megoldás? Köszönöm válaszát.
Kedves Károly!
Nem igazán szoktunk, főleg nem tetőtér esetén polisztirol lapos szigetelést javasolni. Inkább gipszkarton szerkezetet és közte szálas szigetelő anyagot.
A zöld, impregnált gipszkartont mindenképpen javaslom a fürdőszobába, mert magas a páratartalom, de érdemes a gipszkarton mögé elhelyezni egy párazáró fóliát, és egy kenhető vízszigeteléssel ellátni a gipszkarton felületét, és úgy burkolni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím!
Igaz az az állítás, hogy a külső fal hangszigetelési képessége EPS homlokzati hőszigetelés alkalmazása után rosszabb lesz, mint az eredeti hangszigetelő képesség volt?
köszönettel:
Fodor Zoltán
Tisztelt Fodor Zoltán!
Ilyen adatokkal még nem találkoztunk, így erre sajnos nem tudok válaszolni. Mivel a gyártó cégek ilyen irányú adatokkal nem is szolgálnak felénk, így megkérem, hogy ezzel kapcsolatban közvetlenül egy EPS lapot gyártó céget keressen fel.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím!
Belülről szerenénk szigetelni a lakásunkat poliszirol lappal, érdekelne hogy ez megoldható-e, sajnos kivülről nincs lehetőségünk ezt megoldani mivel ez társasház, az ablak felőli falnál a pince ablakai miatt vékonyabb a fal alsó része mint a többi helyen ezért ide tervezzük szigetelést. Érdeklődnék hogy hogyan lehet ezt polisztirol lapokkal megoldani, illetve hogyha festeni akarjuk(beltéri falfestékkel) akkor megoldható e a felületen?.
Köszönettel:
Eördögh Zoltán
Tisztelt Eördögh Zoltán!
Belső szigetelést nem szoktunk javasolni, főleg nem polisztirol lappal. Ideiglenesen 1- 2 évre megoldás lehet egy gipszkarton előtét fal szálas szigeteléssel, de csak ha készül mellé külső hőszigetelés is.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Konyhánk lapostetetejét szeretném szigetelni.
Jelenleg betonfödémen kátránypapír van és ennyi.
Kérdésem. hogy a kátránypapír felszedése nélkül, milyen szigetelőanyagot válasszak, mi lenne a helyes rétegrend.
Illetve ha fel kell szednem a kátránypapírt akkor ugyanez lenne a kérdésem. Esetleg belülről szigetelésnél milyen szigetelést használhatnék konyhában.
A tetőn nem mászkálunk
Köszönettel: Sándor
Tisztelt Sándor!
Nem fontos a kátrány papír felszedése, hisz szigetelés szempontjából nem változtat semmit. A lakásban lévő pára pedig eddig sem erre távozott.
Amennyiben nem szükséges járható felületet kialakítania, akkor sima, tekercses üveggyapotot javaslok min. 2 x 10 cm-es vastagságban.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Én is erre gondoltam, mert ennél olcsóbban nem igazán lehet kihozni. A kérdésem még annyi lenne, hogy az üveggyapot tetejére még miket javasol. Lapostetőröl van szó.
Köszönettel: Sándor
Tisztelt Sándor!
Szerintem félre értettem az első levelét. Ha ténylegesen egy lapos tetős épületről van szó, akkor sajnos az első javaslatom nem felel meg önnek. Hisz az ajánlott szigetelést nem lehet kültérbe használni.
Lapos tető szigetelésére ebben az esetben XPS lapot javaslok. Ez zártcellás szigetelés, így a csapadék nem árt neki. A felületét pedig egy fólia leterítése után egy pár cm-es kavics réteggel kell ellátni, hogy a külső környezeti, és mechanikai hatások ne tegyenek kárt a szigetelésbe.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia !
Hétvégi ház külső szigetelése előrehaladott állapotban van, de sajnos tanácsra csak 4 cm-es hungarocell lapokkal. Kérdésem hogy jól értettem-e, miszerint megengedett újabb 4 cm-es lapokat rávinni a már fennlévő 4 cm-esekre ?
Köszönettel: Tamás
Tisztelt Tamás!
Igen, természet lehetséges. Mindenképpen stabil, jó felületre szabad csak felhordani az új szigetelést. Ezenkívül a szig. rögzítő dübelnek olyan hosszúságot kell kiválasztania, amely a régi szigetelésen keresztül haladva a falazatba fog.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia !
Köszönöm válaszát. Egy dolgot szeretnék még kérdezni. Az említett ház kétszintes, a felső szint fele terasz, melynek alja ugye az alsó szint teteje. Belülről és alulról nem tudom plafonként szigetelni mert eleve kicsi a belmagasság az alsó részben. A felső szinten a teraszra nyíló erkélyajtó nyílása 8 cm-rel van magasabban mint a terasz betonja. Ilyen kis vastagságban milyen a leghatékonyabb szigetelés ? 2 cm lépésálló hungarocell + 4 cm betonra gondoltam fóliával,így még maradna egy minimális küszöbmagasság. De talán van jobb megoldás.
Köszönettel: Tamás
Tisztelt Tamás!
Esetlegesen érdemes egy kültéri, fa burkolaton gondolkodni, és a tartószerkezetként készített stafnizás közé befektetni szigetelő anyagot. Így akár 5 cm-es vastagságot is el tud helyezni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
milyen fajta ragasztóval lehetne az OSB lapra nikecellt ragasztani?
Köszönettel: Barna Anett
Tisztelt Anett!
OSB-re a polisztirol lap felragasztásához EPS PURHAB ragasztót javaslok.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Köszönöm!
Kedves Szilvia,
A kérdésem, hogy ha a lakásunk alatt lévő (fűtetlen) garázs födémét 8-10 cm-es nikecell lapokkal szigetelem mennyivel fog javulni a hőmérséklet/hőérzet a lakásnkban. Illetve elég-e ragasztani?
Tisztelt Gábor!
Az Ön által feltett kérdésre egy hőtechnikus tud önnek választ adni, pár mérés és számítás alapján.
Természetesen mennyezet esetén nem elegendő csak ragasztani, hanem megfelelő mechanikus rögzítést (dübelezést) is igényel.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Egy 4 emeletes lépcsőház első szintjén lakunk, és a lakás alatt lévő helyiségek(bejárat, tárolók)mennyezetét szeretnénk hőszigetelni.Kérdésem az lenne, hogy ezen részek szigetelésére tűzvédelmi szempontból megfelel-e az EPS-80 polisztirol lap, vagy van valamilyen speciális előírás? A bejárati rész tudomásom szerint menekülési útvonal, ezért szeretnénk megfelelő anyagot beszerezni. Köszönettel
Kedves Edit!
A társasházak szigetelését elég szigorúan veszik. Sajnos a kért szabályzásban nem tudok a segítségére lenni. Tudtommal azokat az EPS rendszereket, amelyek rendelkeznek tűzállósági nyilatkozattal, el kell fogadniuk. Bár egy menekülési útvonal esetén lehetséges, hogy szigorúbb követelményeket írnak elő. Általában az adott helységek tűzoltósági szervei napra készek ebben a témában, így érdemes náluk megtudakolni. Ha jól tudom, akkor általában engedélyeztetni is kell velük az ilyen jellegű munkákat.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
B30 téglafalat szeretnék szigetelni 15 cm-es polisztirénnel.
Vajon nem-e fog nedvesedni, penészedni a fal szigetelés után? A labazat nagyon szép faragott kovekből van, ezért nem szeretnem eltakarni szigeteléssel. Lábazati szigetelés nélkul a hőszigetelés eléggé hatékony lesz-e?
Köszönettel: Istvan
Kedves István!
Az első kérdésére egy energetikus fog önnek választ adni, pár számítás elvégzése után. Mindenképpen fontos, hogy szigetelés előtt ellenőrizze, hogy nincs- e vizesedési problémája a falazatnak. Ezenkívül fontos a megfelelő szellőztetésre figyelni.
Természetesen a szigeteletlen lábazatnál kialakulhatnak hőhidak, és ezek mentén esetlegesen páralecsapódás, vagy penészesedés.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Társasházunkban Ablak felőli oldalt 3 elem,, Szeretném belülről szigetelni, Mivel külső szigetelés nem lesz,
Műanyag ablakok vannak , Milyen szigetelő ,Rendszerrel
Tudom megoldani,
Köszönettel…FERENC
Kedves Ferenc!
Belső szigetelést nem szoktunk javasolni, max. ideiglenes megoldásként.
Esetlegesen gipszkarton előtét falat tudnék javasolni szálas szigeteléssel.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
A padlás teret szeretném lépésálló hungarocellel lefedni.
Az lenne a kérdésem,hogy utána ha be építésre kerülne majd sor akkor le lehet majd betonozni a hungarocellt.
És úgy ráhelyezni a burkoltatott.
Tisztelettel:Horváth János
Kedves János!
Ha EPS 100 lépésálló polisztirol lapot fektet le, és amíg nem építi be, addig a felületét megóvja egy teher elosztó réteggel. Akkor nyugodtan be tudja építeni a szigetelést úsztatott padló rétegrendbe.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Kisméretű téglából épült 38cm-res falvastagságú házunk van. Szeretjük a meleget, gyakran van bent 25-26 fok. A főzés, fürdés stb. során keletkezett pára a hideg falakon csapódik le lent és fent. Az ablakon át és kereszthuzattal rendszeresen szellőztetünk. A falak alja ennek ellenére vizes és penészes. külső szigeteléssel tudunk-e ezen a problémán segíteni?
Köszönettel és tisztelettel:
Szilágyi Sándor
Kedves Sándor!
Amennyiben a falazat alsó síkján kialakuló penészesedést nem vízszigetelésbeli probléma okozza, akkor nagy valószínűséggel egy megfelelően méretezett homlokzati-, és lábazati szigetelés megoldja a problémájukat.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
2007-ben épült házunk heraklith szigetelés a koszorún , és 5cm szigetelés a 30 as téglafalon, 10 cm kőzetgyapot szigetelés a fedémen. Az északi falon a koszorúnál megjelent a penész!! Leszigetelhetem-e belűlről azt a szobát xps 3cm-es lapokkal!
Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelettel!
Szentgyörgyi József
Kedves József!
Elsősorban érdemes jobban odafigyelni az említett lakórészek szellőztetésére. Ha ezzel nem sikerül a probléma megszüntetése, akkor érdemes az északi fal teljes felületét kívülről leszigetelni.
Belső szigetelést nem szoktunk javasolni, mivel az általában csak elrejti a problémát, de nem szünteti meg.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Szilvia!
Homlokzati EPS hőszigeteléssel kapcsolatban szeretném kérdezni,hogy a nyílászárók sarkainál 45 fokos szögben feltett üvegszövet háló foltot,a teljes felületi hálózás előtt kell e felrakni?
Tehát ezek a 45 fokos szögben feltett háló foltok a teljes felületi hálózat alá kell,hogy kerüljenek,úgy mint a műagyag üvegszövetes él védő profiloknál is szokás?
A másik kérdésem a lábazati hőszigeteléssel kapcsolatos: Formahabosított expandált polisztirol hab szigetelést tervezek a , 10cm vastagságban.
Ami a terepszint alá 25-30 centire fog le érni. Ez alá,és mellé kavics feltöltést szeretnék alkalmazni egészen fel a terepszint magasságáig. A kérdésem a következő lenne ezzel kapcsolatban: Kell e, a kavics feltöltés,és a hőszigetelő lapok közé, valamilyen védő felületet tenni? Ezt azért kérdezem,hogy a kavicsok súlyuknál fogva nem e tesznek kárt a hőszigetelő anyagban? A lábazati hőszigetelés melletti , kavics feltöltés 20-25 cm szélességű lesz csupán, és hasonló mély is. A lábazati hőszigetelő lapok teljes terjedelmükben, a terepszint alatti részt is bele értve, üvegszövet hálózva, és besimítva lesznek, ha kell dupla hálózással is ellátom.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel. Tibor.
Kedves Tibor!
Kivitelezéssel nem foglalkozunk, így nem biztos, hogy nagy segítségére lehetünk. Az első kérdésére a válaszom, hogy a kiegészítő sarok merevítést még a teljes hálozás előtt, vagyis alá kell elkészíteni. De mindenképpen egy kivitelezésben jártas szakemberrel is egyeztessen.
A második kérdésére a válaszom, hogy igen a kavics ágytól sérülhet az XPS lap felülete, amit lábazati szigetelésként szoktak felhasználni. Így javaslom, hogy egy drénlemezzel, és egy geotextiliával fedje le a szigetelés felületét, ahová a kavicságy kerül.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Hallo mindenkinek! kerdeznem,a fahazamat szeretnem kivülröl höszigetelni ami lamberia az eps-t kell-e ragasztani vagy csak csavarozni? köszönöm valaszat tistelettel b.jozsef
Kedves Szilvia!
Egy kb. 15 cm falvastagsagu oreg fahazat szeretnek kivulrol hoszigetelni, belul vakolt kivul meg nincs semmi(gerenda). Kerdesem az lenne, hogy mivel es milyen sorrendben kellene azt felrakni? Ha lehet ne legyen tul koltseges. Valaszat elore is koszonom.
Tisztelettel: K Attila
Tisztelt József!
Könnyű szerkezetes épület esetén a fa felületre az EPS PURHAB ragasztót javaslom, + tárcsa és faforgácslap csavar.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Kedves Attila!
A külső szigetelés pontos típusának, és a rétegrend kialakításnál mindenképpen a falazat pontos szerkezeti felépítésére van szükség.
Mivel egy öreg épületről van szó, így nem szeretnék találgatni. Kérem keressen fel önhöz közel egy szakembert, aki megtudja nézni, és ahhoz mérten javasolni tud önnek szigetelő anyagot.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tiszteletem,
kérdésem az lenne hogy az ÚH. STABIL ESP-80 10 cm/2,5m2/alkalmas-e oldalfalak külső szigetelésére azokon a helyeken ahol eső és napsütés folyamosan éri vagy inkább valami más megoldást kellene találnom a lakóház külső falszigetelésére, és ha alkalmas és nem árt neki a hó és az eső valamint a napfény sem teszi tönkre akkor kb hány évre tervezhető ennek a szigetelőanyagnak az élettartama . Természetesen kívülről a felhelyezést követően kőporozva lenne.
Válaszát előre is köszönöm,
Tisztelettel: Gombi
Tiszteletem,
Egy könnyüszerkezetes vikendház oldalfalát szeretném szigtelni. Jelenleg a 10cm vázszerkezet készült el, amit kívülről 15mm OSB-vel van burkolva, ezt szeretném 10cm szigetelőanyaggal burkolni. Milyen rendszert ajánlata és ragasztani illetve dübelezni is szükséges a höszigetelő ellemeket?
köszönöm válaszat
Tisztelt Gombi!
Az EPS 80-as homlokzati polisztirol lapokat kifejezetten a külső homlokzat szigetelésre fejlesztették ki. Természetesen a natúr polisztirol lap anyagának mind a nap, mind a csapadék ártalmas lehet. De megfelelő felső védő réteggel ellátva (hálózás, glettelés) egyik természeti jelenség sem okozhat problémát.
Megkérném, hogy a pontos adatokkal kapcsolatban, keresse fel az egyik gyártó céget.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Miklós!
Mindenképpen javaslom a ragasztást, és a dübelezést is. Ragasztó anyagként EPS PURHAB ragasztót javaslok elsősorban fa szerkezetek esetén.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
60-as években 40cm-es széles kisméretű téglából épült házunkat szeretnénk kivülről le nikeceleztettni,tavaly a mennyezet kapott 5 cm-es nikecelt(érezhető)de most szeretném kivülről is,Ön szerint a 7 cm-es megfelelő választás?Van értelme 10 cm-esnek,oromdeszkát is szélesiteni kellene ez esetben,ez megtérül valaha is vagy elég a 7 cm?Köszönöm a válaszát!
Üdv,Péter
Tisztelt Péter!
Azt, hogy megfelelő-e az Ön részére az 5 cm-es vastagságú szigetelés sajnos én ezt nem tudom megállapítani. Hisz attól is függ, hogy mit szeretne elérni. Érdemes felkeresni egy energetikus szakembert, aki pár számítás alapján meg tudja határozni, hogy a mai követelményeknek megfelelően milyen vastagság lenne ideális szigetelés. Egyúttal szem előtt tartva, hogy időben megtérüljön a befektetett összeg.
A hőátbocsátási tényező követelményértéke a következő évekre előre vetítve, U[W/m2K]:
2012:0,30
2015:0,24
2019:0,2
Mai is élő 2006-os rendelet alapján 0,45 az előírt érték.
Egy átlag számítás alapján a következő értékek jönnek ki.
km.tégla 38cm U= 1,37 forrás http://www.koos.hu
km.tégla 38cm + 5cm DRYVIT U= 0,54 forrás http://www.koos.hu
km.tégla 38cm + 10cm DRYVIT U= 0,34.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Udvozlom tisztelt Szilvia,
mi belulrol szigeteltuk csarnokunkat 8 cm-es polisztirollal mivel falaink kozosek mas nagymeretu csarnokokeval.A polisztirolt vekony cement valamint glett es festek fedi. Olvasva, hogy a polisztirol ho” hatasara sztirolt bocsajt ki
egy kicsit megszeppentunk: rakkelto-e a szigetelesunk?
Tisztelt Zoltán!
Sajnos nem tudok ilyen hatásról. De kérem, keressék fel az önök által használt szigetelő anyag gyártóját.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Tanácsot szeretnék kérni, hogy milyen típusú és milyen vastag homlokzati hőszigetelést ajánlana az épülőfélben lévő házunkra.
A helyzetet bonyolítja, hogy az épületet 18 éve kezdték építeni, akkori 30-as Porotherm téglából, tehát nem a legfrissebb technológia, ráadásul – ami a nagyobb baj – a kőművesek trehány munkát végeztek, túl sok a malter és a rés a falban, a téglák gyakran egyenetlenül illeszkednek, vagy fél helyeket törmelékkel töltöttek ki… És egyelőre vakolatlan, csupasz tégla. Ilyen körülmények mellett a lakásban természetesen sok a hőhíd és könnyen penészedik, a fűtés költsége pedig magas, hiába a Porotherm. A lábazat beton zsalutégla és beton, és a homlokzati hőszigetelésnek – gondolom – valamilyen tulajdonságaiban illeszkednie érdemes a lábazatihoz.
Azt látom, hogy a hungarocell a legolcsóbb hőszigetelés, de számomra túl könnyűnek és sérülékenynek hat. A falnak kívülről akár nehéz kőstukkókat és különböző szerelvényeket is el kellene majd bírnia, így hát a könnyű polisztirolnál szilárdabb, strapabíróbb szigetelést látok indokoltnak, de igazság szerint nem értek hozzá, ezért kérem a tanácsát. Az alacsony hővezetési tényező és a szilárdabb kiképzés tehát egyaránt fontos volna, de a honlapjukon is felsorolt tizenhatféle anyagból szaktudás híján nem tudnék választani, aztán pedig még a lábazati szigetelés sem mindegy. Hosszabb távon természetesen kihívok majd termikus szakembert is, de hálás volnék, ha az előzetes tervezéshez adna egy tippet, hogy legyen mivel számolni.
Köszönettel:
Ódor Richárd
Tisztelt Richárd!
A Porotherm 30 -as falazatra min. 6 cm-es szigetelés javasolt. De a közeljövőbe előirányzott változások alapján min. 10 cm-es szigetelést javaslok. Amennyiben a homlokzat szigetelést nehéz burkolati elemekkel szeretné ellátni, mindenképpen javasolt a felület szakszerű dupla hálózással középen elhelyezett fém szeges dübelezéssel. Természetesen a kialakított rétegrendet a burkolat súlya határozza meg. Így megvétel előtt a kiválasztott rendszer gyártójával érdemes egyeztetni a burkolat típusát, és súlyát, amihez mérten tudnak szakszerű rétegrendet javasolni.
A lábazati felületre XPS lapos szigetelést javaslok, vagy ugyan abba a vastagságba, mint a homlokzati szigetelés, vagy 1- 2 cm-rel keskenyebbet. Mindig a legrosszabb hőszigeteléssel rendelkező elemmel érdemes számolni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szilvia!
Házunk egyik fala 1 évvel ezelőtt kivitelezési hiányosságok miatt beázott, ami miatt később penészedés is kezdődött. A beázás okát úgy tűnik megszüntettük, a penész is gyakorlatilag eltűnt, egyre ritkábban jelenik csak meg rövid időre, de párásabb időben a falon a nedvesség még néha megjelenik – gondolom nem száradt ki még teljesen.
Szigetelni szeretnénk kívülről, a kérdésem, hogy várjuk-e meg a fal teljes kiszáradását – bár honnét tudom, hogy már megtörtént? – vagy ilyen állapotban is neki lehet-e állni tavasszal?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Péter
Tisztelt Péter!
Mindenképpen azt javaslom, hogy keressenek fel egy szakembert helyszínen, aki a szemre vételezés, és mérések alapján megtudja önöknek határozni a falazat nedvességét. Így, meghatározható, hogy lehetséges-e már a falazat hőszigetelése.
Ezenkívül fontos, hogy addig is biztosított legyen a falazat szellőzése. Illetve, az épület megfelelő kiszellőztetése, ami napi kétszer 5 perces húzatós szellőztetést jelent. Ez mellett érdemes egy páratartalom mérőt is beszerezni.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Szép napot!
Mennyezeti szigeteléssel kapcsolatban kérdeznék. Jelenlegi mennyezet felülről lefelé: perlites beton, fólia,deszka,légréteg,deszka,vakoltnád. Ezt alulról szeretném 10 cm vastagságú polisztirollal szigetelni amire alulról egy kb 5mm-es dísz polisztirol lerülne, Elég-e a duber,valaöint a háló a 10 cm-es polisztirolhoz? (Félek attól hogy a nádazott mennyezet alatt leszakadna a mennyezet a ragasztó súlya miatt.) Továbbá milyen ragasztót ajánl a két polisztirol réteg összeragasztásához?
Kedves Csaba!
Mielőtt elkezdené a mennyezet szigetelését mindenképpen ellenőrizze a meglévő mennyezeti vakolat épségét. Mivel régi típusú vakolatról van szó. Így a későbbiekben kialakuló repedések, leválások komoly, és költséges károkat okozhatnak. Ezenkívül érdemes egy energetikai szakemberrel, vagy a gyártó cégek alkalmazás technológusaival egyeztetni, hogy páratechnikailag engedélyezett- e veknis mennyezetre polisztirol lapot felragasztani.
A lap felragasztására mennyezeti részen EPS PURHAB ragasztót szoktunk javasolni, mert vékonyan is lehet alkalmazni, kicsi a súlya, és gyors a kötésideje. Ugyan ezzel az anyaggal megoldható lapok egymáshoz való ragasztása is.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Vízszigetelt kőházunkat szeretnénk hőszigetelni. Kívül a kő gyönyörű, nem szeretnénk bevakolni! Van egy 40cm-es terméskő, ill. belül 6cm válaszfal tégla.
Elképzelésem az, hogy a meglévő téglafalra tennék egy szigetelést, majd egy újabb téglafalat.
A házat még nem lakjuk, így még alakítható.
Tudna-e javasolni természetbarát hőszigetelő anyagot?
Illetve mi módon tudnánk ezeket beépíteni (pl. milyen vastagság kell, páraáteresztő-párazáró fólia szükséges-e)?
Köszönettel: Szakács József
Tisztelt József!
Mivel ez egy speciális több rétegű falazat lenne, így a szigetelés vastagságának, és a kialakítani rétegrend felépítésének megállapításához egy energetikai számítás javasolt. Így, kérem legyen szíves egy helybeli szakemberrel felvenni a kapcsolatot.
Tisztelettel: Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő!
Házunkon régi 5 cm vastagságú külső szigetelés van. Mostanában a fal átázott. Hogyan lehetne javítani a burkolaton? Ha a ragasztás romlása okozza a hibát, mit lehet tenni?
Válaszát köszönöm!
Piroska
Kedves Piros!
Annak megállapításához hogy pontosan mi okozza a hibát és hogyan lehet azt javítani helyszíni megtekintés szükséges, kérem keressen fel egy kivitelező szakembert.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Gál Zsuzsanna!
Külső hőszigetelés maradhat-e télire dryvit háló és glettelés/vakolás nélkül? Építkezünk és nem lesz pénz már az idén befejezni, viszont be szeretnénk költözni és szeretnénk fűteni is (lehetőleg hőszigetelt falakat). A nyár folyamán így fel lennének ragasztva és dűbelezve a 100*50 cm-es 10 cm vastag EPS 80 lapok. Én úgy gondolom, hogy mivel szinte teljesen vízálló és, ha szakszerűen van felrakva, akkor minimális résnek sem szabad a táblák között lennie, úgy nem is ázik be és nem is megy tönkre egy tél alatt sem a szigetelés, sem a fal. Szeretném, ha megerősítene ebben. (Nem tudom, hogy az UV fény károsíthatja-e a szigetelést, ha hónapokon keresztül szabadon van.) Köszönettel: Tünde
Kedves Tünde!
A legjobb megoldás az lenne ha sikerülne behálózni, viszont ha erre nincs lehetőség akkor amikor ez aktuálissá válik a polisztirolt az üvegháló beágyazása előtt át kell csiszolni. A szigetelőanyag nem károsul csak a felülete elszíneződhet.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Gál Zsuzsanna!
Egy kérdésem lenne a hőszigeteléssel kapcsolatban.Egy házat szigeteltünk,ahol a nyílászárók nem voltak még behelyezve,csak fólia volt a nyílásokon.Az lenne a kérdésem,mivel nem tudtuk bezárni az ablakközöket,de a szigetelés megtörtént,károsíthatta-e esetleg a felrakás után a szigetelést,a hideg-meleg levegő áramlása,hiszen ott hőhíd keletkezett,vagy elmozdulhatott-e a felrakott lap,eső,vagy más környezeti hatások miatt?Gondolok ezzel arra is hogy egy telet úgy állt a ház…!Válaszát előre is köszönöm!
Petrik Szabolcs!
Kedves Szabolcs!
Ha a hőszigetelő lap elmozdult akkor az szemmel látható lenne. Amennyiben a nyílászárók beépítése után nem jelentkezett semmilyen probléma nagy valószínűséggel nem keletkezett kár a szigetelésben, viszont erre pontos választ csak helyszíni szemle alapján lehet adni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
A házunkba 3 méteres a belmagasság, szeretnénk 10 cm-es polisztirol szigeteléssel ellátni a mennyezetet,ezzel csökkentve a nagy teret, illetve a külső szigetelést grafitos rendszerrel készítenénk.
B30-as téglából épült, külső szigetelésre milyen vastagságot ajánl, a mennyezet szigetelést érdemes elkészíteni, ha a homlokzat is le lesz szigetelve?
Köszönettel:
Kónya Vivien
Kedves Vivien!
A belmagasság csökkentéséhez gipszkarton álmennyezet készítése ajánlott szálas szigetelő anyaggal megfelelő rétegrend kialakítása mellett. Beltérben a polisztirol használata esetleges páratechnikai problémák miatt nem javasolt.
A homlokzatra grafitos polisztirolból minimum 10-12 cm vastagság alkalmazása célszerű. Azt hogy a homlokzat szigetelés után a mennyezet szigetelése szükséges-e csak energetikai mérés alapján lehet megállapítani, mert ennek több összetevője is van (pl. nyílászárók, fűtésrendszer).
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt címzett!
Miért nem ajánlja a belső szigetelést? Amennyiben belülről leszigetelek egy szobát az utcafrontról eps-el, a másik oldalt elzárom egy gipszkarton fallal (gardróbszobának), milyen hatást érnék el? A szobát kandallóval fűtjük. A többi válaszfal.
Kedves Loránd!
Beltéren a polisztirol szigetelés esetleges páratechnikai problémák keletkezése miatt nem ajánlott. Amennyiben mégis ezt a megoldást választaná előtte kérjen páratechnikai mérést.
További Szép Napot
Gál Zsuzsanna
Tiszteletem G. Zsuzsanna! Vizesedéstől mentes betonpadlót szeretnék hőszigeteléssel ellátni. A következő rétegrend az elképzelésem: 1. EPS -100 polisztirol lapok a betonra (kötésben és szorosan!) 2. OSB lapok a nyomószilárdság fokozása miatt (hogy járható legyen!) 3. végül egybefüggő linóleum, esztétikai okokból
Kérdezném tisztelettel, hogy megfelelőnek tartja-e ezt a megoldást? Ha nem, mit változtatna és mire?
Köszönettel:Kis Sándor, Miskolc
Kedves Sándor!
A lépésálló termékek önmagukban nem adnak terhelhető felületet. Életvitelszerű használat mellett az alábbi rétegrend a megfelelő: szerelőbeton, EPS100 szigetelőlap, technológiai elválasztó fólia, legalább 5-6 cm úsztatott beton peremszigetelés alkalmazása mellett.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm!
Szeretném a segítségét kérni mennyezet szigeteléshez! Egy régi lapos tetős téglaépületről van szó, ami eredetileg nyaralónak épült. A födém: betongerenda + betonkefni vagy betontálca (nincs padlás) és felette a szigetelés: sárga párazáró fólia, 10 cm üveggyapot és bitumenes hullámpala (15 éve lett felújítva). A födémnek van egy enyhe íve, így a plafon legmagasabb pontja 3,25 m, a legalacsonyabb 2,20 m. Azt szeretném megtudni, hogy ez a betonfödém biztonságban elbírja-e a gipszkartonos álmennyezetet (10cm kőzetgyapottal és sok fúrással) vagy inkább egy 5 cm-es hungarocellt ajánl ragasztva. A másik kérdésem pedig, hogy a kettő közül melyik szigetel jobban? 1-2 nyílászárót már kicseréltettem, a többi türelmesen vár. Tudom, hogy ott is sok hő kioson, viszont, ha a nappalit nézem, ahol már thermo üveges teraszajtók vannak (és a szobák ajtaja csukva van) télen fél óránként 1 fokkal csökken a hőmérséklet, ha kikapcsolom a fűtést. Ez elég gyors hőtávozásnak tűnik. A főfal 40 cm-es.
Előre is köszönöm a válaszát!
Henrietta
Kedves Henrietta!
A födém teherbírását kizárólag statikai mérés alapján lehet megmondani. Beltérre a polisztirolos szigetelés nem javasolt, helyette a vakolható kőzetgyapotot lehetne alkalmazni ragasztással, és mechanikai rögzítéssel.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Családi házban élek, melynek 30 cm vastag tégla fala van plusz vakolat. Kb 10 cm vastag polisztirol vagy grafitos szigetelést gondoltam, kérdésem, hogy a már korábban cserélt műanyag nyílászárók keretét elég lenne e hálózni vagy oda is kellene 1-2 cm vastagságú szigetelőlap, mivel ott helyhiány van.
Válaszát köszönöm
——–gábor
Kedves Gábor!
Az 1-2 cm vastagságban is javasolt a szigetelés elhelyezése.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szakértő,
14 cm-es kültéri szigetelésben gondolkodom, azt hallottam hogy javasolt a 2x 7cm szigetelés elhelyezése egymáshoz képest eltolva, így meggátolható az illesztéseknél keletkező esetleges hőhíd.
érdemes e majdnem 2x annyi ragasztót használni és így felrakni a szigetelést ?
köszönöm válaszát
András
Kedves András!
Szakszerű kivitelés nem kell 2 rétegben felvinni, az egyben 14 cm megfelelő. A 2 rétegben történő felhordás valóban kizárja az esetleges kialakulható hőhíd keletkezését.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Szakértő!
Egy régi kőház (50cm vastag falakkal) szigetelésében szeretnék tanácsot kérni. A ház egyik szobájának 2 fala több mint félig a földben van és a földben lévő falak ontják magukből a hideget, mivel lehet ezt megszüntetni. Azok a fal részek amelyek nincsenek a földbe 10cm-es polisztirol lappal szeretném szigetelni kívülről ez a vastagság elegendő.
Válaszát előre is köszönöm!
Balázs
Kedves Balázs!
A homlokzat szigeteléséhez EPS80 polisztirolból legalább 15-16 cm a grafitos polisztirolból legalább 12 cm vastagság javasolt. Pontos adatokat csak páratechnikai mérés alapján lehet megállapítani, mert azt több tényező is befolyásolhatja.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm!
Helyiségek felülvilágítóiba szeretnék polisztirol lap darabokat építeni, 3 oldala fára és 1 oldala üvegre ragasztva. Milyen ragasztót ajánl? Napsütésnek kitett helyre szeretném, vajon a fára használandó pigmentes fedőfestéket használhatom-e a lapra is?
Kedves Gyula!
A ragasztáshoz ragasztó habot tud használni. A polisztirol lapok közvetlenül nem lehet festeni azt csak glettelés után. A fára használatos lazúr és zománc festékek a glettelt felületre nem alkalmasak. Arr homlokzati vagy beltéri falfesték a megfelelő.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm!
Kérdezném Öntől a házunkon van 5cm szigetelés háló ragasztó már csak a szinező vakolat hiányzik.szeretnénk még 5cm hozzá tenni és kérdésem az lenne,hogy vásárolható olyan hungarocel ami rögtön szinezhető.
Kedves Brigitta!
A második réteg szigetelés felvitele után szintén szükséges az üvegszövet háló beágyazása és után hordható fel a vakolatalapozó és a vakolat.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím!
Ebben az évben beépítettük a teraszunkat melynek külső fala OSB majd 10 cm kőzetgyapot és belső fedésként gipszkartont tettünk. Szeretném kívülről is leszigetelni arra gondoltam, hogy 10 cm polisztirol lapot használnék ( szükséges e?, elég e? ) de nem tudom ,hogy mivel kell rögzíteni az OSB laphoz. Ebben kérném a segítségüket
Segítségüket előre is köszönöm
Üdvözlettel
Attila
Kedves Attila!
OSB laphoz a polisztirolt poliuretán ragasztóhabbal és faforgácslap csavar + szigetelés rögzítő tárcsa használatával tudja rögzíteni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt cím!
faházat szeretnék szigetelni
15 CM-es EPS-el lettek véve
a düvelezést felől szeretnék érdeklődni, hogy mivel lehetne, hogy ne keletkezzen hőhíd?
műanyag dűbelt Önök árulnak fához?
vagy esetleg – ha már véletlen megvettem – akkor a téglafalhoz való dübel is jó, ha annak is előfúrja az ember a lyukat?
ileltve mennyire ajánlott faforgács lappal beborítani a falat előtte? Nekem is bordázott a fal, de ha ragasztóból kell több, akkor az nem baj.
40 m2 falfelületre mennyi és milyen ragasztót ajánlanak? PU-ragasztó?
előre is köszönöm válaszukat!
Benedek
Kedves Benedek!
A mechanikai rögzítést hőhídmentes szigetelésrögzítő tárcsa és faforgácslap csavar használatával tudja megoldani, a ragasztáshoz poliuretán ragasztóhab szükséges fafelületre.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna.
A nyáron sikerült egy peletes kazánt beszerelni. A próbléma az, hogy a ház régen épült a 70-es években. Érzem, hogy a meleg elvész. Átmenetileg ha a födémet szigetelném az segítene? És milyen módon kellenne szigetelni?
Köszönöm a segítséget előre is.
Kedves Eduárd!
Födém szigeteléséhez szálas szigetelőanyag használata javasolt legalább 10-20 cm vastagságban.
Általános rétegrend: párazáró fólia, szigetelés, páraáteresztő fólia.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Kérdésem: vályog falazatú házra milyen szigetelést ajánlana, milyen négyzetméter költséggel?
Üdvözlettel:
NZ
Kedves Zoltán!
Vályog falazatra kőzetgyapotos rendszer használata javasolt légáteresztő tulajdonsága miatt. Árajánlatkérését a szigatech@gmail.com email címre tudja átküldeni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
1991-ben épült zsilikát betonból épült házat szeretnénk szigetelni!
Melyik fajta szigetelő rendszer ajánlott?
Kedves Tamás!
A kőzetgyapotos rendszer alkalmazása ajánlott légáteresztő tulajdonsága miatt.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna.
Kb. 15 évvel ezelőtt a családi házunkat leszigeteltettük 7cm-es hungarocellel.A színezést a “szaki” kőporos felhordásos technológiával csinálta meg teljesen szakszerűtlenül,ráadásul rondán.
A kérdés,hogy a régi hungarocellre egy új réteg felragasztható,felvihető-e?
Egyrészt további hőszigetelés és esztétikai szempontok miatt.
Köszönöm megtisztelő válaszát
Kedves Csaba!
A szigetelés bővíthető. A felületnek stabilnak kell lennie, falimpregnáló alapozás után lehet az újabb szigetelést elvégezni. A dűbel hosszának kiválasztásánál figyelembe kell venni a már meglévő rétegvastagságot.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
1970-es években épült családi házunk födémszerkezete betongerenda, tégla béléssel, salak feltöltéssel, vékony betonréteggel van lezárva. Ezt szeretnénk felülről leszigetelni, melyre 25 cm vastag hungarocellt irtak elő, amit szeretnénk OSB lappal lezárn, mert szeretnénk használni a padlást /tárolásra/.
Ön szerit kell-e bámilyen párazáró fóliát teríteni a hungarocell lapok alá?
Köszönöm válaszát!
Kedves Attila!
A szigetelőlapok alá párazáró fólia elhelyezése javasolt.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Gál Zsuzsanna,
Házunk szigeteléséhez szeretnék tanácsot kérni. A falak 30cm-esek, a ház nagy része tömör téglából épült, de egy utólagos bővítés során két helyiség falazata Porotherm téglából épült (szintén 30cm-es falak). Jelenleg 4cm Polystirol szigetelés van a falakon, bevakolva, színezve. A nyílászárók 2 rétegűek, viszonylag gyenge szigetelő képességgel rendelkeznek.
A nyílászárókat 3 rétegű műanyag ablakokra tervezzük kicserélni (K=0,75 hőszigetelési tényezővel rendelkeznek). Emellett tervezzük a jelenlegi 4cm-es Polystirol szigetelésre egy újabb réteg szigetelés felhelyezését.
Kérdéseink:
•a fenti ablakok (3 rétegű) beépítésével számolva, milyen vastag további szigetelést javasolnak a homlokzatra?
•Jól gondoljuk, hogy a jelenlegi 4cm-es polystirol szigetelésre kizárólag csak ugyanolyan anyagú szigetelést lehet tenni? Vagy esetleg korszerűbb anyagokban is lehet gondolkozni? (pl. grafit)
•Összesen milyen vastag szigetelést javasolnak a spalettákra? A spaletta szigetelés anyaga különbözik-e a homlokzati szigetelés anyagától?
•Milyen vastag, és milyen anyagú lábazati szigetelést javasolnak?
Előre is köszönjük válaszát!
Kedves Gergely!
A homlokzatra lehet az újabb réteg szigetelést grafitos lappal kivitelezni, mely esetben legalább 8-10 cm vastagság javasolt. A lábazathoz XPS lap használata szükséges zárt cellás szerkezete miatt. A lábazatnak célszerű negatívnak lenni, így a homlokzathoz képest legalább 3-4 cm eltérés ajánlott. A spaletta szigetelést is a grafitos lappal lehet megoldani. A pontos anyagvastagságok megállapításához energetikai mérés szükséges.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdv!
Azután érdeklődnék, hogy két XPS lapot milyen ragasztóval lehet stabilan összeragasztani egymással, akár úgy, hogy kis felületen érintkeznek?
köszönettel: Márk
Kedves Márk!
Poliuretán ragasztóhab használata javasolt.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Zsuzsanna!
Érdeklődék, hogy fa és vakolt homlokzatra hogyan rögzítsünk 2×6 cm polisztirolt? Megvettük a 6 cm-est, de úgy döntöttünk, hogy duplán tennénk -úgy mégis jobban szigetel. Félünk, hogy esetleg látszani fog, hogy nem 1 db. Érdemes így feltenni, vagy inkább csak 1 réteget tegyünk fel?
Köszönettel: Csaba
Kedves Csaba!
Lehet a szigetelést két rétegben is felrakni, a lapokat elcsúsztatva célszerű felhelyezni. A rögzítést a fa felületre faforgácslap csavar + szigetelés rögzítő tányérral, a fal felületre szigetelés rögzítő dűbellel lehet kivitelezni. A polisztirol lapokat ajánlott összeragasztani.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Zsuzsanna! Salakbetonból épült,kb 40 éves házunk szigetelésére csak a kőzetgyapot táblák használhatóak,illetve ha polisztirol is,akkor a tervezett 15 centimétert egyben,vagy két rétegben célszerű rögzíteni.A válaszát előre is megköszönve.Földesi Kálmán.
Kedves Kálmán!
A kőzetgyapot rendszer optimálisabb légáteresztő tulajdonsága miatt, elegendő 1 rétegben.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Gál Zsuzsanna!
Polisztirol szigetelés előtt állok,a kérdésem ,hogy elegendő védelem hosszútávon ha nem vakolom,hanem hálózás glettelés után,alapozom és,homlokzatfestékkel kenem.
Köszönöm szépen.
Kedves Krisztián!
A homlokzatfestés is alkalmas a vég felület kialakítására.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Gál Zsuzsanna!
Családi házunk egyik része vert falazatú vályogház borított gerendás fafödémmel, a hozzáépített téglarész előregyártott vasbetongerendák közötti födém. Szeretnénk szigetelni a padlásfödémet a magas fűtési költségek miatt.
Mivel a tető nincs túl jó állapotban könnyen előfordulhat, hogy néhány év múlva javítási munkálatokat kell végezni rajta. Emiatt járható szigetelésben gondolkodunk vagy esetleg olyan rendszerben, amit a munkálatok idejére könnyen és gyorsan “vissza lehet szedni”, majd újra lerakni a munkálatok befejeztével.
Milyen szigetelést ajánlana nekünk ebben az esetben?
Szóba jöhet esetleg valamilyen szigetelés alulról (a lakórész felől) is?
Köszönöm szépen.
Üdvözlettel:
Tibor
Kedves Tibor!
Lakótér felől a szigetelést a gipszkarton álmennyezet készítésével szálas szigetelőanyag alkalmazása mellett lehet megoldani.
Födém esetén szintén a szálas szigetelőanyag javasolt, lehetőleg roskadás mentes termék használatával. Mérsékelten terhelhető felületet párnafás szerkezet kialakításával hézagos deszkaborítással tudnak elérni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsa!
Valamelyik fenti levélben olvastam a válaszát, miszerint ha a plafon és a fal találkozásánál vizesedik és penészedik a fal akkor a koszorut is kell szigetelni.Ezt hogyan, mivel kell?Egyszerű vagy már szakembert igényel?
A padlás sincs még szigetelve, evvel kapcsolatban a kérdés:Van olyan hogy lépés álló hungarocel(EPS) 10 cm -esel ha lefedem kell még rá vagy alá valami?A lépésálló az azt jelenti hogy néha, mondjuk évente egyszer, ha rámegyek nem gond? Üveggyapotot nem szeretnék használni. Köszönettel: Tibor2
Kedves Tibor!
A koszorú szigetelését általában fagyapottal, vagy XPS lappal szokták megoldani, kivitelezését célszerű szakemberrel elkészíttetni. Amennyiben már van páratechnikai probléma érdemes energetikai mérést végeztetni az optimális megoldás érdekében. A lépésálló polisztirol önmagában nem ad terhelhető felületet. Mérsékelt terhelés esetében a járható padlás szigetelő lapot tudjuk ajánlani.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Lakótér alatti garázs menyezetének hőszigetelésére milyen anyagot ajánl, milyen rétegvastagságban? A lakótérben padlófűtés van.
Köszönettel: Sápi István
Kedves István!
Vakolható kőzetgyapotos rendszer javasolt légáteresztő tulajdonsága miatt.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsa!
100 éves belvárosi tégla ház pince szintjén lévő iroda helyiséget szeretnék szigetelni.
A padlózat jelenleg aljzatbeton + szőnyegpadló. Arra gondoltam, letennénk EPS lapot arra osb lapot és arra szőnyegpadlót. Viszont le kell vágni az ajtó aljából is, hogy nyílni tudjon. Ezért max. 2-3 cm vastag hőszigetelést tudunk letenni. Érdemes-e megcsinálni ilyen vékony hőszigetelést?
A pince falak kb 1 m vastagok, külső szigetelés nélkül. Lehet-e valami belső szigetelést alkalmazni?
Köszönettel
András
Kedves Zsuzsanna!
Érdeklődni szeretnék, hogy meglévő polisztirol lapos álmennyezetre lehet-e új réteget ragasztani. Egyrészt jobban szigetelne, másrészt elfedné a meglévő lapok kisebb hibáit. Valamint a szintén polisztirol szegélylécet mivel tudom eltávolítani?
Előre is köszönöm!
Lantos Judit
Kedves Judit!
Beltéren a polisztirol használata nem javasolt, esetleges páratechnikai problémák kialakulása miatt. A meglévő szigetelésre lehet felragasztani második réteget, mechanikai rögzítés (dűbel) használata is ajánlott.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves András!
A lépésálló polisztirolokat közvetlenül nem lehet burkolni. Terhelhető felület eléréséhez legalább 5-6 cm betonréteg szükséges a tetejére.
Beltéri szigeteléshez vagy gipszkarton szerkezet készítése (szálas szigetelőanyag alkalmazásával), vagy a TSM Ceramic szigetelő bevonat alkalmazása javasolt.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsa!!!
OSB lappal van boritva a házikóm homlogzata, szigetelni szeretném polisztilor lappal, a kédésem az ragasztani mivel kell?
Kedves László!
A ragasztást poliuretán ragasztó habbal tudják kivitelezni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna.
A házunk lábazatát szigetelném a ház egy homokos területen fekszik,a lábazat 1,5m magasan ki van emelve 18m hosszúságban lehet-e a felső 1m EPS szigetelés az alsó 50cm XPS.A lábazat rá 15cm szigetelés kerülne.
Előre is köszönöm válaszát.
Attila.
Kedves Attila!
Célszerű a teljes lábazati felületet XPS lappal szigetelni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
T.Cim!
Xps lapokat szeretnénk házilag feltenni a lábazatra.
Az lenne a kérdésem : mivel pont 1,20 cm a burkolandó felület szabadna -e állítva tenni a lapokat illetve milyen vastag lehet a ragasztás ? (mivel terméskőre lenne rátéve az meg itt ott elég hepehupa? )
Köszönettel Csuk Gábor
Kedves Gábor!
Az XPS lapokat lehet állítva is alkalmazni. A terméskövet célszerű lehetőséghez mérten kiegyenlíteni, mert a ragasztó erre nem alkalmas.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlöm!
A kérdésem az lenne,hogy egy könnyűszerkezetes házat vásárolunk,amelyen már több éve szabadon van a szigetelés(nincs üvegszövet ,sem vakolat),mennyire sérülhetett,illetve mi lenne a célszerű megoldás?
Besárgult,és látszik rajta a zsugorodás is.
Válaszát előre is köszönöm!
Kata
Kedves Kata!
A sérülés mértékétől függően lehet javítani a felületet. A polisztirol átcsiszolása után (ha nem károsodott erősen) a kisebb hézagok kitöltése után lehet az üvegszövet háló beágyazását megoldani. Mindenképpen kivitelező szakember helyszíni felmérése szükséges, hogy biztos választ lehessen adni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsann
Üdvözöm!
Házunk lábazata EPS lappokkal lett szigetelve, ott is ahol a földel érintkezik. A föld és a lapok között téglával lett kirakva. Mostanra el kezdte felszívni a talajvizet a téglán és az alapon keresztül. Hogyan lehetne javítani? A beton alap és a polisztirol lap között kifújtam purhabbal.
Köszönöm a választ!
Kedves Gábor!
A lábazatot XPS polisztirollal kellene szigetelni zárt cella szerkezete miatt, ez áll ellen a nedvességnek. A szigetelés cseréje javasolt, kérje kivitelező szakember helyszíni felmérését.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szigatech!
A tanácsukat szeretném kérni. Kb. 35 éves vakolatlan téglaépület áll homlokzati hőszigetelés előtt. Az oromfalnál több tégla egyenletlenül (ki-ki lógnak)lett rakva, vannak kisebb, nagyobb házagok is közöttük. A hőszigetelés előtt érdemes levakoltatni a házat, vagy így is el lehet végezni a hőszigetelést táblás polisztirollal (plusz ragasztóanyag felvitelével)? Ebben az esetben lehet valamilyen negatív következménnyel számolni? (rosszabb hatásfok, esetleges penészesedés, stb.)
Szíves segítségét és válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Lili Anna
Kedves Anna!
A felületet célszerű szigetelés előtt levakoltatni. Az egyenetlenségtől függően vakolás nélkül is kivitelezhető a szigetelés, a felület alapozása után.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
tiszteletre méltónak tartom a válaszadót mert elmondja a negatívumokat is.
Tisztelt Szigatech!
30 cm-es külső téglafalon 8 cm vastag EPS80as dűbelezett, hálózott, glettelt polisztirol van. Tehetek-e rá olyan dekor burkolatot, ami kb 28-30 kg/m2, ha a dübelezést megerősítem pluszban fémtüskés dübelekkel?
Válaszukat előre is köszönöm.
L.
Kedves Levente!
Húsz kiló fölött 160 grammos háló és dupla dűbelezés szükséges.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Szigatech,
Vályog házat szigetelek 50-es polisztirol lappal. Sajnos az egyik fal annyira görbe, hogy le kell verni a vakolatot. A kérdésem az lenne, hogy a vályoghoz tapad az EPS ragasztó, vagy kell vakolnom?
Üdvözlettel:
Kedves István!
A biztonságos tapadás érdekében célszerű vakolni a felületet.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Cím,
augusztusban vásárolt családi házunk egyik szobáját (11m2) az előző tulajdonos elkezdte felújítani és a mennyezetre 3cm EPS lapokat ragasztott (EPS ragasztóval). A födém szerkezete felülről: perlit beton kb. 5cm – deszka – gerenda (légrés) – deszka – nádszövet – vakolat – fürészporos tapéta (fenthagyták a régit) és erre lett ráragsztva az EPS. Félelmem, hogy az EPS és a mennyezet között penészedés indulhat, mi a véleménye ezzel kapcsolatban? Van esetleg valami lehetöség (a lebontáson kívül, amivel megelőzhető lenne a pára lecsapódás a fent emlitett helyen (padlás felöl való szigetelés? esetleg gipszkarton szerkezet az EPS alá?) Válaszát elöre is köszönöm!
Kedves Zoli!
Beltéren a polisztirol szigetelés okozhat esetleges páratechnikai problémát. Alá gipszkarton szerkezet készítése nem ajánlott. Amennyiben van lehetőség a födém szigetelésére az lenne az optimális, a polisztirol elbontásával.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kérdés:
Korlátozza-e az eresz (tetőkinyúlás) mérete a homlokzatra rakható (EPS) szigetelőréteg vastagságát?
Hány cm-rel kell (vagy célszerű) túlnyúlnia (kifelé) a legalsó cserépsornak az (EPS) szigetelőréteg külső felületén (függőleges síkján)?
Minden esetben (víz-) ereszcsatorna felhelyezése szükséges?
Kedves Péter!
A tetőkinyúlás mérete befolyásolja a szigetelőréteg vastagságát. Az hogy milyen mértékben kell túlnyúlnia az épületenként eltérő lehet. Az ereszcsatorna felhelyezése ajánlott. Optimális megoldás érdekében kérje kivitelező szakember helyszíni felmérését.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt szigatech.
A lakásom kissé átrendezem. De mivel benne élek ezért nem szeretném a gipszkarton falakat szálas szigetelő anyaggal szigetelni. Okozhat e bármilyen problémát ha hungarocelt rakok a falakba? (penészedés stb…) Vagy esetleg van más javaslatuk erre a célra?
Kedves Károly!
Beltéren a polisztirol alkalmazása nem javasolt, esetleges páratechnikai problémák kialakulása miatt. Szakszerű kivitelezés mellett nem okoz problémát a szálas szigetelőanyag (pl. ásványgyapot) használata.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsa!
Fém mobilgarázst szeretnék szigetelni polisztirollal, belülről. Esetleg a nagy hőtől ami a garázs falát éri nyáron, nagy melegben zsugorodik e a polisztirol, vagy károsodik e az évek folyamán? Sajnos szigetelés nélkül 50 C fok van a garázsban. Lépésállóban EPS 100-as 3 cm vastagban gondolkodtam. És ezt még belülről borítom OSB 8 mm-es lapokkal. Vagy inkább használjak kőzetgyapotot?
Kedves László!
Inkább a kőzetgyapot szigetelés ajánlott.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsa!
EPS80-as lapokat szeretnénk feketére festeni. Milyen festéket ajánlana ami nem tesz kárt a lapokban, ellenáll a nedvességnek, és megfelelő fedéssel rendelkezik?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Regina!
Az EPS lapok önmagukban nem festhetőek. Festés előtt hálózni és glettelni szükséges, vagy érdesíteni (pl. polisztirol ragasztóval).
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Udv,
75 mm kozetgyapot szedvicspanelre milyen vastagsagu EPS kell, hogy 0.24 ertek legyen?
es ha a fal 75 mm PU szendvicspanel?
Koszonom
Kedves Ákos!
Kérem keressen fel egy energetikai méréssel foglalkozó céget, mert több tényező befolyásolja.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Üdvözlet,
egy sátortetős házunk van. A tetőtérben kialakítottunk anno egy gipszartonból épített szobát, a földszintről lépcsőn a házon belülről lehet felmenni. A falak úgy néznek ki, hogy gipszkarton üveggyapot (kb. 8 cm) és gipszkarton. Télen borzasztó hideg van, nyáron pedig pusztító meleg. Az ötletem az, hogy körbeszigetelem ??? cm-es hungarocellel a gipszkartont a külső(hideg/meleg) oldalról. Ötleteket esetleg buktatókat tudtok mondani??? Ezer köszönet.
Kedves Norbert!
A kőzetgyapot szigetelés lenne, mert a polisztirol esetleges páratechnikai problémákat okozhat.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Szobánk homlokzati falát belülről polisztirol szigetelés fedi, felületerősítő hálóval és levakolva, lefestve. Sajnos a felső szomszédtól beáztunk. Kell-e tartani penészedéstől a fal és szigetelés közé bejutott víz miatt, vagy ki tud száradni az a rész a szigetelés ellenére is?
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
Samu
Kedves Zsuzsanna,
köszönöm a segítségét. Milyen ragasztóanyagot javasol a gipszkarton és a kőzetgyapot közé?
Minden jót!
Kedves Sámuel!
Az esetlegesen kialakuló probléma függ a fal szerkezetétől is. Ajánlott a fokozott szellőztetés és a szerkezet figyelése.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Norbert!
Poliuretán ragasztóhabot tudnánk ajánlani.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna. 10 cm-es polisztirol szigetelést tervezünk. Az épület oldal falfelülete klinker téglával van borítva. Van e valami különleges technológia , vagy mehet a hagyományos szigetelés?
Kedves Zsuzsanna!
Mehet a hagyományos szigetelés, a felületnek viszonylag egyenletesnek kell lennie.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Szép napot!
Az volna a kérdésem, hogy olyan làbazat szigetelhető-e XPS lappal,ami Szilokofób w190-nel volt kezelve víz ellen? Úgy értem,hogy a ragasztó fog-e kötni a víztaszító felületet?
Kedves Tibor!
Poliuretán ragasztóhabbal lehetne felragasztani.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Adott egy 90 m2-es felület polisztirollal szigetelve, de 8 hónapja nincs lehálózva. Okoz ez gondot a későbbiekben? Lehet ezek után hálózni színezni?
Köszönettel
Nagy Zoltán
Kedves Zoltán!
Üvegszövetháló beágyazása előtt a felületet át kell csiszolni.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna
Tisztelt Hölgyem!
Családi házunkat 10 cm-es EPS lapokkal szigeteltetjük be. Lassan elérkezünk a szinezéshez,ehhez szeretnék tanácsot kérni.
Van értelme szilikonos kőport kenni az épületre ?
A polisztirol nem légáteresztő,ezért hezitálok,de lehet,hogy rosszul okoskodom. Várom válaszát,szép napot!
Kedves Zoltán!
A szilikonos vakolatnak a légáteresztő tulajdonsága mellett a vízlepergető tulajdonsága van.
További Szép Napot!
Gál Zsuzsanna